SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

2013 – WITOLD LUTOSŁAWSKI – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

MUZYCZNE POTYCZKI Z WITOLDEM LUTOSŁAWSKIM ZAKOŃCZONE  SUKCESEM!

 

 

 

W poniedziałek, 3 czerwca 2013  roku w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego odbył się WOJEWÓDZKI KONKURS Z CYKLU „KOMPOZYTOR – ŻYCIE I  TWÓRCZOŚĆ”.
W tym razem –  z powodu ogłoszenia przez  Sejm RP roku 2013 – Rokiem  Witolda Lutosławskiego, w 100. rocznicę urodzin Artysty – bohaterem konkursu  był ten genialny, polski kompozytor XX wieku; uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów.
Konkurs składał się z trzech etapów. Dwa pierwsze odbywały się w szkole, a była to część teoretyczna i słuchowa. Po bezbłędnym rozwiązaniu testu teoretycznego i słuchowego, wyłonieni uczniowie uczestniczyli w finale, który odbył  się w uroczystej atmosferze, w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. Konkurs finałowy składał się także z trzech części:  słuchowej, krzyżówki i serii szczegółowych pytań teoretycznych. Utwory konkursowe wykonywane były na żywo, w  ramach koncertu przez specjalnie zaproszonych na tę okoliczność artystów.

Z naszej szkoły w finale konkursu wzięło udział trzech uczniów, tj.: Szymon Madej, Karol Kruk z klasy VIb i Filip Ziuziakowski z klasy  VIc, którzy bardzo pieczołowicie przygotowywali się do konkursu – godzinami  słuchając kilkunastu utworów kompozytora i szczegółowo wczytując się w Jego biografię.

Miło nam powiadomić, że Karol Kruk dotarł do drugiego  finałowego etapu, a Filip Ziuziakowski zdobył  PIERWSZĄ NAGRODĘ. Zwycięzca otrzymał dyplom, bilety na jeden z koncertów, który odbył się w czerwcu 2013 roku w Filharmonii Pomorskiej oraz tablet, czyli przenośny komputer.

 

NAZWISKA LAUREATÓW KONKURSU NA STRONIE FILHARMONII POMORSKIEJ

 

Fot. 1. Szymon, Karol i Filip na estradzie, przed rozpoczęciem konkursu.

Fot. Przymiarki do fortepianu – Filipa (fot. 2.) i Karola (fot. 3.) w czasie przerwy, po etapie słuchowym konkursu.

Fot. 4. Dziesiątka finalistów, wśród nich Filip, odpowiadają pisemnie na szereg pytań teoretycznych.

Fot. 5. Filip z uczennicą z SP w Białych Błotach (zdobywaczynią II nagrody)
i przewodniczącą komisji konkursowej na estradzie,
chwile po odbiorze nagrody głównej.


 

VIII KONKURS MUZYCZNY Z CYKLU KOMPOZYTOR ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ, którego organizatorem była Toruńska Orkiestra Symfoniczna już za nami.

W tym roku, konkurs dofinansowało i patronat nad nim objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Lutosławski 2013 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie.

Konkurs, którego również bohaterem był WITOLD LUTOSŁAWSKI odbył się 13 czerwca 2013 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu, składał się – podobnie jak w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy – z trzech etapów finałowych, ale dodatkową atrakcją był koncert  pokonkursowy, w czasie którego uczniowie i nauczyciele usłyszeli  utwory, które nie były przewidziane w etapie słuchowym. Były to następujące kompozycje Lutosławskiego: "12 Melodii ludowych", "Partita na skrzypce i fortepian, cz. 1–5", "Subito" na skrzypce i fortepian oraz cykl pieśni dziecięcych, które wspaniale wykonał chór toruńskiej szkoły muzycznej.

Filip Ziuziakowski i Karol Kruk bezbłędnie rozpoznali utwory Lutosławskiego oraz wykazali się niebywałą wiedzą o życiu i twórczości Artysty, zdobywając 4. i 6. NAGRODĘ w tym niełatwym konkursie. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, książkami o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego oraz ciekawymi nagrodami rzeczowymi.

 

RELACJA Z TORUŃSKIEGO, WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MUZYCZNEGO 2013

 

Fot.1., 2. Karol i Filip w czasie trzeciego finałowego etapu konkursu, rozwiązując szczegółowe pytania, walczą o miejsce na podium...

 

 

CHŁOPCOM GRATULUJEMY    
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!