SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

ROK 2012 – ROKIEM LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO

  

"Ja ciebie lubię Wyczół za to,
że ty się, szelmo, tak sztuką bawisz."
Stanisław Witkiewicz

 

ZAJRZYJ NA STRONĘ, KTÓRA JEST POŚWIĘCONA WYCZÓŁKOWSKIEMU

Rok Leona Wyczółkowskiego nie przez przypadek świętowaliśmy  właśnie w naszym mieście. Artysta był mocno związany z naszym regionem. Część  swojego życia spędził w dworku w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Został pochowany  we Wtelnie koło Tryszczyna. Po śmierci malarza zgodnie z jego ostatnią wolą  przekazano ponad 400 prac właśnie naszemu miastu.

W związku z ogłoszeniem roku 2012 - Rokiem Wyczółkowskiego, zaplanowaliśmy i przeprowadziiśmy w naszej szkole kilkanaście akcji, które przybliżyły  uczniom postać jednego z najwybitniejszych artystów Młodej Polski w nurcie  malarstwa realistycznego, o których informujemy poniżej.

  Koordynatorzy projektu, Samorząd Uczniowski i nauczyciele:

    1. stworzyli okolicznością wystawę o artyście w gablocie na II  piętrze oraz zamieścili informację o wydarzeniu na stronie internetowej szkoły,
    2. zorganizowali wyjścia do Muzeum Okręgowego im. Leona  Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
    3. ogłosili i przeprowadzili konkurs plastyczny pn. "Leon Wyczółkowski –  mieszkaniec małej i dużej Ojczyzny",
    4. zorganizowali wyjazd do miejsc, z którymi związany był w  naszym regionie Leon Wyczółkowski (Gościeradz, Wtelno, Wierzchlas),
    5. przeprowadzili interdyscyplinarne lekcje o Leonie  Wyczółkowskim (plastyka, j. polski, historia),
    6. zorganizowali - w ramach podsumowania obchodów Roku Leona  Wyczółkowskiego - spotkanie z panią Ewą Sekułą-Tauer, starszym kustoszem Muzeum  Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
    7. wypożyczyli z Muzeum Okręgowego i zaprezentowali wystawę posterową o Leonie Wyczółkowskim,
    8. przygotowywali uczniów do interdyscyplinarnych konkursów, które były poświęcone Patronowi Roku 2012.

Leon Wyczółkowski. Autoportret w cyklistówce. 35 x 26 cm. Pastel, karton.   Muzeum Narodowe, Warszawa.

LEON JAN WYCZÓŁKOWSKI (1852-1936) - polski malarz, grafik i rysownik, pedagog. Absolwent  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której studiował pod kierunkiem Jana Matejki. Jest uważany za jednego z  najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Jego twórczość cechowała  różnorodność rozwiązań formalnych oraz bogaty repertuar przedstawianych  tematów. W jego dziełach można odnaleźć inspirację malarstwem historycznym,  symbolizmem, realizmem i impresjonizmem. Był autorem między innymi takich dzieł jak: "Orka na Ukrainie", "Rybacy brodzący" oraz "Morskie oko z  Czarnego Stawu". Obecnie największe zbiory jego prac znajdują się w  Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz Muzeum Narodowym w Krakowie.       W bydgoskim muzeum jest około 700  prac artysty. Ale na urodziny malarza do naszego miasta sprowadzone zostaną  także jego dzieła z Muzeum Narodowego w Krakowie.

http://www.seminarium.pelplin.diecezja.org/gfx/camera.pngZapraszamy do obejrzenia filmu w reżyserii Adama Gajewskiego z cyklu "Archiwum   "B" o Leonie Wyczółkowskim:

Fot.: AKCJA I Okolicznościowa ekspozycja na II piętrze, która została stworzona w ramach obchodów Roku Leona Wyczółkowskiego.

AKCJA II
ŚLADAMI LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO…

Sprawozdanie z wyjścia do Muzeum Okręgowego im. Leona  Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
  10 lutego 2012 roku, tuż przed rozpoczęciem  ferii zimowych, klasy szóste wraz z nauczycielami miały zaszczyt gościć w Muzeum  Okręgowym na wystawie dzieł Leona Wyczółkowskiego.   Po wejściu do budynku oraz przywitaniu się z panią kustosz,  zostaliśmy skierowani na wyższy poziom budynku. Trafiliśmy do małej sali z  przygotowanymi dla nas krzesłami. Już po chwili rozpoczął się pokaz  multimedialny, przybliżający nam życie i twórczość malarza. Po bardzo  interesującej prezentacji, udaliśmy się do kilku pomieszczeń stylizowanych na  dom i pracownię artysty. Mogliśmy podziwiać tam liczne, zachwycające prace Leona  Wyczółkowskiego.   Całej klasie bardzo podobało się wyjście. Mamy nadzieję, że  nauczyciele jeszcze nie raz zaproponują nam podobne wycieczki.

