SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

PATRONI ROKU 2018


Sejm postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w bieżącym  roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet.

 

P20180315 163902

Fot. 1.: Gablota "Patronów Roku 2018", która znajduje się na holu II piętra naszej szkoły,
autorzy: Alicja Essuman-Mensah i Gracjan Czapiewski

 

JUBILEUSZ 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

"Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień (…).  Obdarzeni dziś zaufaniem narodu, dać macie podstawy dla jego niepodległego życia w postaci prawa konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polski."

- orędzie wygłoszone przez Józefa Piłsudskiego podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego.

"11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 rok Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

baner święto niepodległości 2018

Fot. 2.: Szkolny logotyp Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę niepodległości,
autor: Gracjan Czapiewski

 

ROK PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

2018 jest również Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W uchwale Sejm podkreślił, że zwycięska walka w latach 1918-1919 stało się wielkim triumfem Polaków, dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli. W dokumencie zauważono, że dzięki bohaterskiemu zrywowi Wielkopolan, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi, prawie cała zachodnia część tradycyjnie polskich ziem została włączona z powrotem do odradzającej się Rzeczypospolitej.

ROK JUBILEUSZU KONFEDERACJI BARSKIEJ

Sejm ustanowił także 2018 Rokiem Jubileuszu Konfederacji Barskiej. W 2018 roku przypada 250. rocznica zawiązania Konfederacji - zbrojnego związku szlachty polskiej, utworzonego w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku w obronie wiary katolickiej i niepodległości. Posłowie przypomnieli, że celem Konfederacji było zniesienie narzuconego przez Rosję traktatu, mocą którego Rzeczpospolita stawała się protektoratem rosyjskim oraz uchwalonych - przez sterroryzowany przez rosyjskie wojska Sejm - ustaw, które dawały równouprawnienie innowiercom.

ROK PRAW KOBIET

Ustanowienie 2018 Rokiem Praw Kobiet ma związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, określający, że wyborcą jest każdy obywatel państwa, bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze. "Wyrażamy uznanie pierwszym parlamentarzystkom: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszce Wilczkowiakowej oraz wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie" - napisano w uchwale Izby.

Decyzją izby patronami tego roku są także Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk, Zbigniew Herbert.

 (…) ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…
- Irena Sendlerowa

2018 Rok Ireny Sendlerowej z cytatem 

Fot. 3.: Logotyp Roku Ireny Sendlerowej,
pobrany ze strony internetowej: http://roksendlerowej.pl/, za zgodą Biura Rzecznika Praw Dziecka.

ZAJRZYJ NA STRONĘ INTERNETOWĄ, KTÓRA PROPAGUJE ROK IRENY SENDLEROWEJ

IRENA SENDLEROWA, ps. „Jolanta” (ur. 15 lutego 1910 roku w Warszawie, zm. 12 maja 2008 roku w Warszawie) – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy ŻydomŻegoty. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. "12 maja 2018 roku minie 10. rocznica śmierci tej wybitnej polskiej działaczki społecznej, która w czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki" - podkreślili posłowie w uchwale. Przypomnieli też, że Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku - Orderem Orła Białego.


ABP IGNACY TOKARCZUK
(ur. 1 lutego 1918 roku w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 roku w Przemyślu) – polski duchowny rzymsko-katolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. "W 2018 roku przypada także 100. rocznica urodzin metropolity przemyskiego abpa Ignacego Tokarczuka - nieustępliwego obrońcy praw wiernych Kościoła i jednego z duchowych przywódców pokojowych zmagań narodu polskiego o niepodległość Ojczyzny. W latach 70. XX wieku kuria biskupia w Przemyślu była miejscem spotkań opozycji demokratycznej i niepodległościowej, w tym szczególnie niezależnego ruchu chłopskiego. W latach stanu wojennego pomagała rodzinom internowanych i była enklawą niepodległej Polski, kultury niezależnej oraz ośrodkiem wsparcia Polaków zaangażowanych w działalność antykomunistyczną" - podkreślono w uchwale ustanawiającej Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

ZBIGNIEW HERBERT (ur. 29 października 1924 roku we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 roku w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito”, autor słuchowisk. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. "28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu ogromnych zasług artysty postanawia oddać mu hołd" - stwierdza uchwała, w której zaznaczono też, że Zbigniew Herbert, w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu –kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. W uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości literackiej został pośmiertnie uhonorowany Order Orła Białego.

(*)Teksty zostały opracowane na podstawie: Wikipedii oraz strony internetowej Sejmu RP
i strony internetowej Prezydenta RP. 

Koordynatorzy i realizatorzy projektu Patroni Roku:
mgr Alicja Essuman-Mensah,
mgr Gracjan Czapiewski.

  

P20180315 163932