SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

Z ANTONIO VIVALDIM NA TY! WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY 2018 ZAKOŃCZONY SUKCESEM!


20180604 105443
Fot. Nasi finaliści z Jury Konkursu, tj.: (od lewej) panią Dorotą Borowicz, panią dr Katarzyną Szewczyk oraz panią Beatą Bobińską.
 

Coroczne święto szkolnych teoretyków muzyki, czyli Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kompozytorze już za nami. Bohaterem tegorocznego konkursu był ANTONIO VIVALDI - włoski kompozytor, wirtuoz skrzypiec, dyrygent, pedagog oraz ksiądz katolicki; jeden z najwybitniejszych muzyków późnego baroku.
W poniedziałek, 4 czerwca 2018 roku o godzinie 9.00 w sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego wypełniła się przeszło 70. finalistami i ich nauczycielami z różnych stron naszego województwa. W konkursowe szranki stanęło czworo uczniów z naszej szkoły, tj.: Aleksandra Nawrocka z klasy 5c, Robert Kamiński i Patryk Wasielewski z klasy 7a oraz Szymon Owczarczak z klasy 7c, którzy bardzo pieczołowicie przygotowywali się do konkursu – godzinami  słuchając koncertów instrumentalnych i muzyki religijnej kompozytora oraz szczegółowo wczytując się w Jego biografię.

Konkurs składał się tradycyjnie z trzech etapów. Dwa pierwsze odbywały się w szkole. Po rozwiązaniu testu teoretycznego i słuchowego najlepiej przygotowani uczniowie zakwalifikowali się do filharmonicznego finału. Konkurs finałowy składał się z dwóch części: słuchowej, i tym przypadku, z serii szczegółowych pytań teoretycznych. Utwory konkursowe wykonywane były na żywo, w oryginalnych opracowaniach (skrzypce solo i fortepian) oraz w transkrypcji na organy. Prezentacja miała formę koncertu, który wykonali specjalnie zaproszeni artyści. Uczniowie usłyszeli następujące utwory Vivaldiego:

  • Koncert nr 1 E-dur „Wiosna” („La Primavera”), RV 269, cz. III Allegro,
  • Koncert nr 2 g-moll „Lato” („LʼEstate”), RV 315, cz. II Adagio e piano - Presto e forte,
  • Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”), RV 297, cz. I Allegro non molto,
  • Koncert nr 3 F-dur „Jesień” („LʼAutunno”), RV 293, cz. III Allegro,
  • Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”), RV 297, cz. II Largo.

Miło nam poinformować, że SZYMON OWCZARCZAK bezbłędnie rozpoznał utwory muzyczne, a dzięki ogromnej wiedzy, którą wykazał się w części teoretycznej konkursu zdobył  TRZECIĄ NAGRODĘ. Laureat otrzymał dyplom oraz kilka atrakcyjnych nagród rzeczowych, a pozostali uczniowie - mają satysfakcję oraz – co najważniejsze – możność  poszczycenia się wiedzą o życiu i twórczości „Rudego Księdza”. Jury pogratulowało nauczycielom wysokiego poziomu przygotowania uczestników oraz ambitnych i zdolnych uczniów.

 

SZYMONOWI GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA!
POZOSTAŁYM UCZESTNIKOM KONKURSU DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE.

 

 II miejsce Vivaldi

20180604 090623

20180604 090811

20180604 092121

20180604 092911

20180604 095608

20180604 105449

20180604 105513

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2018 

vivaldi konkurs muzyczny2018

 

Miło mi poinformować, że Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
- wzorem lat ubiegłych - organizuje wojewódzki konkurs muzyczny,
który w tym roku będzie poświęcony wybitnemu włoskiemu skrzypkowi
i kompozytorowi epoki późnego baroku

- ANTONIO VIVALDIEMU.

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych
sylwetki i twórczości barokowego kompozytora Antonio Vivaldiego,
z okazji 340. rocznicy urodzin artysty.

