SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNY KOMPOZYTOR - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ 2016

Paderewski2016

Miło mi poinformować, że Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy
- wzorem lat ubiegłych - organizuje wojewódzki konkurs muzyczny,
który w tym roku będzie poświęcony wybitnemu pianiście i kompozytorowi
oraz mężowi stanu i patronowi instytucji


- IGNACEMU JANOWI PADEREWSKIEMU.

Cele konkursu to: przybliżenie dzieciom i młodzieży faktów z życia Ignacego Jana Paderewskiego; zapoznanie z twórczością genialnego kompozytora; rozbudzanie zainteresowania muzyką klasyczną i poszerzanie wiedzy o kompozytorze oraz uczczenie 75. rocznicy jego śmierci.
Ponadto zachęcenie młodzieży do wykorzystania swojej kreatywności, oryginalności i zdolności artystycznych poprzez udział w konkursie plastycznym.

 

IGNACY JAN PADEREWSKI urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku pianista, kompozytor i polityk to jedna z najbarwniejszych i najbardziej zasłużonych postaci odrodzonej - po 123 latach zaborów - Polski. Zyskał sławę jednego z najwybitniejszych pianistów świata; koncertował na obu półkulach. Mając 31 lat podbił Amerykę i uznany został za geniusza muzycznego. Był pierwszym premierem niepodległej Polski, po 10 miesiącach sprawowania tej funkcji podał się do dymisji i powrócił do muzyki. W 1919 roku, jako przedstawiciel Polski podpisał wersalki traktat pokojowy. W latach 1920-21 Paderewski był delegatem Polski przy Lidze Narodów. W 1940 roku został przewodniczącym Rady Narodowej przy polskim urzędzie emigracyjnym w Londynie; później wyjechał do USA. Artysta ostatnie lata swego długiego życia poświęcił głównie pracy charytatywnej. Zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Jego prochy sprowadzono do kraju w 1992 roku i złożono w krypcie Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie, gdzie spoczywa wśród mężów stanu, z którymi współpracował przed i po 1918 roku.
W twórczości kompozytorskiej, utrzymanej w stylistyce neoromantyzmu, hołdował klasycznym formom; w jego twórczości dominują utwory fortepianowe z licznymi elementami polskiej muzyki ludowej. Ważniejsze utwory Paderewskiego to: "Symfonia h-moll", "Fantazja polska na fortepian i orkiestrę", "Humoreski koncertowe" oraz dramat muzyczny pt. "Manru", które jako jedyne polskie dzieło operowe  zostało wystawione na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Spośród drobnych miniatur fortepianowych Paderewskiego rekordy popularności do dziś bije "Menuet G-dur" op. 14 nr 1 w stylu Mozarta, z powstaniem którego wiąże się bardzo ciekawa historia... Paderewski za swój talent oraz pełną poświęcenia prace artystyczną i działalność patriotyczną został uhonorowany wieloma doktoratami honoris causa oraz odznaczeniami, w tym: Orderem Orła Białego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej oraz tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.. Pośmiertnie został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari.
Ignacy Jan Paderewski często odwiedzał Bydgoszcz, gdyż w naszym mieście mieszkał Jego przyrodni brat Józef, który był nauczycielem matematyki i fizyki w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika i Miejskim Katolickim Gimnazjum Żeńskim, ponadto był w latach 30. wykładowcą akustyki w Miejskim Konserwatorium Muzycznym. Ten szczególny związek kompozytora z Bydgoszczą został upamiętniony poprzez nadanie imienia Artysty: Filharmonii Pomorskiej i Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu, Twarzystwu Muzycznemu oraz jednej z ulic miasta.
 

