SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

ARCHIWUM 2012/2013

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

 

Serdecznie zapraszamy Uczniów, Rodziców i Nauczycieli na UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013, które odbędzie się 
w piątek, tj. 28 czerwca 2013 roku, w sali gimnastycznej, 
według poniższego harmonogramu:

* o godzinie 9:00 dla klas 4-6. W CZASIE TEGO APELU UROCZYŚCIE POŻEGNAMY KLASY SZÓSTE.* o godzinie 11:00 dla klas 0-3.

Dyrekcja 
Szkoły Podstawowej nr 41 
w Bydgoszczy

 

 

PIŁKA NOŻNA

W czerwcu 2013 roku zainaugurowała  swoje rozgrywki Liga Orlika. Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tych rozgrywkach, gdzie rywalizują  chłopcy z klas I – III.
Nasza reprezentacja w składzie: A. Marciniak, I. Iwaszkiewicz, P. Zabojski, M. Bartchodzie, J. Chołuj, M. Szymczak, K. Grocholewski, M. Górecki, F. Trynkiewicz, N. Gaczkowski wygrała rozgrywki miejskie pokonując SP 64, SP 57, SP 12 i SP 63 zdobywając awans do półfinału wojewódzkiego.
12 czerwca 2013 roku, chłopcy rywalizowali na Orliku w SP 62 w półfinałach wojewódzkich z SP Kolno, SP Aleksandrów Kujawski wygrywając swoje spotkania bardzo wyraźnie i uzyskując awans do finału wojewódzkiego.
Finał wojewódzki Ligi Orlika rozegrany został na obiektach w Dąbrowie Chełmińskiej (gdzie młodzi piłkarze wygrali kolejno z gospodarzami z Dąbrowy, z SP Niemcz i SP Świekatowo) i  Unisławiu gdzie w półfinale ulegli SP 12 Włocławek a w meczu o III miejsce wygrali kolejny raz z SP Świekatowo.
Ostatecznie nasza szkoła zajęła III miejsce w Województwie Kujawsko-Pomorskim, a M. Górecki został najlepszym zawodnikiem tego turnieju.

Ta sama drużyna rywalizowała również w XII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarkuwygrywając również rozgrywki miejskie (wystartowało ok. 20 zespołów) i uzyskując awans do rozgrywek wojewódzkich, które rozegrane zostały 24 czerwca 2013 roku w Świeciu, na stadionie Wdy.
Niestety tym razem nasi chłopcy wygrali dwa spotkania, jedno remisując i jedno przegrywając i ostatecznie nie awansowali do rozgrywek finałowych zajmując X miejsce w tych rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.
Opiekunem drużyny był pan Piotr Olszewski

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

 

 

TANECZNE SUKCESY NA KONIEC SEZONU...

Miło nam poinformować, że Weronika Jendraszak i Łukasz Kornowski wywalczyli 4 MIEJSCE w Nowej Wsi Wielkiej/k. Bydgoszczy oraz 3 MIEJSCE w Inowrocławiu, w turniejach tańca towarzyskiego.

GRATULUJEMY IM, PODZIWIAMY ZAPAŁ I CHĘCI DO CIĘŻKIEJ PRACY, 
KTÓRA PRZYNOSI EFEKTY. ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW! 
Rodzice i trenerzy

 

 

 

NASZA WIELKA PRZYGODA Z WARSZAWĄ

- FESTIWAL PROJEKTÓW SZKOŁY Z KLASĄ 2.0

21 czerwca 2013 roku nasza szkoła miała zaszczyt zaprezentować projekt języka angielskiego pt. „Everyday English - everyone can!!”, przygotowany przez naszych uczniów z V i VI klasy, na ogólnopolskim Festiwalu Projektów w Warszawie. Byliśmy jedną z 50 szkół w Polsce ( i jedną z 30 szkół podstawowych) zaproszonych na festiwal. Jest to najważniejsze wydarzenie całego programu Szkoły z klasą 2.0, które jest objęte honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej oraz Pani Anny Komorowskiej.Na festiwal pojechało 2 z 4 zaangażowanych w projekt uczniów. Przygoda była o tyle ciekawa, iż pozwoliła nie tylko na zaprezentowanie naszego projektu, czyli filmu w języku angielskim, ale również na spotkanie ciekawych osób z całej Polski. Jednym z punktów programu była rozmowa z ekspertami na temat prac i przygotowań do projektu. Co ciekawe uczestnicy musieli popisać się niemałą wiedzą i umiejętnościami językowymi podczas festiwalu, ponieważ jednym z ekspertów był Anglik. Rozmowa na początku nie była łatwa, gdyż jak wszyscy wiedzą stres krępuje, ale ostatecznie „daliśmy radę”, a doświadczenie potwierdziło, że warto uczyć się języków, bo nigdy nie wiadomo kiedy ta umiejętność może się przydać.Miłym zakończeniem i akcentem tego dnia było wręczenie dyplomów poszczególnym szkołom oraz zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Atrakcji i śmiechu było co niemiara. Można było na własnej skórze doświadczyć wielu rzeczy: nadmuchać wielką bańkę mydlaną, przeżyć symulację trzęsienia ziemi, uczestniczyć w wykopaliskach archeologicznych, zbadać swój refleks, dowiedzieć się ile musimy pedałować, aby spalić zjedzenie np. 2 gałek lodów. Z pewnością była to inspirująca przygoda, która nie spotkałaby nas gdyby nie wytężona praca nad projektem. Dlatego też jesteśmy przekonani, że warto się uczyć, zwłaszcza języków i to przez całe życie, bo tylko „ćwiczenie czyni mistrza”.

