SPRZĄTANIE ŚWIATA

Sprzątanie świata to międzynarodowa  kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci  zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.   Akcja "Sprzątanie świata", znana  również pod nazwą „Clean up the Word”, wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy przeprowadzono ją w 1989,  kiedy to 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w  akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą  Australię. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz - założycielka oraz prezes Fundacji Nasza  Ziemia i Fundacji „Sprzątanie Świata-Polska”. Uczniowie naszej szkoły od samego  początku, czyli od 1994 roku, w każdy trzeci weekend września wraz z  wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska wyruszają do lasów, na pobocza  dróg, do parków i sprzątają. To nasza wspólna lekcja ekologii. Sprzątanie  obejmuje najczęściej okolice szkoły, a więc część naszego osiedla ograniczoną następującymi  ulicami: Wiatrakową, Traugutta, Chołoniewskiego, Solskiego, Ugory, Nowodworską,  Górską wraz z parkiem na skarpie (Nowy Rynek – Górska) oraz parkiem na Wzgórzu  Dąbrowskiego, ale sprzątaliśmy także Las Kujawski, pobocza Al. Jana Pawła II, tereny  wokół hipermarketu Carrefour.

Uczniowie klasy V i II sprzątają teren  przy ul. Wiatrakowej

Sprzątanie świata, to nie tylko akcje  zbierania śmieci i likwidacji dzikich wysypisk. "Sprzątaniom" towarzyszy cała  gama innych działań realizowanych przez wybrane klasy lub członków koła  przyrodniczego. Przykładem są projekty pt. „Śmieci potrzebują czasu” oraz  „Plastik niejedno ma imię”.

Apel  do wszystkich uczniów szkoły:

Uczestniczcie  w akcjach sprzątania, ale przede wszystkim sami nie śmiećcie   i  pilnujcie, aby nie śmiecono! Pamiętajcie! Razem możemy więcej!

Opracowanie: mgr Alicja Essuman-Mensah