SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS PN. KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2014 JUŻ ZA NAMI!

 

Fot. Portret Piotra Czajkowskiego pędzla Mikołaja Kuzniecowa (1850-1930), autor zdjęcia: Wikimedia Commons.

 

Wzorem lat ubiegłych, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie muzycznym pn. KOMPOZYTOR – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ, który odbył się  w środę, tj. 18 czerwca 2014 roku w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu, a w tym roku dotyczył życia i twórczości rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Naszą szkołę ww. konkursie reprezentowało trzech chłopców, tj.: Konrad Kaszewski z klasy VIa, Tomasz Straszewski z klasy VIc, Michał Szatkowski z klasy Va, którzy zostali finalistami tego niełatwego, wieloetapowego konkursu. Do konkursu przygotowywał się również Adrian Latzki z klasy VIb, ale ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w finale konkursu.


CHŁOPCOM GRATULUJEMY ZAANGAŻOWANIA ORAZ OGROMNEJ WIEDZY
O NAJWAŻNIEJSZYM, ROSYJSKIM KOMPOZYTORZE ROMANTYCZNYM.


PRZECZYTAJ RELACJĘ Z KONKURSU MUZYCZNEGO
"PIOTR CZAJKOWSKI - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ"

 


IX edycja konkursu TOS była poświęcona kompozytorowi romantyzmu
- PIOTROWI CZAJKOWSKIEMU.

 

Ten rosyjski kompozytor i pianista uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu narodowego w muzyce europejskiej XIX wieku. Jego rodacy uważają go wręcz za kompozytora narodowego. Jest też jednym z najpopularniejszych kompozytorów świata, a charakter tworzonej przez niego muzyki, jak i typ osobowości twórczej sprawia, że nazywa się go klasykiem ROMANTYZMU. Jego utwory wyróżniają się silnym liryzmem i piękną melodyką. Czajkowski uprawiał wszelkie gatunki muzyczne, a jego symfonie czy opery przepojone są niezwykłym wyczuciem melodii i harmonii. Nadwrażliwy do granic możliwości, o niesłychanie delikatnej i nerwowej naturze, zdołał wydobyć ze swojej nieustannie zbolałej duszy ogromną moc twórczą, która pozwoliła mu osiągnąć absolutne mistrzowstwo w dziedzinie muzyki baletowej, której stał się reformatorem. Do Jego najwybitniejszych dzieł baletowych, które to są trzonem jego twórczości kompozytorskiej, łączącej w sobie inwencję melodyczną, błyskotliwą instrumentację i wyobraźnię teatralną ich twórcy należą: Jezioro łabędzie, op. 20, Śpiąca królewna, op. 66 i Dziadek do orzechów, op. 71. Jednym z najbardziej znanych utworów Czajkowskiego jest Uwertura Rok 1812, op. 49, poświęcona rosyjskiemu zwycięstwu nad wojskami Napoleona. Często gra się ją jako finał programów koncertowych, a jej partytura zawiera dźwięki wystrzałów z armaty.

Rezultatem udziału w ww. konkursie będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu Piotra Czajkowskiego, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz na koniec ocena celująca z muzyki!
Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem.

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE O JEDNYM
Z MOICH ULUBIONYCH KOMPOZYTORÓW!

mgr Gracjan Czapiewski

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z OPISEM I REGULAMINEM KONKURSU

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z ZESZŁOROCZNEGO KONKURSU MUZYCZNEGO