SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

PATRONI ROKU 2012

 

http://www.sp41.bydgoszcz.pl/img/Gabloty2012/DSCN4641.JPG

Fot.: Okolicznościowa gablota, która znajduje się na II piętrze szkoły,
poświęcona Patronom Roku 2014.
Autorzy: Alicja Essuman-Mensah, Gracjan Czapiewski.

 

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa  Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. Trzy uchwały w tej sprawie przygotowała  sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, a za ich przyjęciem posłowie  zagłosowali niemal jednomyślnie.

Z wnioskiem do komisji kultury o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka wystąpił rzecznik praw dziecka Marek  Michalak. Uchwałę o uchwaleniu jego roku posłowie przyjęli bez głosu sprzeciwu.

 Stary Doktor z  sercem dziecka, z czarnobiałej fotografii,  
swe przesłanie, pokoleniom młodych,
przez nas śle na  świat.  
Korczakowskiej szkole wierni, tak jak każdy z nas  potrafi,  
najważniejszą głośmy z Jego rad:   "Bądź sobą, szukaj własnej drogi,  
poznaj siebie zanim zechcesz poznać świat.  
Bądź sobą, niech Cię w przyszłość niosą nogi.  
Kochaj życie, bo ma tyle cudnych wad." (...)

  Fragment hymnu Liceum Ogólnokształcącego  
im. Janusza Korczaka w Więcborku



 

 

 

JANUSZ KORCZAK, właściwie  Henryk Goldszmit (1878-1942), był działaczem na rzecz praw dziecka, pedagogiem, lekarzem,  autorem książek dla dzieci, w tym "Króla  Maciusia Pierwszego" oraz współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał do 1942 roku. W 2012 roku  przypada 100. rocznica założenia przez niego sierocińca i mija 70 lat od jego  śmierci w obozie zagłady w Treblince.   Więcej informacji o „Starym  Doktorze” znajdziecie na stronie:

http://www.treblinka.bho.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=18 

PS Instytut Książki  proponował posłom jako patronaty na przyszły  rok oprócz Janusza Korczaka także Bolesława Prusa (w przyszłym roku przypada 100.  rocznica jego śmierci) i Brunona Schulza (mija 120 lat od jego urodzin i 70 lat  od jego śmierci). Tych dwóch bezdyskusyjnie wielkich pisarzy polscy posłowie  nie wzięli jednak pod uwagę.

 

Z ideą, żeby rok 2012 był Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, wystąpili  posłowie PSL. W 2012 roku przypada  200. rocznica urodzin tego najpłodniejszego polskiego pisarza, autora 232 powieści,  w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych,  z których najbardziej znana jest "Stara baśń”. Jego imponujący dorobek  literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość  współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków. 

JÓZEF IGNACY KRASZEWSKI, pseudonim Bogdan Bolesławita. Urodził  się 28 lipca 1812 roku w Warszawie, zmarł 19 marca 1887 roku w Genewie. Został  pochowany w grobie zasłużonych Na Skałce w Krakowie.
Z zawodu: pisarz, krytyk  literacki, publicysta, prozaik, dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.   W 1829 roku rozpoczął studnia na Uniwersytecie  Wileńskim, jednak już rok później zostały one przerwane – został aresztowany za  udział w związku młodzieży, zwolniono go w 1832 roku dzięki staraniom rodziców.   W latach 1837-1853 Kraszewski gospodarował  na Wołyniu. Później mieszkał w Żytomierzu a do 1859 roku w Warszawie gdzie  objął redakcję „Gazety Codziennej” (od 1861 „Gazeta Polska”). W 1863 roku  Kraszewski opuszcza miasto i udaje się do Drezna, skąd korespondencyjnie  współpracuje z polskimi czasopismami i wydawnictwami. W latach 1863 do 1871  posiadał własną drukarnię. Jednak od roku 1876 rozpoczyna działalność  polityczną skierowaną przeciw konserwatystom, co przyczyniło się do oskarżenia  go o działalność szpiegowską i osadzenie w więzieniu w Magdeburgu (1883). W  1885 roku udało mu się wydostać z więzienia i wyjechać do Włoch. Do końca życia  podróżował po Włoszech i Szwajcarii.


Rok 2012 jest także Rokiem ks. Piotra Skargi
. Za tę inicjatywę  odpowiedzialni są posłowie PO, których zdaniem zapisał się on w historii  "jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten,  który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie  przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić  Rzeczypospolitej do upadku". 
 

W tym roku  przypada 400. rocznica śmierci ks. PIOTRA SKARGI (1536-1612) – jezuity,  teologa, kaznodziei króla Zygmunta III Wazy, rektora Kolegium Jezuitów w  Wilnie, pierwszego rektora Uniwersytetu Wileńskiego. Ks. Skarga to autor  kilkudziesięciu książek utrzymanych w duchu religijnym, z których najpoczytniejsze  były "Żywoty świętych". Napisał także "Kazania sejmowe".  Opowiadał się za wzmocnieniem władzy królewskiej i ograniczeniem władzy Sejmu.  Założył kolegia jezuickie m.in. w Połocku, Rydze i Dorpacie. Jego główna  działalność to służba Kościołowi katolickiemu i kontrowersyjne z dzisiejszego  punktu widzenia, fanatyczne tępienie tolerancji religijnej.

 

 

W wymiarze lokalnym, rok 2012 jest Rokiem Leona Wyczółkowskiego.  Z okazji 160. urodzin artysty władze Bydgoszczy planują specjalne wystawy,  sesje naukowe i wykłady, a także dodatkowe akcje związane z artystą w naszej szkole. Dodatkowe informacje można przeczytać na stronie: http://www.sp41.bydgoszcz.pl/?id=wyczolkowski

 

.

Przygotował: mgr Gracjan Czapiewski