SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS PN. KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2015

Fot.: E. G. Haussmann, portret Jana Sebastiana Bacha, 1746.

 

Już za nami X Jubileuszowa edycja wojewódzkiego konkursu muzycznego pn. "Kompozytor - życie i twórczość", która poświęcona była jednemu z największych geniuszy muzycznych wszech czasów, którym jest Jan Sebastian Bach. Głównym celem tegorocznej edycji konkursu było przedstawienie sylwetki Jana Sebastiana Bacha oraz prezentacja jego twórczości. Ważne też było zachęcenie uczniów do pogłębiania wiedzy o muzyce i życiu kompozytora. Rozpowszechnianie wiedzy muzycznej w szkołach ogólnokształcących, jak również propagowanie zainteresowań muzycznych dzieci i młodzieży ma przygotować młodych melomanów do bardziej świadomego odbioru muzyki, a także prób podjęcia nauki gdy na instrumentach muzycznych.

Konkurs „Jan Sebastian Bach – życie i twórczość” składał się z trzech etapów i przeprowadzany był na podstawie regulaminu określającego cele, zadania, terminy i zasady uczestnictwa. I i II etap organizowane były w szkołach na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. III etap – Finał – odbył się we wtorek, 16 czerwca 2015 roku o godz. 10:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu i składał się z trzech zadań jakimi były: test słuchowy, krzyżówka i test teoretyczny. W Finale udział brali uczniowie wyłonieni na podstawie dwóch wcześniejszych etapów. Uczestników finału ocenia Jury, które po zakończeniu konkursu ogłasiło wyniki.

Do konkursu z naszej szkoły  zgłosiło się 8. uczniów z klas starszych, a w finale konkursu reprezentowało się 4. uczniów, tj.: Julia Nawrocka z klasy IVb, Tomasz Kruk z klasy VIb, Daniel Szczetenko z klasy VIb, Marcel Zastempowski z klasy VIc, którzy zostali finalistami tego niełatwego, wieloetapowego konkursu. W dziesiątce laureatów był TOMASZ KRUK, który wcześniej bezbłędnie rozpoznał utwory Mistrza, oraz poprawnie rozwiązał krzyżówkę muzyczną.  Po podliczeniu całkowitej ilości punktów, w kwalifikacji konkursowej, Tomasz zdobył 5. MIEJSCE.

Warto wspomnieć, że test słuchowy konkursu był zarazem profesjonalnym koncertem, w czasie którego Zespół barokowy, działający przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zaprezentował uczniom i nauczycielom, na replikach instrumentów z epoki Jana Sebastiana Bacha, następujące dzieła Kompozytora:

  • Arię z III suity orkiestrowej D-dur BWV 1068;
  • I Sonatę skrzypcową BWV 1001 - Adagio;
  • Preludium C-dur z I tomu "Das Wohltemperierte Klavier";
  • Koncert fortepianowy d-moll BWV 1052, cz. I;
  • I Suitę wiolonczelową G-dur BWV 1007, cz. I;
  • II  Suitę orkiestrową h-moll BWV 1067 - Bedinerie.

Koncert oprócz niebywałych doznań estetycznych, miał również akcent poznawczy. Uczniowie mogli zobaczyć i na żywo posłuchać poprzednika fortepianu, instrument strunowy szarpany - KLAWESYN.  Dzisiaj rzadko słyszany i widywany, a za czasów Jana Sebastiana Bacha najważniejszy z instrumentów. W klawesynie struny zostają wzbudzone poprzez mechanizm skoczków zaopatrzonych w tzw. "piórka", wykonane z twardych partii piór ptasich, twardej skóry lub współcześnie z tworzyw sztucznych. "Piórka" wprawione w ruch za pomocą mechanizmu klawiszowego szarpią struny naciągnięte nad płytą rezonansową. Dźwięki klawesynu są jednakowej dynamiki oraz mają "srebrzystą", metaliczną barwę.

 

 ZOBACZ FILM: BAROKOWE INSTRUMENTY OD PODSTAW. PREZENTACJA KLAWESYNÓW

 

UCZESTNIKOM KONKURSU GATULUJEMY ZAANGAŻOWANIA
ORAZ OGROMNEJ WIEDZY O GENIUSZU BAROKU JAKIM JEST  JAN SEBASTIAN BACH.

Dyrekcja szkoły,
Gracjan Czapiewski - nauczyciel muzyki.

 

20150616 112056

20150616 102710

20150616 102755

20150616 114632

 

 

Z przyjemnością informuję, że Toruńska Orkiestra Symfoniczna podała nazwisko bohatera tegorocznego wojewódzkiego
konkursu dla uczniów klas 4-6 pn. "KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ".