Zuzanna  Bereżańska – uczennica klasy VI a

DODATKOWA AKCJA VII
WYSTAWA POSTEROWA "ŚLADAMI LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO"

Przez sześć dni, tj. od 30 maja do 4 czerwca br. gościła w naszej szkole wystawa posterowa "ŚLADAMI LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO", która została wypożyczona z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.   19 plansz o wymiarach 100 cm x 120 cm, na których były umieszczone ważne informacje o życiu i twórczości tego wybitnego artysty, zostało zainstalowanych na parterze szkoły tak, aby wszyscy, którzy odwiedzą nas w czasie sobotniego II Festynu Rodzinnego mogli się z nią zapoznać. Wypożyczenie wystawy z Muzeum Okręgowego, to kolejna akcja, która miała propagować w naszej szkole twórczość Leona Wyczółkowskiego w ramach obchodów Roku Artysty.

AKCJA III

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I –VI

W czerwcu 2012 roku został zorganizowany przez Samorząd  Uczniowski Szkolny Konkurs Plastyczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły i  ich rodziców pt. "Leon Wyczółkowski - mieszkaniec małej i wielkiej  ojczyzny".       Celem konkursu było przede wszystkim zainteresowanie i  zapoznanie się osobą i twórczością Leona Wyczółkowskiego oraz wzmacnianie u  uczniów świadomości własnych umiejętności i kształtowanie wyobraźni uczniów  poprzez prace plastyczne.       Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w  formacie A4 lub A3, samodzielnie przez dziecko lub z rodzicem, dowolną techniką  (rysunek, ołówek, kredka, pastele, farby, papieroplastyka itp.), która  inspirowana będzie twórczością Leona Wyczółkowskiego.

Pomimo niełatwego zadania, wpłynęło bardzo dużo prac (ok.  40), które były wykonane różnymi technikami. Tematyka prac konkursowych była  bardzo szeroka, podobnie jak treść dzieł Leona Wyczółkowskiego. Królowały  autoportrety, kwiaty i pejzaże.

Komisja konkursowa, która składała się 3 nauczycieli i 3  członków Samorządu Uczniowskiego oceniając prace brała pod uwagę:

  • Zgodność z tematem konkursu;
  • Zastosowanie ciekawych technik plastycznych,  pomysłowość, oryginalność;
  • Ogólne wrażenie artystyczno-estetyczne:  kolorystyka, estetyka, smak.

Nagrody zostały rozdane w czasie apeli, na których nastapiło  podsumowanie II semestr roku szkolnego 2011/2012, a prace konkursowe są  prezentowane na okolicznościowej wystawie na holu II piętra szkoły.

LAUREACI KONKURSU:

JURY PRZYZNAŁO:

Nagrodę Specjalną Julii WYCZLING z klasy II b,    
I miejsce przypadło Darii PADZIKOWSKIEJ z klasy IV a,    
II miejsce otrzymała Julia TODA z klasy VI b,    
III miejsce otrzymał Aleksander DEGOWSKI z klasy VI b,

WYRÓŻNIENIA otrzymali:

Alicja ŁABENDA z klasy IV a,    
Wiktoria KOŃCZYK z klasy VI b,    
Kamil PODKRÓLEWICZ z klasy VI a.

 

MŁODYM ARTYSTOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!  
Jury i organizatorzy konkursu

GALERIA KONKURSOWYCH PRAC UCZNIÓW

 

 

AKCJA IV
ŚLADAMI LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO... - WIERZCHLAS,  WTELNO...

W piątek, 22 czerwca 2012 roku 47. osobowa grupa uczniów pod  okiem nauczycieli wyruszyła na wycieczkę do wyjątkowego miejsca w Polsce.  Mianowicie do Rezerwatu Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w  Wierzchlesie. Pogoda spłatała nam psikusa. Od samego rana padało i było  pochmurno. Ok. 9.30 dotarliśmy na miejsce. Na parkingu przy rezerwacie czekała  na nas przewodniczka. Od bramy wejściowej do właściwej części rezerwatu szliśmy  poprzez bagna wąską zarośniętą krzewami groblą. Za groblą roztaczał się  tajemniczy świat leśnej, "cisowej świątyni". Tam podzieliliśmy się na  dwie mniejsze grupy, z których każda miała do wykonania dwa zadania: zapoznać  się z osobliwościami rezerwatu pod kierunkiem przewodniczki oraz wykonać  rysunek ołówkowy wybranego fragmentu rezerwatu lub drzewa tak jak to kiedyś  robił Leon Wyczółkowski. To właśnie tutaj artysta często przebywał w latach  trzydziestych ubiegłego wieku, czerpiąc natchnienie dla ponad stu rysunków  wykonanych przeważnie tuszem lub węglem. Ich tematem były wierzchlaskie  osobliwości: monumentalny cis "Chrobry", sosny  "bliźniaczki", "lipa Chopina" i wiele innych.