Anna Smeja-Robak


A OTO FOTORELACJA Z NASZEJ WYCIECZKI:

 

 

OSTATNIE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

Jednym ze znaczących osiągnięć naszych uczniów II semestrze było zajęcie I miejsca w miejskim konkursie języka angielskiego pt. Let’s speak English!!

Był to konkurs grupowy, który polegał na nakręceniu filmu o dowolnej tematyce w j. angielskim. Nasz zespół w składzie: Weronika Kaczmarek, Alicja Szymczak, Weronika Jendraszak, Kacper Krecz nakręcił film o przygodach Pani Brown w Londynie.Przygotowania zajęły sporo czasu ze względu na konieczność dopracowania strony językowej, jak i zebrania odpowiednich rekwizytów potrzebnych w poszczególnych scenkach. Praca jednak opłaciła się. Co więcej, zamieściliśmy filmik na platformie Szkoły z klasą 2.0., której również w tym roku szkolnym jesteśmy uczestnikami i……. jako jedyni z Bydgoszczy zostaliśmy zaproszeni na Festiwal Projektów, który odbędzie się w Warszawie 21 czerwca 2013 roku. Na festiwalu będziemy mieli możliwość nie tylko zaprezentowania naszego projektu, ale także poznania innych fanów narzędzi TIK, bo przecież jesteśmy ich zagorzałymi zwolennikami. Będzie również okazja do zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik, z czego się ogromnie cieszymy. Po powrocie dalsza relacja z festiwalu.

Anna Smeja-Robak

 

 



Fot. 1. Nasze hasło to: „Chcesz się dzielić wrażeniami, podróżuj z nami, nie unikając angielskiego między walizami…”

Fot. 2. Nasze przygotowania...

Fot. 3. „Oj, jak ja bym chciał tam pojechać…. Na razie Warszawa musi mi wystarczyć….”

 

 

DOBRE MANIERY - WAŻNA RZECZ!

Aby dobre maniery w wakacje, nie poszły na wakacje, w piątek, 14 czerwca 2013 roku odbyły się warsztaty pt. SAVOIR-VIVRE NA WAKACJE, których uczestnikami byli: przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły i klasa IVb. Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom potrzeby znajomości dobrych manier dla kształtowania właściwych relacji międzyludzkich. Uczniowie zostali przygotowani do aktywnego spędzania czasu wakacji w sposób kulturalny, zaplanowany i bezpieczny oraz zostało im przypomniane, że podczas czasu wolnego są reprezentantami szkoły, miasta i regionu.Zajęcia prowadził pan mgr Łukasz Kosiński, który z wykształcenia jest nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze, a nade wszystko zwolennikiem poglądu, że dobre maniery nic nie kosztują, a są gwarancją sukcesu.

Warsztaty odbyły się w salce zabaw, w wesołej i kolorowej scenerii, aby podkreślić prawdę, że bycie dobrze wychowanym, to nie bycie sztywniakiem! Zajęcia zostały przeprowadzone w atmosferze humorystycznej, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej - w sposób interaktywny z konkursami.
Omówione zostały następujące kwestie: przygotowanie się do podróży, umiejętności podróżowania środkami komunikacji publicznej oraz savoir-vivre międzynarodowy. Ponadto zostały poruszone zagadnienia doboru stroju i dress code w okresie wakacji oraz umiejętności nawiązania  i utrzymania kontaktów.

DZIĘKUJEMY PANU ŁUKASZOWI KOSIŃSKIEMU 
ZA CIEKAWĄ I CENNĄ LEKCJĘ 
SAVOIR-VIVRE'U!


WZBOGACENI W WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI,
Z DOBRYMI MANIERAMI - JUŻ NIEDŁUGO, JEDZIEMY NA WAKACJE.

 

 

PIERWSZY RAZ UDAŁO NAM SIĘ WYGRAĆ TE ZAWODY!


W czwartek, 13 czerwca 2013 roku w Pałacu Młodzieży odbył się finał turnieju sprawnościowo-wiedzowego klas 3 "ZE SPORTEM NA TY". 
Do rywalizacji stanęły wyłonione w eliminacjach cztery najlepsze szkoły  SP-Białe Błota, SP 31, SP 37 i SP 41. Nasi uczniowie - reprezentanci wszystkich klas trzecich, od pierwszej konkurencji prezentowali wysoki poziom i nie oddali prowadzenia do końca. Nasz zespół w ośmiu konkurencjach zgromadził 29 punktów i pokonał zwycięzcę ubiegłorocznej edycji zawodów - SP 31 o 5 punktów. Kolejne miejsce zajęła SP 37, a czwarte SP Białe Błota. Okazaliśmy się „czarnym koniem” zawodów. Finałom towarzyszyły duże emocje, każda z drużyn przyszła ze swoimi kibicami.

GRATULUJEMY!

 

 

ZOBACZ INFORMACJE O TURNIEJU NA STRONIE PAŁACU MŁODZIEŻY

 

 

VI MIEJSKI KONKURS WIEDZY O NATO ROZSTRZYGNIĘTY

Miło nam poinformować, że Karol Kruk z klasy 6b zdobył 4 miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy o NATO, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy.


