BYDGOSKI KONKURS EKOLOGICZNY

logobko

O KONKURSIE:

BYDGOSKI KONKURS EKOLOGICZNY jest jedną z form popularyzacji wiedzy ekologicznej wśród uczniów klas I-VI. Zaistniał w Szkole Podstawowej nr 41 w kwietniu 1998 roku z okazji Dnia Ziemi i w  zamyśle autorek (mgr Mieczysławy Brzezińskiej i mgr Jadwigi Salus) jest  kierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych dla miasta Bydgoszczy, tzn. ma charakter konkursu międzyszkolnego o zasięgu miejskim. Duże zainteresowanie sprawia, że w następnym roku organizowany jest podobny konkurs dla klas IV-VI (mgr Alicja Essuman-Mensah). BKE  promuje edukację ekologiczną i ważne sprawy dla  każdego człowieka, motywuje aktywność poznawczą uczniów, zachęca do  samodzielnego szukania informacji określonych tematem konkursu w dostępnych  źródłach, a także daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z tej dziedziny.   Pani mgr Grażyna  Bielawska - Rubicka - doradca metodyczny biologii z K-PCEN w liście skierowanym na ręce Dyrektora Szkoły pisze: "Na  uwagę zasługuje jego wzorowa organizacja, dbałość o stronę estetyczną i artystyczną. Konkurs jest dobrze przygotowany pod względem merytorycznym". Konkurs wpisuje się na stałe w krajobraz kulturalny Bydgoszczy, a duża  liczba uczestników potwierdza konieczność kontynuowania imprezy. Do tej pory przeprowadzono 17 edycji Bydgoskiego Konkursu Ekologicznego dla klas I-III oraz 17 edycji dla klas IV-VI.

W bieżącym roku szkolnym odbędzie się XVIII edycja Bydgoskiego Konkursu Ekologicznego klas IV-VI w nieco zmienionej wersji. W konkursie mogą brać uczniowie gmin ościennych, a w dalszych planach jest nadanie konkursowi charakteru powiatowego.

Należy podkreślić, że Bydgoski Konkurs Ekologiczny jest wspierany przez Bydgoski Grant Oświatowy w ramach projektu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz od kilku lat również przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Alicja Essuman-Mensah