SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

RODZINNY KONKURS KULINARNY

 

IV EDYCJA RODZINNEGO KONKURSU KULINARNEGO

W czwartek, 14 MARCA 2013 roku mieliśmy  zaszczyt gościć w naszej szkole rodziców, którzy wraz ze swoimi pociechami  przybyli, aby po raz kolejny bawić się na KONKURSIE KULINARNYM ZORGANIZOWANYM W  RAMACH PROJEKTU „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI”. Tak jak zawsze konkurs obejmował kilka  konkurencji: rozpoznawanie dań na podstawie zdjęć, odgadywanie potraw z  przeczytanych przepisów czy artystyczne składanie serwetek. Były też zadania  dla prawdziwie delikatnych podniebień, a mianowicie smakowanie  i rozpoznawanie rozmaitych przypraw i ziół (dla rodziców) czy różnych  gatunków ryb (dla dzieci). Nie zabrakło zadań zręcznościowych, takich jak  jedzenie jabłka bez użycia rąk, do czego zmusiliśmy same pociechy bez ich mam.  Udział w konkursie był nie tylko doskonałą okazją do zabawy, ale także  poszerzył wiedzę uczestników na temat sztuki kulinarnej, jak również wzajemnych  upodobań żywieniowych. Mimo, że tradycyjnie jak w każdym konkursie  wyznaczyliśmy trzy pierwsze miejsca, to nikt nie wyszedł pokrzywdzony, ponieważ  dla każdego była jakaś niespodzianka – gadżet przydatny w kuchni. Walka była  równa, a różnica punktów niewielka. Po ich przeliczeniu jury wyznaczyło:

I miejsce – Filip Ziuziakowski z mamą,
II miejsce – Daniel Przybył z tatą,
III miejsce – Dominika Czubala z mamą.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.  Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i mile spędzony czas.  Liczymy na Was w przyszłym roku.

Organizatorzy  konkursu: mgr Beata Nowicka, mgr Anna Smeja - Robak

 

 

JAK BAWIONO SIĘ NA III RODZINNYM KONKURSIE KULINARNYM?

MARCOWE RODZINNE KONKURSY KULINARNE stają się pomału naszą  nową szkolną tradycją. Cieszą się one tak wielkim zainteresowaniem, że w tym roku organizatorki musiały przeprowadzić losowanie wśród chętnych, by  sprawiedliwie wyłonić miłośników kulinariów – wszystkich nie pomieściłaby nawet  szkolna świetlica.
    13 marca br. o godzinie 17.30 w sali 33 stawili się młodzi znawcy  sztuki kulinarnej w towarzystwie swych mam, babć, cioć. Honor mężczyzn ratował  jeden tato, występujący w parze z synem, obaj swą wiedzą i kulinarnym zapałem  nie ustępowali pola paniom.     Pierwsza z rozgrywanych konkurencji była z pewnością łatwa dla czytelników książek kucharskich. Po obejrzeniu zdjęć potraw, prezentowanych  na tablicy interaktywnej, należało wspólnie, w parach dorosły – dziecko, odgadnąć nazwę dania. Najtrudniejsze do rozpoznania okazały się „poczciwe” leniwe pierogi. Kolejna konkurencja  adresowana była do dorosłych. Ich zadanie polegało na rozpoznaniu  organoleptycznie kilku gatunków herbat: czarnej, zielonej i białej. Mimo  wielkiej presji ze strony dzieci mamy, babcie, ciocie i tato poradzili sobie  świetnie. Brak znajomości swych kulinarnych upodobań obnażył bezlitośnie  „sprawdzian na zgodność gustów kulinarnych”. Tu wskazana jest powtórka,  najlepiej przy suto zastawionym stole (może świątecznym?). Rozpoznawanie owoców  tropikalnych z zasłoniętymi oczyma byłoby dla uczniów prościzną, gdyby nie  marakuja, która nie tylko że nie dała się łatwo „zidentyfikować”, to jeszcze była  nie najlepsza w smaku. Wśród osiemnastu tajemniczych precjozów i narzędzi  kuchennych większość rozpoznana została bezbłędnie, choć nieco niepokoju  wzbudziły dziwnie wyglądające druciki, przypominające świderki – jak się  okazało niezbędne przy tworzeniu bajecznych dekoracji na sałatki: kwiatów czy  listków z warzyw.     Młodzi miłośnicy kuchni musieli też popisać się znajomością  przepisów kulinarnych i podać składniki oraz sposób przygotowania zupy  ogórkowej.
Po prawie dwóch godzinach kulinarnych zmagań jury w składzie  Weronika Kaczmarek z V a, Jakub Kantowicz i Michał Kos z VI a, udało się  wyłonić zwyciężczynie, a zostały nimi:     Pola Jankowska z V a wraz z babcią (I miejsce),     Monika Ciesielska z V c wraz z ciocią (II miejsce),     Alicja Szymczak z V a wraz z mamą (III miejsce).
    Wymienione pary otrzymały w nagrodę piękne dyplomy oraz  imponujące zestawy drobiazgów kuchennych (deski do krojenia, pojemniki na  przyprawy, zabawne kubeczki). Pozostali zawodnicy również zostali docenieni –  na pamiątkę zostały im dyplomy uczestnictwa, fartuszki kuchenne i kolorowe  łyżki do sałatek.     Ostatnim akcentem wieczoru było, tradycyjnie już, wspólne  pamiątkowe zdjęcie. Tegorocznym uczestnikom dziękujemy za ducha rywalizacji, a  przede wszystkim za miłą zabawę i zapraszamy za rok.

                  organizatorki konkursu:   Beata  Nowicka i Anna Smeja - Robak

F O T O R E L A C J A