KAROLOWI SERDECZNIE GRATULUJEMY 
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

 

WYNIKI VI MIEJSKIEGO KONKURSU WIEDZY O NATO

 

 

JAK WYBRAĆ DOBRE GIMNAZJUM?


Pytanie, przed którym stoi rodzic 13-latka, jest prawdopodobnie nawet bardziej stresujące niż to, które zadawał sobie, wybierając szkołę podstawową. Od wyniku końcowych testów w gimnazjum zależy przecież awans do wymarzonego liceum, utarło się zatem, że to absolutnie decydujący moment w życiu młodego człowieka. Tymczasem gimnazja nie są udanym rezultatem reformy edukacyjnej, a dziecko znajduje się w trudnym okresie rozwoju. Zaczyna dorośleć, przeżywa burzę hormonów, jest podatne bardziej niż kiedykolwiek na wpływy rówieśników. Tym razem jednak to dziecko powinno współdecydować o wyborze nowej szkoły. Trzeba rozważyć kilka opcji. W wieku gimnazjalnym dziecko powinno być blisko domu, jak najczęściej mieć kontakt z rodzicami. To będzie czas różnych problemów emocjonalnych, młody człowiek będzie często potrzebował rady i wsparcia najbliższych. Będzie miał sporo pracy, a długie dojazdy zredukują do minimum jego czas wolny. Jeśli będzie podróżował sam – rodzice będą się zamartwiać. Jeśli nowe sytuacje czy otoczenie wzbudzają w dziecku strach i lęk, jeśli ma ono kłopoty z nawiązywaniem znajomości, to nie ma lepszej metody na szybką aklimatyzację w nowej szkole niż starzy znajomi. Wtedy lepiej odpuścić elitarne gimnazjum na drugim końcu miasta i nie ryzykować, że dziecko wpadnie w stres. Na pewno będzie mu łatwiej w szkole w sąsiedztwie, gdzie spotka kolegów i koleżanki z podwórka.Trzeba uważać na molochy. Gimnazja połączone ze szkołą podstawową są najgorszym możliwym pomysłem. Panuje tam tłok, zazwyczaj klasy są zbyt liczne, często szkoły mają problem z bezpieczeństwem. Trzeba też z dystansem podchodzić do rankingów. W mediach pojawia się coraz więcej zestawień, w których jedne z gimnazjów prowadzą, a inne są na szarym końcu. Takie zestawienia nigdy nie wychwycą pełnej, obiektywnej oceny szkoły i nie będą w stanie oddać np. jej klimatu czy bezpieczeństwa w jej okolicy. Na pewno ostrzeżeniem powinno być to, że jakieś gimnazjum wypadło szczególnie źle w egzaminie końcowym. Nawet jeśli to szkoła rejonowa, warto wejść do niej, obejrzeć klasy, zagadnąć osoby na korytarzu. Zwykle nie ma z tym problemu, a poza tym większość gimnazjów i tak organizuje dni otwarte. Dziecko musi zobaczyć klasy, korytarze, w których ma spędzić najbliższe trzy lata.

Od trzech lat Samorząd Uczniowski SP nr 41 oraz Pedagog Szkoły wychodzą na przeciw zapotrzebowaniu rodziców, uczniów dotyczącego uzyskania wiadomości o pobliskich Gimnazjach, organizując spotkanie pn. "BLIŻEJ GIMNAZJUM". 
Spotkanie ma na celu zaprezentowanie Gimnazjów nr 20, 22, 23 w Bydgoszczy, ich bazy lokalowej, osiągnięć i codziennej pracy. Spotkanie ma charakter prezentacji i debaty. Mamy nadzieję, że odwiedziny w naszych murach, rozmowa i reklama Gimnazjów pozwolą rodzicom naszych szóstoklasistom i im samym dokonać właściwego wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Tekst przygotowała: mgr Iwona Szymczak - pedagog szkoły

 

 

LISTA GIMNAZJÓW PUBLICZNYCH W BYDGOSZCZY

 


 