ANTONIO VIVALDI urodził się 4 marca 1678 roku w Wenecji, a zmarł w 28 lipca 1741 roku w Wiedniu, to jeden z najwybitniejszych muzyków późnego baroku, włoski kompozytor, wirtuoz skrzypiec, dyrygent, pedagog oraz ksiądz katolicki. Już za życia cieszył się ogromną sławą i uznaniem na europejskich dworach, a w rodzimej Wenecji otaczano go niemal boską czcią. Jego nowatorska technika gry na skrzypcach oraz niepohamowana wyobraźnia zrewolucjonizowały europejska muzykę początku XVIII wieku. „Rudy ksiądz”, bo tak nazywano go z powodu płomiennego koloru włosów, był najbardziej płodnym kompozytorem swojej epoki, a jego dorobek obejmuje niemal wszystkie gatunki muzyczne uprawiane w tym okresie.

Każdy zna jego muzykę  -  Cztery pory roku” to ikona baroku, może nawet w ogóle „muzyki klasycznej”, rozpoznawalna, jak symbole kultury masowej. Przez długi czas interesowano się przede wszystkim muzyką instrumentalną Antonia Vivaldiego, głównie koncertami skrzypcowymi, którymi sam popisywał się przed publicznością, wielbiony, jako niezrównany wirtuoz (to aż 230 z blisko 500 jego koncertów). Przy dość konserwatywnych sonatach były polem eksperymentów. To on ustalił trzyczęściową budowę formy, z charakterystyczną wolną, niemal statyczną częścią środkową. Pisząc koncerty wiolonczelowe, sprawił,  że instrument ograniczany dotąd do roli akompaniatora, przemówił wreszcie pełnym i od razu wirtuozowskim głosem. To samo dotyczy fletu - koncerty op. 10 były pierwszymi pokazującymi w pełni możliwości tego instrumentu. Pisał także koncerty na fagot, obój, wiolę d’amore i mandolinę, czasem łącząc solistów w pary (koncerty podwójne) i większe grupy, niekiedy obsadzając w roli solistów cały zespół (koncerty smyczkowe). Vivaldi miał niezwykłą wyobraźnię. Wiele swoich koncertów opatrzył zapowiadającymi ukryty program tytułami (np. Burza morska”, „Niepokój”, „Szczygieł). Doskonale operował kontrastami (tempa, dynamiki, nastroju), wciąż zaskakując słuchaczy i dostarczając im bardzo silnych emocji. Jego muzyka instrumentalna, to wciągający także dzisiejszych słuchaczy barokowy teatr uczuć.

Twórczość Vivaldiego, całkowicie zapomniana przez blisko dwa stulecia, została ponownie odkryta dzięki transkrypcjom niektórych koncertów dokonanych przez Jana Sebastiana Bacha. Ale Prawdziwy renesans Vivaldiego rozpoczął się w 1939 roku w Sienie. Wtedy to muzykolodzy z tego miasta zorganizowali tygodniowy kongres poświęcony wyłącznie Vivaldiemu. Po raz pierwszy do długiego czasu wykonano wtedy operę „L’Olimpiade”, „Stabat Mater”, i „Gloria RV 589”. Po drugiej wojnie światowej fundacja Istituto Italiano Antonio Vivaldi oraz wydawca Ricordi podjęli trud publikacji kompletnej edycji dzieł Vivaldiego. Wobec tak szerokiej dostępności praktycznie nieznanych dotąd utworów ogromna rzesza słuchaczy błyskawicznie zakochała się w prostej, radosnej i pełnej ciepła muzyce, która odtąd święci triumfy na całym świecie.

Drodzy Uczniowie klas 4-7!

Rezultatem waszego udziału w ww. konkursie będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu Antonio Vivaldiego, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz w rezultacie końcowym ocena celująca z muzyki! Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmuję do końca stycznia 2018 roku.

PRZECZYTAJ INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE INTERNETOWEJ FILHARMONII POMORSKIEJ

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE O JEDNYM
Z NAJWYBITNIEJSZYCH WŁOSKICH MUZYKÓW!

mgr Gracjan Czapiewski