 Od Pani przewodniczki dowiedzieliśmy się, że rezerwat ten  został utworzony 18 czerwca 1956 roku dla ochrony fragmentu pierwotnej puszczy  pomorskiej z najliczniejszym w Polsce i jednym z największych w Europie  stanowiskiem cisa pospolitego (Taxus baccata L.). Cis pospolity to rzadko  obecnie występujący rodzimy gatunek drzewa iglastego. Rośnie powoli, wolniej od  wszystkich naszych drzew. Jego drewno o wiśniowej barwie jest bardzo twarde i  wytrzymałe. Od dawien dawna było wykorzystywane do wyrobu inkrustowanych mebli,  rzeźb, a przede wszystkim broni: łuków, oszczepów i kusz. Przyczyniło się to  jednak do prawie całkowitego wyginięcia gatunku, pomimo że kiedyś licznie  występował w Polsce. Cis jest drzewem dwupiennym, co znaczy, że na jednym  okazie są tylko kwiaty męskie albo tylko żeńskie. Całe drzewo z wyjątkiem  czerwonej osnówki jest trujące. Zawiera alkaloid o nazwie taksyna. Ze względu  na rzadkość naturalnego występowania cis został objęty ochroną  gatunkową. Wierzchlaskie cisy są objęte ścisłą opieką już od 1827 roku.  Dowodzi tego datowana na tenże rok notatka o surowej ochronie uroczyska, które  nazywano z niemieckiego ziesbuch (cisowy gaj), w nadleśnictwie Lindenbusch. Rezerwat nazwano imieniem Leona Wyczółkowskiego, znanego malarza i grafika.

  Niebotyczne sosny, potężne jawory, brzozy, jesiony i graby  tworzą architektoniczne sklepienie. Pod nimi rosną w półmroku owe tajemnicze,  historyczne cisowe drzewa. Obecnie znajduje się tutaj około 3600 cisów.  Najliczniejszą grupę stanowią drzewa w wieku 110-160 lat. Najstarszy, a zarazem  najokazalszy egzemplarz liczy około 600-700 lat i nosi nadane przez  Wyczółkowskiego imię "Chrobry". Niestety cisy w Wierzchlesie  umierają. Ich liczebność z roku na rok jest coraz mniejsza. Wprawdzie obradzają  one stosunkowo obficie i wysiewają nasiona, które kiełkują, ale małe siewki  rosną tylko 2-3 lata i giną. Przyczyn tego zjawiska do końca nie wyjaśniono. Na  trasie ścieżki, spotkaliśmy miejsce szczególne - grób rodziny Bocków. Jeden z  członków tej rodziny był na tym terenie, na początku XIX wieku królewskim  nadleśniczym. Uważa się go za jednego z prekursorów ochrony wierzchlaskiego,  "cisowego boru". Miejsce to było dla niego tak ważne, że życzył sobie,  by stało się miejscem wiecznego spoczynku jego i rodziny. Rezerwat obok miejsca  ochrony cisa jest też zachowanym w prawie nienaruszonym stanie, fragmentem  dawnych lasów naturalnych i wyspą pośród dominujących wokół borów sosnowych.  Obecnie zajmuje powierzchnię 89,63 ha, z czego około połowy stanowią wody  jeziora Mukrz. W części leśnej jest ogrodzony i objęty ścisłą ochroną.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy uroczysku  Piekiełko, w rezerwacie przyrody Dolina Rzeki Brdy na  terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Podziwialiśmy przełomowy (o  górskim charakterze) odcinek rzeki Brdy pomiędzy osadami Świt a Piła  Młyn z licznymi głazami i powalonymi drzewami w korycie. Spadek wody wynosi  tutaj ponad 2%. Brda płynie w tym miejscu w głębokim wąwozie moreny  czołowej, którego nachylenie ścian dochodzi nawet do 50 stopni. Od 30.07.1991  r. znajdujące się tu głazowisko uznane jest jako pomnik przyrody.   Nazwa tego uroczyska wzięła się od przeszkody jaką  zalegające w nurcie Brdy głazy, stanowiły dla flisaków spławiających  niegdyś tym szlakiem drewno. Ponieważ wynurzające się lub znajdujące się tuż  pod powierzchnią wody głazy tworzą na rzece liczne progi i wiry, odcinek ten  był dla nich dużym utrudnieniem. Nazwali więc to miejsce "Piekłem".  Poszczególnym głazom nadali również imiona, m.in: Owczarz, Warkota, Kentzer,  Tłusty, Chudy, Kierda.