III FESTYN RODZINNY JUŻ ZA NAMI


         
„FESTYN SZKOLNY TO SUPER SPRAWA - Z CAŁĄ RODZINĄ ŚWIETNA ZABAWA". Pod tym hasłem przebiegał III Festyn Rodzinny w naszej szkole.Występy tańca towarzyskiego Weroniki i Łukasza, pokazy poi i robotów, warsztaty artystyczne, wioska indiańska, pokazy pracy grupy antyterrorystycznej, loteria, koło fortuny, zbiórka zużytych baterii i puszek aluminiowych, to tylko niektóre z wielu atrakcji III FESTYNU RODZINNEGO.
Trzecia edycja  podobnie jak poprzednie, zgromadziła mimo deszczowej pogody wiele rodzin. Hole, sala gimnastyczna, sale lekcyjne i świetlica szkolna, zapełniły się dziećmi i dorosłymi. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Na scenie występowali w pokazie tańca towarzyskiego nasi uzdolnieni uczniowie – Weronika i Łukasz. Potem odbył się pokaz poi. Następnie mieliśmy okazję zobaczyć taniec indiański. Po czym uczestnicy festynu zostali zaproszenie do wspólnego tańca integracyjnego.
Podsumowano ważne konkursy na logo i hasło festynu oraz konkurs plastyczny „Zwierzęta w bajkach, wierszykach i w innych utworach literackich polskich pisarzy”, który został zorganizowany dla dzieci  6-letnich. Zwycięskie hasło ułożyła Paula Zbytniewska. Natomiast  logo festynu opracowała Jaśmina Żygowska. Serdecznie gratulujemy !
Na szkolnym holu do rodzinnych zabaw sportowych na wesoło  zapraszali nauczycieli wychowania fizycznego. Dzieci uwielbiają taką formę rekreacji. Na sali gimnastycznej eksponowane było indiańskie tipi i stanowiska do strzelania z łuku, do tarczy  oraz  malowanie twarzy. Wioska indiańska zachęcała do zapoznania się z kulturą Indian. 
 III Festyn Rodzinny stał się okazją do zbiórki zużytych baterii oraz puszek aluminiowych. Każdy kto przyniósł przynajmniej pół kilograma baterii lub 20 aluminiowych puszek losował nagrodę – niespodziankę. Uczniowie już od najmłodszych lat uczą się w naszej szkole jakie znaczenie ma segregacja odpadów, co to jest recykling i biorą udział w całorocznym  konkursie na zbiórkę zużytych baterii oraz w konkursie „Zamień puszki na pieniądze”. 
III Festyn Rodzinny stał się również okazją do zorganizowania po raz czwarty Warsztatów Twórczości Rodzinnej „Moje Twórcze ja”. Tym razem wszyscy obecni na festynie mogli techniką decoupage ozdobić  serce z masy solnej, wykonać kwiaty ze srebra oraz spotkać się z linorytem. Każdą mamę czekała więc miła niespodzianka – w związku ze zbliżającym się Dniem Matki. 
Dużym powodzeniem wśród dziewczynek cieszyły się pokazy fryzur. Wiele atrakcji przygotowaliśmy z myślą o rozwijaniu zainteresowań. Odbyły się pokazy robotyki. Nie zabrakło stoisk z pysznymi ciastami oraz innymi smakołykami.

Dziękujemy wszystkim obecnym na  festynie za wspólnie spędzony czas !
Do zobaczenia za rok !

 

 

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ W BYDGOSZCZ.GAZETA.PL

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ NA BYDGOSZCZ.GAZETA.PL
PODCZAS_FESTYNU_INDIAŃSKIE_TIPI_STANEŁO_W_SALI_GIMNASTYCZNEJ

 


 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ENGLISH MASTER OF WORDS”

Dnia 28 maja 2013 roku odbyła się w naszej szkole I edycja międzyszkolnego konkursu języka angielskiego. Konkurs polegał na głośnym czytaniu wylosowanego fragmentu tekstu (w języku angielskim), który uczniowie mieli za zadanie przygotować. 
Tematyka tekstów związana była oczywiście z Londynem i Anglią: the history of double-decker buses, the English ghost stories, and the Queen’s guards. Teksty nie były łatwe, bo na poziomie zaawansowania A2, B1, co dla V i VI-klasistów stanowiło nie lada wyzwanie.  Wszystkim uczestnikom udało się jednak z nimi zmierzyć, i nie tylko pokonać tremę, ale także pokazać, iż głośne czytanie, zwłaszcza w języku obcym, jest sztuką. 
Pewnym urozmaiceniem w czasie obrad jury były występy uczniów naszej szkoły z cyklu „Practical English dialogues” – praktyczne dialogi w: restauracji, hotelu, sklepie z pamiątkami (oczywiście wszystkie związane z Londynem). Uczeń klasy VI – Szymon Madej zaprezentował również prezentację multimedialną na temat Anglii i Dnia Św. Jerzego. Na uważnych słuchaczy czekały nagrody… ponieważ zadaniem naszych gości było rozwiązanie krótkiego quizu dotyczącego podstawowych informacji o Wielkiej Brytanii. I tu aż 5 osób wypełniło quiz bezbłędnie.

A oto jak przedstawiają się wyniki międzyszkolnego konkursu „English Master of Words”:
I miejsce – Michał Sielicki, ZS nr 24
II miejsce – Marta Wołoszyn, ZS nr 29
III miejsce – Aleksandra Kortas, ZS nr 21 oraz Ewa Kornowska, ZS nr 29
wyróżnienia otrzymały: Julia Mieczykowska, SP nr 56 i Katarzyna Śniegocka ZS nr 29


Laureatom serdecznie gratulujemy, wszystkim dziękujemy za przybycie i zapraszamy na podobny konkurs w tak przyjemnej atmosferze w przyszłym roku.Organizatorzy: Anna Smeja-Robak, Beata Nowicka


Serdeczne podziękowania należą się także Pani Iwonie Masiak za pracę w jury i pomoc w organizacji konkursu.

 

 

 

ZBIÓRKA PRZYBORÓW SZKOLNYCH NA RZECZ MISJI W AFRYCE


W kwietniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji "KREDKI DLA AFRYKI". Koordynatorkami akcji na terenie szkoły były nauczycielki naszej szkoły: mgr Beata Nowicka, mgr Sylwia Przybysz i mgr Anna Smeja - Robak. Akcja była prowadzona z ramienia Fundacji "Asante", a honorowy patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Bydgoszczy - Pan Rafał Bruski. W ramach programu "Kredki dla Afryki" zbieraliśmy przybory szkolne: kredki, farby, długopisy, ołówki, nożyczki, kleje, linijki, ekierki i inne. Dzięki hojności rodziców i dzieci naszej szkoły w ciągu miesiąca akcji zebraliśmy 14 kg przyborów. Dary z ramienia fundacji zostaną przesłane do ośrodków misyjnych w: Zambii, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Kenii. Dla darczyńców przedstawiciele Fundacji zorganizują nieodpłatne zajęcia warsztatowe o Afryce na terenie naszej szkoły.