Drodzy Uczniowie klas 4-6!
Rezultatem udziału w ww. konkursie będzie nie tylko pogłębianie wiedzy o muzyce i życiu Ignacego Jana Paderewskiego, ale przede wszystkim satysfakcja i dla laureatów atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz na koniec ocena celująca z muzyki!
Zatem warto poczynić wysiłek, który może być miłym doświadczeniem i spełnieniem.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE O JEDNYM
Z NAJWYBITNIEJSZYCH POLSKICH MUZYKÓW!

mgr Gracjan Czapiewski

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z OPISEM I REGULAMINEM KONKURSU

 

 

PADEREWSKI NA SZÓSTKĘ - KONKURSOWE ZMAGANIA JUŻ ZA NAMI

 

 20160606 095307

 

Stało się tradycją, że uczniowie naszej szkoły z powodzeniem biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Muzycznym „Kompozytor – życie i twórczość”, organizowanym przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy, jak i Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Finał tegorocznego konkursu, którego bohaterem był Ignacy Jan Paderewski, odbył się w poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku w bydgoskiej Instytucji Muzycznej. O godzinie 9.00 w sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej wypełniła się przeszło 50. finalistami i ich nauczycielami z różnych stron naszego województwa. W konkursowe szranki stanęło dwoje uczniów z naszej szkoły, tj.: Julia Wyczling z klasy VI a i Maciej Szymczak z klasy VI c.
Tradycyjnie konkurs składał się z trzech etapów. Dwa pierwsze odbywały się w szkole, a była to część teoretyczna i słuchowa. Po bezbłędnym rozwiązaniu testu teoretycznego i słuchowego, wyłonieni uczniowie uczestniczyli w finale. Konkurs finałowy składał się także z trzech części:  słuchowej, krzyżówki i serii szczegółowych pytań teoretycznych. Utwory konkursowe wykonywane były na żywo, w  ramach koncertu przez specjalnie zaproszonych na tę okoliczność artystów. Usłyszeliśmy, a uczniowie musieli rozpoznać, siedem z dwunastu konkursowych utworów Paderewskiego nadesłanych przez organizatora. Były to następujące kompozycje:

1. Menuet G-dur op. 14 nr 1
2. Pieśń: Piosnka dudarza op. 18
3.
Legenda As-dur op. 16 nr 1
4. Symfonia h-moll op. 24, cz. 3
5. Chant d`amour op. 10 nr 2
6.
Pieśń: Szumi w gaju brzezina op. 7
7. Symfonia h-moll op. 24, cz. 1

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z wykładowców Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i z organizatorów, powołana przez Dyrektora Filharmonii Pomorskiej, pana Macieja Puto, który na początku spotkania przywitał uczestników konkursu. W swoim przemówieniu wspomniał również o najważniejszych dokonaniach Patrona Filharmonii Pomorskiej, robiąc uczniom powtórkę przez finałową rozgrywką.

Miło nam poinformować, że MACIEJ SZYMCZAK został finalistą konkursu, a JULIA WYCZLING zdobyła TRZECIĄ NAGRODĘ w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MUZYCZNYM IGNACY JAN PADEREWSKI – ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ”. Laureatka otrzymała dyplom oraz kilka atrakcyjnych nagród rzeczowych, a oboje uczniowie - satysfakcję oraz – co najważniejsze – wiedzę o życiu i twórczości największego polityka wśród kompozytorów i najwspanialszego kompozytora pośród polityków. Jury pogratulowało nauczycielom wysokiego przygotowania uczestników oraz ambitnych i zdolnych uczniów.

MY RÓWNIEŻ PRZYŁĄCZAMY SIĘ DO GRATULACJI I ŻYCZYMY NASZYM 
ZWYCIĘZCOM DALSZYCH SUKCESÓW NA WSZELKIM POLU NAUKI I SZTUKI.

 

 

PRZECZYTAJ INFORMACJE O KONKURSIE NA STRONIE FILHARMONII POMORSKIEJ

 

 paderewski-Julia - dyplom

20160606 095723

20160606 095706

20160606 091450

20160606 095322

20160606 103254