SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

logo

Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2015!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl
W 2015 roku Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" przekazało naszej placówce 3143 zł. Kwota ta pozwoliła zakupić nowy Sztandar szkoły.

 

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH

 

 

We wtorek, tj. 18 marca 2014 roku na II piętrze szkoły, w czasie drzwi otwartych szkoły, po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa prac uczniów pt. LUSTRZANE BRYŁY. Prace te, to geometryczne kompozycje przestrzenne uczniów klas piątych naszej szkoły, inspirowane twórczością Anisha Kapoora – jednego z najsłynniejszych współczesnych rzeźbiarzy.


ANISH KAPOOR [czyt. Anisz Kapur] urodził się w 1954 roku w hinduskim Bombaju. Jest zaliczany do najważniejszych przedstawicieli British Sculpture (Brytyjskiej Rzeźby), mieszka od wczesnych lat siedemdziesiątych w Londynie, gdzie ukończył renomowaną akademię sztuki Chelsea School of Art. Jest laureatem prestiżowych nagród: Premio Duemilli 44. Biennale w Wenecji (1990) i Nagrody Turnera (1991). Jego prace pokazywane były na wszystkich liczących się wystawach międzynarodowych, jak na przykład na Documenta IX w Kassel (1992), gdzie w środku jego instalacji „Descent into Limbo” („Zejście do Limbo”) znajdowała się czarna dziura o - zdawało by się - bezgranicznej głębi. Jego obiekty i rzeźby, w których zacierają się granice między malarstwem i rzeźbiarstwem, znajdują się w licznych prywatnych i państwowych zbiorach, między innymi w londyńskiej Tate Collection, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w madryckim Centro de Arte Reina Sofia i w amsterdamskim Stedelijk Museum.

Tworzy on różne rodzaje form przestrzennych, są to na przykład ogromne metalowe rzeźby o łagodnie wygiętych kształtach. Konstrukcje tego artysty są to kolorowe lub wypolerowane jak lustro i odbijają otoczenie. Sprawiają, że odbite krajobrazy i ludzie stają się częścią rzeźby. Przykładem takiej rzeźby – lustra są „WROTA CHMUR”, znajdujące się w Chicago (USA). Rzeźba ta ma 10 metrów wysokości, a jej tytuł wiąże się z faktem, że 80% odbijanego obrazu to niebo.