WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH

We wtorek, tj. 18 marca 2014 roku na II piętrze szkoły, w czasie drzwi otwartych szkoły, po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa prac uczniów pt. LUSTRZANE BRYŁY. Prace te, to geometryczne kompozycje przestrzenne uczniów klas piątych naszej szkoły, inspirowane twórczością Anisha Kapoora – jednego z najsłynniejszych współczesnych rzeźbiarzy.

ANISH KAPOOR [czyt. Anisz Kapur] urodził się w 1954 roku w hinduskim Bombaju. Jest zaliczany do najważniejszych przedstawicieli British Sculpture (Brytyjskiej Rzeźby), mieszka od wczesnych lat siedemdziesiątych w Londynie, gdzie ukończył renomowaną akademię sztuki Chelsea School of Art. Jest laureatem prestiżowych nagród: Premio Duemilli 44. Biennale w Wenecji (1990) i Nagrody Turnera (1991). Jego prace pokazywane były na wszystkich liczących się wystawach międzynarodowych, jak na przykład na Documenta IX w Kassel (1992), gdzie w środku jego instalacji „Descent into Limbo” („Zejście do Limbo”) znajdowała się czarna dziura o - zdawało by się - bezgranicznej głębi. Jego obiekty i rzeźby, w których zacierają się granice między malarstwem i rzeźbiarstwem, znajdują się w licznych prywatnych i państwowych zbiorach, między innymi w londyńskiej Tate Collection, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, w madryckim Centro de Arte Reina Sofia i w amsterdamskim Stedelijk Museum.

Tworzy on różne rodzaje form przestrzennych, są to na przykład ogromne metalowe rzeźby o łagodnie wygiętych kształtach. Konstrukcje tego artysty są to kolorowe lub wypolerowane jak lustro i odbijają otoczenie. Sprawiają, że odbite krajobrazy i ludzie stają się częścią rzeźby. Przykładem takiej rzeźby – lustra są „WROTA CHMUR”, znajdujące się w Chicago (USA). Rzeźba ta ma 10 metrów wysokości, a jej tytuł wiąże się z faktem, że 80% odbijanego obrazu to niebo.