  Wracając już do Bydgoszczy zatrzymaliśmy się w miejscowości Wtelno, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się grób wielkiego malarza Leona  Wyczółkowskiego.

 

 

AKCJA VI

PODSUMOWANIE OBCHODÓW ROKU  LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO

W czwartek, tj. 29 listopada 2012 roku, z  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz koordynatorów projektu, tj. pani Alicji Essuman-Mensah i pana Gracjana Czapiewskiego, odbyło się spotkanie uczniów klas  5-6 z panią EWĄ SEKUŁĄ-TAUER,  piastującą funkcję starszego kustosza Muzeum  Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jest Ona również opiekunem dzieł  Leona Wyczółkowskiego i popularyzatorem Jego twórczości. Spotkanie to zaplanowaliśmy jako element  podsumowania  projektu,  który realizowaliśmy od stycznia 2012 roku w ramach  ustanowienia roku 2012 – Rokiem Leona Wyczółkowskiego. Pierwsze informacje na temat Artysty pojawiły  się w gablocie na drugim piętrze na początku roku 2012. Następnie  w ramach projektu uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych organizowanych w  Muzeum Okręgowym, wypożyczyliśmy i zaprezentowaliśmy wystawę posterową,  zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Leon Wyczółkowski – mieszkaniec małej  i wielkiej Ojczyzny” i  wycieczkę do Wierzchlasu połączoną z zajęciami  plastycznymi w rezerwacie. Kilku naszych uczniów z powodzeniem brało udział w konkursach  artystycznych, historycznych i polonistycznych na szczeblu miejskim i  wojewódzkim, które poświęcone były życiu i twórczości Leona Wyczółkowskiego.

Dopełnieniem tych działań i jednocześnie podsumowaniem obchodów Roku Leona Wyczółkowskiego w naszej  szkole była wystawa prac konkursowych i plenerowych naszych uczniów na holu II piętra oraz prelekcja  Pani Kustosz pt. „LEON WYCZÓŁKOWSKI  (1852 -1936)  PRYWATNIE”. Panią Kustosz powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Alicja  Szymczak, która wyraziła wdzięczność za przyjęcie zaproszenia. Po wstępie głos przekazała  gościowi. Pani Ewa Sekuła-Tauer w bardzo przystępny i ciekawy sposób,  przedstawiła naszym uczniom  Leona  Wyczółkowskiego prywatnie, którego nie jest łatwo poznać z dostępnych źródeł. Swoją  opowieść zilustrowała prezentacją multimedialną.

Ukazała nam sylwetkę Człowieka – Artysty – Profesora – Męża. Mogliśmy zobaczyć liczne  autoportrety, karykatury oraz rodzinne zdjęcia Artysty. Dowiedzieliśmy się,  gdzie mieszkał i z kim przyjaźnił się Wyczół –  jak mówili o Wyczółkowskim jego najbliżsi – oraz zobaczyliśmy zdjęcia Dworku w  Gościeradzu, w Wierzchlesie, a także zdjęcia Wyczółkowskiego przechadzającego  się ul. Dworcową w Bydgoszczy. Każdy kolejny slajd przedstawiający historię życia Wyczółkowskiego  zaciekawiał bardziej, ale ograniczeniem tej przygody był  nieubłaganie mijający czas i dzwonek będący jego  strażnikiem w szkole – który wymierzył nam kres spotkania.

Podziękowaniem dla prelegentki za przybycie i interesujące  wystąpienie były gromkie brawa zebranych, słowa podziękowania przedstawicieli  Samorządu Uczniowskiego oraz kwiaty, które pani Kustosz wręczył Kacper Krecz.

Oficjalnie zakończyła obchody Roku Leona Wyczółkowskiego w naszej  szkole pani wicedyrektor Hanna Matuszewska, dziękując jednocześnie  nauczycielom, rodzicom i uczniom za organizację i włączenie się w wyżej  wymienione akcje związane z Rokiem Artysty.

Ostatnim punktem obchodów Roku tego  Wielkiego Artysty było zasadzenie drzewa Jego imienia. Posadziliśmy w ogródku  szkolnym piękny świerk nazwany Drzewem Leona Wyczółkowskiego.

 

 

  Organizatorzy:
  mgr Alicja Essuman - Mensah  
mgr Gracjan   Czapiewski

 

 

Zapraszamy na stronę Muzeum  Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, na której znajdują się wartościowe informacje o artyście i  jego dziełach oraz o inicjatywach związanych z Rokiem Artysty: http://www.wyczolkowski2012.pl/ oraz na stronę: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Wyczolkowski/Index.htm, na której znajduje się wiele obrazów Patrona roku 2012.