SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

I REGIONALNY ZJAZD SZKÓŁ I PLACÓWEK SENDLEROWSKICH W BYDGOSZCZY

 

2018 Rok Ireny Sendlerowej z cytatem

 Fot.: Logotyp Roku Ireny Sendlerowej,
pobrany ze strony internetowej: http://roksendlerowej.pl/, za zgodą Biura Rzecznika Praw Dziecka.

 
"Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. Bez wojen, śmierci niewinnych.
Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was".
- Irena Sendlerowa

Rok 2018 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej, w związku z 10. rocznicą śmierci tej wybitnej polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom Żegota przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. Powyższa okoliczność stała się powodem do poznania i pogłębienia wiedzy o życiu oraz dzielności słynnej Patronki.

W piątek, 18 maja 2018 roku dwoje uczniów naszej szkoły, tj. Aleksandra Plażeńska z klasy 7b oraz Robert Kamiński z klasy 7a udali się wraz z panem Gracjanem Czapiewskim do Urzędu Miasta Bydgoszczy na wyjątkową - z kilku względów - uroczystość. W tym dniu Szkoła Podstawowa nr 58 w Bydgoszczy zorganizowała I Regionalny Zjazd Szkół i Placówek Sendlerowskich.

Na spotkanie zostało zaproszonych wielu zacnych gości z panią Wiceprezydent Iwoną Waszkiewicz na czele. Zaproszenie na uroczystość przyjął również pan dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który przybliżył uczniom sylwetkę bohaterki spotkania oraz pan Prof. dr hab. Tomasz Kawski - bydgoski historyk, który moderował debatę uczniowską pod hasłem "Irena Sendlerowa - o tym dlaczego warto być dobrym". Gośćmi specjalnymi spotkania byli uczniowie i nauczyciele Szkół i Placówek Sendlerowskich naszego regionu oraz uczniowie kilku bydgoskich szkół podstawowych.

Uczestnictwo naszych uczniów w uroczystości było podyktowane nie tylko chęcią pogłębienia wiedzy o kobiecie nagrodzonej tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", ale miało charakter wyróżnienia. Ola i Robert odebrali z rąk Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy, pani Iwony Waszkiewicz i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 pani Ewy Żmijewskiej dyplomy i nagrody, które uzyskali w międzyszkolnym konkursie plastycznym pod nazwą „Być jak Irena Sendlerowa”. Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do własnej twórczości plastycznej, rozwijania wrażliwości i wyobraźni oraz zachęcanie ich do naśladowania postawy Ireny Sendlerowej.

Miło nam poinformować, że: Robert Kamiński zdobył II miejsce, a Aleksandra Plażeńska uzyskała I miejsce ww. konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Kolejnym elementem spotkania, w którym czynnie uczestniczyli uczniowie była wspomniana wcześniej debata. Z 45 minutowego dyskursu wyniknął wniosek, że wartości, którymi kierowała się w życiu Irena Sendlerowa to: DOBRO, POŚWIĘCENIE, ODWAGA, TOLERANCJA, SZACUNEK I UCZCIWOŚĆ - wartości uniwersale, których również powinniśmy się trzymać, aby stwarzać świat lepszym.

Czas spędzony w Urzędzie Miasta to nie tylko chwila satysfakcji z wygranej w konkursie plastycznym, ale także… bardzo ciekawe, kształcące i wzruszające doświadczenie. Spotkanie było bardzo interesującą lekcją o jednej z najważniejszych postaci w historii Polski, które – a ten fakt należy podkreślić - zostało przygotowane sposób w profesjonalny i niebanalny. Za co organizatorom należą się wielkie gratulacje!

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZERNIA ZDJĘĆ NA STRONIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 58 W BYDGOSZCZY