 

 

 

CZAS NAUKI POZA SZKOŁĄ – WYCIECZKA DO GDYNI

Dnia 24 kwietnia 2013 roku uczniowie klas szóstych i piątych i czwartych naszej szkoły wybrali się na całodniową wycieczkę do Gdyni. O godzinie 6:40 zebraliśmy się przed szkołą i zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Podróż autokarem trwała ok. 3 godzin, ale było bardzo wesoło. Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do oceanarium, gdzie można było obejrzeć ciekawe wodne stworzenia: piranie, węgorze elektryczne, mureny, rozgwiazdy, rekiny, skrzydlice, błazenki. Mieliśmy też zajęcia, podczas których przeprowadzaliśmy obserwacje mikroskopowe i eksperymenty, między innymi ustalaliśmy zasolenie wody w różnych morzach: Czerwonym, Bałtyckim i Śródziemnym. Potem poszliśmy do Muzeum Marynarki Wojennej i oglądaliśmy wyeksponowane sprzęty wojskowe i modele statków i okrętów. Zaciekawił nas XIX–wieczny sprzęt do nurkowania - wykonany z gumy, skóry i metalu, który ważył kilkadziesiąt kilogramów. Na koniec zaszliśmy jeszcze do kawiarni i do sklepu z pamiątkami. Do Bydgoszczy wróciliśmy po godzinie 18. Świetnie się bawiliśmy.

Tekst napisała: Alicja Szymczak, uczennica klasy VIa

 

 

 

CO SIĘ DZIAŁO W RAMACH PROJEKTU "OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI"?

W roku szkolnym 2012/2013 klasy drugie przystąpiły do projektu Fundacji  Młodzieżowej Przedsiębiorczości  „OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI”. Przez cały rok uczniowie podróżowali  po galaktyce odwiedzając kolejne planety i realizując  założone cele. Odbyliśmy już podróż na planetę Grosik, Skarbonka, Zabawka  i Portfelik. 
Nauczyliśmy się jak oszczędzać pieniądze, wiemy, co to awers i rewers, znamy wartość i potrzebę pracy, a także wiemy, że nie należy ulegać reklamom podczas zakupów. Dzięki udziałowi w projekcie rozwijamy swoje wszechstronne  zdolności.  Przed nami jeszcze wiele ciekawych przygód na innych planetach.

 

 

 

 

ARTYSTYCZNY SUKCES NASZYCH UCZNNIC!

Miło nam powiadomić, że chórzystki, tj. PATRYCJA NAPIERALSKA i JULIA ROCHOWIAK, uczennice klasy VIc, zdobyły II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dedykowanej Naszej Planecie, którego organizatorem było Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy. Uczestniczki otrzymały dyplom i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

SERDECZNIE GRATULUJEMY
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

III FESTYN RODZINNY 2013

UWAGA! DODATKOWA ATRAKCJA W CZASIE FESTYNU!Przynieś przynajmniej 0,5 kg zużytych baterii lub 20 puszek aluminiowych i wymień je na nagrody - NIESPODZIANKĘ!

 

 

KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI 6-LETNICH

„ZWIERZĘTA  -  W BAJKACH, WIERSZYKACH I INNYCH UTWORACH LITERACKICH POLSKICH PISARZY"            

Konkurs realizowany jest w ramach projektu„Cała Polska czyta dzieciom”  i adresowany jest do dzieci 6-letnich (ur. w 2007r.) bydgoskich szkół podstawowych i przedszkoli. Organizatorami konkursu są nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 41w Bydgoszczy:  mgr Sylwia Hałas i mgr Izabela Kantorek.

REGULAMIN KONKURSU:

  • każdy uczestnik przygotowuje jedną pracę plastyczną (dowolną techniką) o formacie A3 lub A4,
  • praca na odwrocie musi zawierać dane o autorze (imię, nazwisko, nazwę szkoły/przedszkola, tel. do rodzica/opiekuna oraz imię i nazwisko autora, tytuł utworu literackiego, w którym występują przedstawione zwierzęta lub zwierzę),
  • prace zbiorowe oraz wykonane w innym formacie nie będą przyjmowane,
  • nadesłane prace nie będą zwracane i stają się własnością organizatorów, mogą być publikowane,
  • prace należy dostarczyć do 21 maja 2013 r.,
  • osoby nagrodzone zostaną poinformowane telefonicznie, a ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 25 maja 2013 r. o godz. 9:00 w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy podczas III Festynu Rodzinnego.

Prace należy przesyłać lub dostarczyć osobiście na adres: 
Szkoła Podstawowa nr 41
ul. R. Traugutta 12
85-122 Bydgoszcz   (p. Sylwia Hałas i p. Izabela Kantorek)

                                                                                        SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 

KONKURS PLASTYCZNY W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO 

REGULAMIN KONKURSU POD TYTUŁEM  „MAM KOTA NA PUNKCIE MLEKA”.


Adresaci  konkursu:

Konkurs adresowany do uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy.Cele konkursu:

  • zachęcenie dzieci do codziennego  spożywania  mleka i produktów mlecznych,
  • wzmacnianie działań edukacyjnych w zakresie umiejętności plastycznych.

Forma pracy:Praca plastyczna, technika dowolna, format pracy dowolny. Prace należy podpisać na odwrocie.Termin oddawania prac organizatorowi  upływa 20 maja 2013 roku.