X edycja konkursu będzie poświęcona muzycznemu geniuszowi baroku


 JANOWI SEBASTIANOWI BACHOWI

JAN SEBASTIAN BACH to nieprzypadkowy bohater tegorocznego konkursu muzycznego, bowiem w 2015 roku przypada 330. rocznica urodzin genialego kompozytora i niezrównanego organisty. Ten wybitnie utalentowany i płodny twórca urodził się 1685 roku w Eisenach, w Niemczech. Za życia był znany przede wszystkim jako organista - wirtuoz. Dopiero sto lat po śmierci został uznany za wybitnego artystę niemieckiego BAROKU. Mimo że znaczna część utworów J. S. Bacha zaginęła, katalog jego istniejących dzieł liczy ponad 1000 pozycji, zawsze opatrzony skrótem BWV od Bach Werke Verzeichnis (katalog dzieł Bacha). Wśród jego kompozycji są koncerty skrzypcowe, suity, 6 Koncertów brandenburskich, liczne utwory na klawesyn i organy oraz ponad 250 kantat, czyli bardzo rozbudowanych utworów wokalnych. Monumentalne dzieła chóralne Bacha to m. in. Pasja według św. Jana i św. Mateusza oraz Wielka Msza h-moll. W tych i innych utworach religijnych artysta dał wyraz swojej żarliwej wierze protestanta pozostającego w tradycji duchowej luteranizmu. Bach dokonał także zmiany w dziedzinie teorii muzyki, poprzez rozwój form muzycznych, tj. fugi, kantaty oraz udoskonalenie zasad harmonii i kontrapunktu.

Twórczość Bacha, stanowiąca szczytowe osiągniecia muzyki baroku, zakorzeniona w wielokulturowym społeczeństwie wyznającym różne religie i mówiącym wieloma językami to niezwykłe połączenie tradycji niemieckiej oraz wpływów francuskich i włoskich. I mimo że Bach nigdy nie wyjechał poza granice Niemiec, potrafił stworzyć uniwersalny język muzyczny epoki. Doprowadzając na szczyty estetykę barokową, ukształtował jednoczenie ten rodzaj wrażliwości, dzięki któremu muzyka będzie zajmować odtąd pierwsze miejsce na scenach Europy. 

Gdyby muzyka mogła mieć jednego ojca, byłby z nim z pewnością Jan Sebastian Bach. A jednak, w pewnym momencie przerywa on świetnie zapowiadającą się karierę, by poświęcić całe życie głównie twórczości muzyki sakralnej. W dodatku ten niezrównany Mistrz epoki baroku za życia jest niedoceniany przez współczesnych, po śmierci zaś na długo popada w zapomnienie. Jego muzyka, uznawana za surową i wyrozumowaną ma w sobie niezwykłą siłę, spokój i pogodę, pomimo wszystkich cierpień i niepowodzeń, których kompozytor doznał w trakcie długiego życia. I choć przez lata pozostawała ona nieznana szerokiej publiczności, jej duch przepełnia dzieła wszystkich twórców, którzy przyszli po nim.

W historii muzyki Bach zajmuje zupełnie osobne miejsce, zaś jego twórczość stanowi jedyny w swoim rodzaju, niedościgniony dowód geniuszu. Jednak on sam uważał się raczej za Rzemieślnika, niestrudzenie poszukującego najlepszych rozwiązań, mawiając tak o to: "Niezwykle dużo pracowałem. Ten kto będzie pracował  tyle, co ja, dokona tego, czego i ja dokonałem".

Wszyscy wielcy kompozytorzy pełni byli atencji wobec autora „Koncertów Brandenburskich”. Witold Lutosławski sformułował kiedyś tak celną opinię: „Gdyby jakimś przewrotnym cudem odjęto nam to, co zbudowała w nas twórczość największego z geniuszów muzycznych ludzkości, nie moglibyśmy w tym spustoszeniu poznać samych siebie...".

Zachęceni ostatnimi słowami Kompozytora do wytężonej pracy, zapraszam starszych uczniów naszej szkoły do udziału konkursie. Proszę, abyście zgłaszali akces udziału w konkursie do końca I semestru. Rezultatem udziału w ww. zmaganiach muzycznych będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu Jana Sebastiana Bacha, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz na koniec ocena celująca z muzyki!  Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

mgr Gracjan Czapiewski

 

 

PRZECZYTAJ INFORMACJE I REGULAMIN KONKURSU NA STRONIE TOS