SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2019

 

moniuszko portret

Miło mi poinformować, że Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
- wzorem lat ubiegłych - organizuje wojewódzki konkurs wiedzy o kompozytorze.
W tym roku wyżej wspomniana instytucja pragnie przybliżyć uczniom
szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, sylwetkę i twórczość polskiego kompozytora doby romantyzmu


– STANISŁAWA MONIUSZKI
z okazji 200. rocznicy urodzin Mistrza.

STANISŁAW MONIUSZKO urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu koło Mińska, zmarł 4 czerwca 1872 roku w Warszawie. Niezwykle utalentowany i ceniony polski kompozytor oraz dyrygent Moniuszko herbu Krzywda był również pedagogiem. W swoim dorobku artystycznym miał setki różnorodnych utworów, m.in. pieśni, operetki, balety oraz opery. Od dzieciństwa Stanisław Moniuszko miał kontakt z muzyką. Pierwszą nauczycielką była jego matka. W 1827 roku rodzina Moniuszków przeprowadziła się do Warszawy, Stanisław miał wówczas 8 lat i kształcił się pod okiem lokalnego organisty, Augusta Frezera.
Trzy lat później Moniuszko mieszkał w Mińsku, gdzie uczył się muzyki u Dominika Stefanowicza. W 1837 roku przeniósł się na studia do Berlina. Ukończył je u Carla Friedricha Rungenhagena. Kolejnym miastem, w którym mieszkał muzyk było Wilno. Tam pracował jako organista, kompozytor oraz pedagog. Aktywnie uczestniczył też w działaniach na rzecz rozwoju życia muzycznego w mieście. Stanisław Moniuszko powrócił do Warszawy w 1858 roku. Otrzymał pracę dyrygenta opery, kilka lat później został też wykładowcą w warszawskim Instytucie Muzycznym.
Sławę artyście przyniosła opera „Halka”. Kompozytor planował również stworzyć operę historyczną pt. "Rokiczana". Ze względów politycznych utwór nie został nigdy dokończony. Swoje dzieła Moniuszko prezentował w całej Europie, zyskując uznanie w środowisku muzycznym. Artysta dyrygował i występował aż do śmierci. Zmarł w wyniku ataku serca w 1872 roku. Na jego pogrzeb przybyły tłumy wielbicieli. Był bowiem wówczas najwybitniejszym po Fryderyku Chopinie polskim kompozytorem oraz twórcą opery narodowej. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Do najważniejszych dzieł Stanisława Moniuszki zaliczyć można prócz opery „Halka”, także opery „Straszny dwór”, „Flis”, "Hrabina" i „Paria”. Ponadto artysta napisał zbiór drobnych utworów muzycznych, składających się na cykl dwunastu Śpiewników domowych. Powstały one do słów polskiej i zagranicznej poezji oraz ludowych wierszy. Łącznie było to aż 268 pieśni. Moniuszko komponował także balety (Monte Christo), operetki (Jawnuta, Beata) oraz utwory kameralne (Prząśniczka, Czarny krzyżyk). Wspomnieć należy także o ciekawej kompozycji Moniuszki, czyli uwerturze fantastycznej "Bajka" z programowym tytułem: Opowieść zimowa. Utwór nie ma charakteru ilustracyjnego – kompozytor zawierzył fantazji i wrażliwości słuchaczy. Bogata inwencja melodyczna, plastyczność tematów i ich moniuszkowska śpiewność oraz niebanalna instrumentacja czynią z "Bajki" jednym z najlepszych przykładów muzyki instrumentalnej twórcy narodowej opery.
Pamiątki po twórczości kompozytora znajdują się w Towarzystwie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Muzyka Moniuszki zyskała szerokie uznanie w polskim społeczeństwie. Uważa się ją powszechnie za wzór muzyki "słowiańskiej". 19 grudnia 2018 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora.

 csm moniuszko200 logotyp poziom 77c0bcf0f7

Drodzy Uczniowie klas 4-8!

Rezultatem waszego udziału w ww. konkursie będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu twórcy opery narodowej, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz w rezultacie końcowym ocena celująca z muzyki! Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmuję do połowy lutego 2019 roku.

 

PRZECZYTAJ INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE INTERNETOWEJ FILHARMONII POMORSKIEJ

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE O JEDNYM
Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH MUZYKÓW!

mgr Gracjan Czapiewski