Na zwycięzców czekają upominki!
ZAPRASZAMY!

 

 

NASTĘPNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!

Miło nam powiadomić, że MACIEJ SZYMCZAK, uczeń klasy IIIc, odniósł spory sukces w dwóch konkursach, tj.: międzyszkolnym, czytelniczym pn. "W wierszykarni J. Tuwima i J. Brzechwy", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 13 w Bydgoszczy oraz miejkim, matematycznym "Liczydełko", który odbył się w Zespole Szkół nr 27 w Bydgoszczy.

JULIA WYCZLING z klasy IIIb dotarła do finałowej dziesiątki i zajęła 4 miejsce wmiędzyszkolnym, czytelniczym konkursie pn. "W wierszykarni J. Tuwima i J. Brzechwy", którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 13 w Bydgoszczy.

SERDECZNIE GRATULUJEMY
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

 

 

Miło nam także zakomunikować, że WERONIKA JENDRASZAK z klasy Va zdobyła II nagrodę, a PAULA ZBYTNIEWSKA z klasy IVb otrzymała VI nagrodę, natomiastALEKSANDRA JAKUBCZUK otrzymała wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym pn. "Bezpieczna wiosna – bezpieczne dziecko na drodze". Uroczystość rozdania nagród laureatom ww. konkursu odbyła się we wtorek, 30 kwietnia 2013 roku o godz. 10:00 w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 54.

UCZENNICOM SERDECZNIE GRATULUJEMY
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O KONKURSIE W BYDGOSZCZ.GAZETA.PL

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc maj 2013 roku w wysokości 51,30 zł (19 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 6 do 8 maja 2013 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca. 
Ponadto 31 maja 2013 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych – można zrezygnować z obiadu.

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

APELE Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

 

"Witaj Maj, Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!"

Z okazji 222. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyły się uroczyste apele: w poniedziałek, tj. 29 kwietnia br. dla klas 4-6, a we wtorek, tj. 30 kwietnia br. dla klas 0-3. Organizatorami uroczystych apeli była klasa IIc z panią Sylwią Hałas oraz klasa Va z panią Hanną Podosek. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Szkolny pod kierunkiem pana Gracjana Czapiewskiego. 

Ponadto w dniach uroczystych apeli można było zobaczyć reprodukcje obrazów historycznych Jana Matejki oraz zapoznać się z biografią wybitnego malarza i wielkiego patrioty, którą w skrócie prezentujemy poniżej. Okolicznościowa wystawa została przygotowana przez panią Alicję Essuman-Mensah i pana Gracjana Czapiewskiego z okazji 175. rocznicy urodzin i 120. rocznicy śmierci Artysty.

 

JAN MATEJKO (ur. 1838 roku w Krakowie, zm. 1893 w Krakowie) - najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego XIX wieku. W 1852-58 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza), 1859-60 w Monachium (u H. Anschütza) i Wiedniu. Od 1864 członek Towarzystwa Naukowego w Krakowie i wielu akademii zagranicznych. Od 1873 dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Odbył wiele podróży zagranicznych (Paryż, Wiedeń, Turcja, Czechy, Węgry, Włochy) i po Polsce.

Od połowy lat 50-tych tworzył obrazy głównie z dziejów ojczystych, poprzedzone wnikliwymi studiami historycznymi i zabytkoznawczymi. Główne dzieła: Stańczyk (1862),Kazanie Skargi (1864), Rejtan (1866), Unia Lubelska (1869), Stefan Batory pod Pskowem (1872), Zawieszenie Dzwonu Zygmunta (1874), Bitwa pod Grunwaldem(1878), Hołd Pruski (1882), Sobieski pod Wiedniem (1883), Kościuszko pod Racławicami(1888), Konstytucja 3 Maja (1891) oraz cykl Dzieje cywilizacji w Polsce (1889). Większość z nich to ogromnych rozmiarów kompozycje o wielkiej sile wyrazu, które cechuje połączenie realistycznej obserwacji i dokumentalnej ścisłości szczegółów z przejaskrawioną gestykulacją i dynamicznymi układami kompozycyjnymi całości obrazu. 
Matejko był jednym z największych polskich portrecistów. Portrety: Żony w sukni ślubnej(1879), A. Potockiego (1879), S. Tarnowskiego (1890), znakomity Autoportret artysty (1892). 

Matejko wykonał jedno z największych dzieł malarstwa monumentalnego - polichromię w Kościele Mariackim w Krakowie (1889-91). Dużą popularność zyskał cykl rysunkówPoczet królów i książąt polskich (1890) oraz album Ubiory w Polsce (1860).

Uczniami Matejki byli m.in.: Leon Wyczółkowski, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański. 

Dzieła Matejki, przesycone głębokim patriotyzmem, ukazywały społeczeństwu polskiemu wizję przeszłości i odegrały dużą rolę w umacnianiu świadomości narodowej. Podczas II wojny światowej najważniejsze dzieła zostały ukryte (np. Bitwa pod Grunwaldemzakopana w Lublinie). Po 1945 większość dzieł Matejki odnaleziono i poddano konserwacji. Obecnie znajdują się głównie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie.

