SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

logo

Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2015!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl
W 2015 roku Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" przekazało naszej placówce 3143 zł. Kwota ta pozwoliła zakupić nowy Sztandar szkoły.

 

WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2018

 

vivaldi konkurs muzyczny2018

 

Miło mi poinformować, że Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
- wzorem lat ubiegłych - organizuje wojewódzki konkurs muzyczny,
który w tym roku będzie poświęcony wybitnemu włoskiemu skrzypkowi
i kompozytorowi epoki późnego baroku

- ANTONIO VIVALDIEMU.

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych
sylwetki i twórczości barokowego kompozytora Antonio Vivaldiego,
z okazji 340. rocznicy urodzin artysty.

ANTONIO VIVALDI urodził się 4 marca 1678 roku w Wenecji, a zmarł w 28 lipca 1741 roku w Wiedniu, to jeden z najwybitniejszych muzyków późnego baroku, włoski kompozytor, wirtuoz skrzypiec, dyrygent, pedagog oraz ksiądz katolicki. Już za życia cieszył się ogromną sławą i uznaniem na europejskich dworach, a w rodzimej Wenecji otaczano go niemal boska czcią. Jego nowatorska technika gry na skrzypcach oraz niepohamowana wyobraźnia zrewolucjonizowały europejska muzykę początku XVIII wieku. „Rudy ksiądz”, bo tak nazywano go z powodu płomiennego koloru włosów, był najbardziej płodnym kompozytorem swojej epoki, a jego dorobek obejmuje niemal wszystkie gatunki muzyczne uprawiane w tym okresie.

Każdy zna jego muzykę  -  Cztery pory roku” to ikona baroku, może nawet w ogóle „muzyki klasycznej”, rozpoznawalna, jak symbole kultury masowej.  Przez długi czas interesowano się przede wszystkim muzyką instrumentalną Antonia Vivaldiego, głównie koncertami skrzypcowymi, którymi sam popisywał się przed publicznością, wielbiony, jako niezrównany wirtuoz (to aż 230 z blisko 500 jego koncertów). Przy dość konserwatywnych sonatach były polem eksperymentów. To on ustalił trzyczęściową budowę formy, z charakterystyczną wolną, niemal statyczną częścią środkową. Pisząc koncerty wiolonczelowe, sprawił,  że instrument ograniczany dotąd do roli akompaniatora, przemówił wreszcie pełnym i od razu wirtuozowskim głosem. To samo dotyczy fletu - koncerty op. 10 były pierwszymi pokazującymi w pełni możliwości tego instrumentu. Pisał także koncerty na fagot, obój, wiolę d’amore i mandolinę, czasem łącząc solistów w pary (koncerty podwójne) i większe grupy, niekiedy obsadzając w roli solistów cały zespół (koncerty smyczkowe). Vivaldi miał niezwykłą wyobraźnię. Wiele swoich koncertów opatrzył zapowiadającymi ukryty program tytułami (np. Burza morska”, „Niepokój”, „Szczygieł). Doskonale operował kontrastami (tempa, dynamiki, nastroju), wciąż zaskakując słuchaczy i dostarczając im bardzo silnych emocji. Jego muzyka instrumentalna, to wciągający także dzisiejszych słuchaczy barokowy teatr uczuć.

Twórczość Vivaldiego, całkowicie zapomniana przez blisko dwa stulecia, została ponownie odkryta dzięki transkrypcjom niektórych koncertów dokonanych przez Jana Sebastiana Bacha. Ale Prawdziwy renesans Vivaldiego rozpoczął się w 1939 roku w Sienie. Wtedy to muzykolodzy z tego miasta zorganizowali tygodniowy kongres poświęcony wyłącznie Vivaldiemu. Po raz pierwszy do długiego czasu wykonano wtedy operę „L’Olimpiade”, „Stabat Mater”, i „Gloria RV 589”. Po drugiej wojnie światowej fundacja Istituto Italiano Antonio Vivaldi oraz wydawca Ricordi podjęli trud publikacji kompletnej edycji dzieł Vivaldiego. Wobec tak szerokiej dostępności praktycznie nieznanych dotąd utworów ogromna rzesza słuchaczy błyskawicznie zakochała się w prostej, radosnej i pełnej ciepła muzyce, która odtąd święci triumfy na całym świecie.

Drodzy Uczniowie klas 4-7!

Rezultatem waszego udziału w ww. konkursie będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu Antonio Vivaldiego, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz w rezultacie końcowym ocena celująca z muzyki! Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem.

PRZECZYTAJ INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE INTERNETOWEJ FILHARMONII POMORSKIEJ

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE O JEDNYM
Z NAJWYBITNIEJSZYCH WŁOSKICH MUZYKÓW!

mgr Gracjan Czapiewski