(Tekst zaczepnięto z Encyklopedii Powszechnej PWN, Warszawa 1975)

 

 

PREZYDENT POLSKI ZAPRASZA DO RADOSNEGO OBCHODZENIA 
ŚWIĄT MAJOWYCH

 

 

 

PRZEDSTAWIENIE O TEMATYCE PROZDROWOTNEJ

W piątek, 12 kwietnia br. uczniowie klasy 2b wystąpili w humorystycznym   przedstawieniu  teatralnym  dla klas 0-2 o tematyce  prozdrowotnej pt. „Baba Jaga u dentysty”. Przedstawienie miało na celu zachęcić dzieci  do regularnej higieny jamy ustnej. Na zakończenie odbył się pokaz właściwego czyszczenia zębów.

Tekst opracowała pani Marzena Jelińska

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2013

W poniedziałek, 22 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. 
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192. krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990. W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy już od wielu lat. Szacunku do naszej Planety uczymy uczniów nie tylko okolicznościowo, ale także na co dzień, upowszechniając wiedzę i promując postawy ekologiczne. Najważniejszym akcentem Święta jest Bydgoski Konkurs Ekologiczny, który w tym roku odbył się po raz piętnasty, w środę, 17 kwietnia br. dla klas 1-3 i po raz czternasty, w czwartek, 18 kwietnia br. dla klas 4-6. 

W związku z powyższym świętem Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaprasił Was do zabawy. Każdy uczeń klas 0-6, który w ten dzień ubierał się cały na zielono lub na niebiesko i przez to włączył się w obchody Dnia Ziemi otrzymał od Samorządu Uczniowskiego słodki upominek.



Serdecznie zachęcamy do włączania się w dalsze akcje ekologiczne!

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Informujemy, że 2 maja 2013 roku jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Osoby, które chcą skorzystać tego dnia z obiadu proszone są o poinformowanie o tym fakcie intendenta szkoły (sekretariat) do dnia 26 kwietnia 2013 roku.

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

 

KONKURSY NA LOGO I HASŁO FESTYNU RODZINNEGO!

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA LOGO I HASŁO FESTYNU RODZINNEGO. Celem głównym konkursów jest wyłonienie najlepszego graficznego symbolu (logo) oraz hasła dla Festynu Rodzinnego organizowanego w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy.

REGULAMIN KONKURSÓW NA LOGO I HASŁO FESTYNU RODZINNEGO

I. CELE KONKURSU:

    • Rozwijanie twórczej aktywności uczniów.
    • Doskonalenie zdolności plastycznych.
    • Kształcenie umiejętności posługiwania się technologią komputerową.
    • Promowanie Festynu Rodzinnego.

II. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE

    • W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
    • Projekty konkursowe mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie.
    • Uczniowie młodsi (klas 0 – 3) mogą wykonać prace z pomocą rodziców.
    • Uczeń może uczestniczyć w jednym konkursie np. na logo lub w jednym i drugim (logo i hasło).
    • Prace konkursowe należy składać zgodnie z wymaganiami zawartymi w regulaminie.
    • Uczestnik jest zobowiązany przedstawić autorski projekt.
    • Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się praw autorskich na rzecz SP 41 w Bydgoszczy.
    • Uczestnictwo w konkursie jest równoznaczne z akceptacją warunków konkursu. 

III. FORMA PREZENTACJI PRACY KONKURSOWEJ
LOGO:

    • Projekt znaku graficznego (logo) powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania: reklama, internet, pisma, ulotki).
    • Prace można wykonać dowolną techniką plastyczną płaską lub korzystając z technik komputerowych.
    • Projekty konkursowe muszą spełniać następujące warunki: na formacie A4 należy przedstawić znak mieszczący się w polu 15cm x 15cm.
    • Logo winno charakteryzować się następującymi cechami: być czytelne i łatwe do zapamiętania; być łatwo identyfikowane z festynem; wzbudzać pozytywne emocje.
    • Logo nie powinno być skomplikowane pod względem graficznym i kolorystycznym.

HASŁO:

    • Hasło powinno nadawać się do różnorodnego wykorzystania: reklama, internet, pisma, ulotki).
    • Powinno być łatwe do zapamiętania i związane z rodziną.

IV. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH

    • Podpisane prace plastyczne (imię, nazwisko, klasa) należy składać do dnia 24 kwietnia 2013 roku do p. Ilony Bukowieckiej lub p. Sylwii Hałas. Prace wykonane z wykorzystaniem technik komputerowych należy wysłać w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    • Prace konkursowe, nie spełniające wymagań, o których mowa w regulaminie konkursu, nie będą podlegały ocenie Komisji Konkursowej. 
    • Prace dostarczone po terminie nie będą oceniane.
    • Organizator nie zwraca prac. 
    • Udział w konkursie jest jednocześnie zezwoleniem na wykorzystanie danych osobowych uczestnika i pozwoleniem na umieszczanie ich na stronie internetowej szkoły.
    • Prace przechodzą na własność organizatorów.

V. KRYTERIA OCENY PRAC KONKURSOWYCH

Zwycięskie prace zostaną wybrane przez Komisję Konkursową, składającą się z trzech nauczycieli.
Projekty oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami:

    • zgodność projektu logo i hasła z tematem,
    • oryginalność, łatwość zapamiętywania znaku i hasła,
    • czytelność i funkcjonalność,
    • estetyka wykonania.

VI. ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

    • Dla zwycięzców przewidziane są nagrody rzeczowe.
    • Planowana data ogłoszenia wyników – najbliższy apel majowy.
    • Wyniki zostaną zamieszczone na stronie szkoły i tablicach ogłoszeń na piętrach.
    • Po ogłoszeniu wyników i przyznaniu nagród zostanie zorganizowana wystawa, prezentująca prace.

Organizatorzy: mgr Ilona Bukowiecka, mgr Sylwia Hałas

 

 

 

 

KOLEJNE AKCJE PROZDROWOTNE JUŻ ZA NAMI!

W ramach akcji prozdrowotnych odbyły się w naszej szkole dwa szkolenia. Klasy młodsze zostały przeszkolone w zakresie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Pokaz przygotowała klasa 2b, która ukończyła szkolenie wcześniej.
Dla dziewcząt z klas starszych pani pielęgniarka przygotowała pogadankę  na temat „Dojrzewanie – trudny okres w życiu nastolatka”.

 

 

 

 

KOŁO MISYJNE REALIZUJE KOLEJNE, NOWE AKCJE CHARYTATYWNE

W ramach działalności koła misyjnego rozpoczynamy w naszej szkole dwie akcje charytatywne: „Opatrunek na ratunek” i „Czary mary okulary”.  Będą one realizowane w ramach współpracy z poznańską fundacją Redemptoris missio. OPATRUNEK NA RATUNEK - to zbiórka wszelkiego rodzaju środków opatrunkowych takich jak bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe itp. 
Druga akcja CZARY MARY OKULARY to zbiórka okularów korekcyjnych, które są nam już niepotrzebne. Wszystkie dary będą przekazane misjonarzom pracującym w Afryce.


Serdecznie zapraszam do wsparcia akcji 
i z góry serdecznie dziękuję. 
Gabriela Grzesińska

 
 
 

KWIETNIOWE SPOTKANIA Z RODZICAMI

Informujemy, że 16 KWIETNIA 2013 roku (wtorek) o godz. 17.30 odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami uczniów klas 0 - V. 
Rodziców uczniów klas VI zachęcamy do spotkania z wychowawcami i nauczycielami w ramach "drzwi otwartych".

Zapraszamy!
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, 
Pedagog Szkoły

 

 

 

 

SUKCES NASZYCH ŚWIETLICZAKÓW


W miesiącu marcu 2013 roku siedmioro dzieci z naszej świetlicy wzięło udział w międzyświetlicowym konkursie plastycznym origami „Symbole wielkanocne – kartka świąteczna”. Konkurs został zorganizowany przez Świetlicę Zespołu Szkół nr 10 w Bydgoszczy. Dzieci „wyczarowały” na swoich konkursowych kartkach piękne, kolorowe pisanki, zajączki, kurczaczki, które zachwyciły organizatorów konkursu. Luiza Gackowska z kl. 1a zajęła II miejsce, a Jaśmina Kudła 1c, Kamila Zbytniewska 1c, Zosia Korpalska 1c, Ala Kamionka 1c, Agata Osińska 1a i Bartek Osiński 1a zdobyli wyróżnienia. Oprócz pamiątkowych dyplomów każde dziecko otrzymało upominek i słodką niespodziankę.


Gratulujemy naszym zwycięzcom!

Opracowanie tekstu: mgr Małogorzta Łukaszyk

 

 

 

KOLEJNY TANECZNY SUKCES WERONIKI I ŁUKASZA

Miło nam powiadomić, że nasi uczniowie i zarazem uczniowie Szkoły Tańca Gest, tj.  Weronika Jendraszak i Łukasz Kornowski po raz kolejny wzięli udział w TURNIEJU TAŃCA TOWARZYSKIEGO pt. „PIERWSZY KROK”, który odbył się w niedzielę, 17 marca 2013 roku w Chełmży. 
Rywalizacja była bardzo duża i zacięta. Nasi tancerze po raz pierwszy walczyli w kategorii wiekowej 12-13 lat G, wywalczając V MIEJSCE w finale.
Wszyscy jesteśmy dumni z ich pasji do tańca. Jeśli będą ciężko pracować, na pewno kiedyś zostaną mistrzami. Tancerze chcieliby serdecznie podziękować panu dyrektorowi naszej szkoły za udostępnienie sali do ćwiczeń oraz trenerom za przekazaną wiedzę i poświęcony czas.

Weronice i Łukaszowi gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów tanecznych!Tekst i zdjęcia stworzyła pani Marta Jendraszak

FOTORELACJA Z TURNIEJU TAŃCA TOWARZYSKIEGO

 

 

 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2013 JUŻ ZA NAMI!


W czwartek, 4 kwietnia 2013 roku uczniowie szkół podstawowych napisali sprawdzian szóstoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Edukacyjną. 
Test szóstoklasisty rozpoczął się punktualnie o godzinie 9. Nasi uczniowie spotykali się w szkole z wychowawcami o godz. 8:15 (w celu sprawdzenia obecności, posiadania legitymacjii i przyborów; przed sprawdzianem klasy również pozowały do pamiątkowego zdjęcia), następnie o godz. 8:35 z panem dyrektorem na holu II piętra. Uczniowie mieli na rozwiązanie sprawdzianu 60 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony do 30 min.Dla dzieci z ostatniej klasy szkoły podstawowej był to pierwszy poważny egzamin w życiu. Sprawdzian szóstoklasisty jest obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Dyrekcja może wziąć wyniki pod uwagę w sytuacji, kiedy uczeń chce kontynuować naukę poza jego rejonem zamieszkania lub jeśli chce się uczyć w renomowanym gimnazjum niepublicznym. Osoby, które do sprawdzianu nie przystąpiły w danym roku, będą musiały powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpić do sprawdzianu w roku następnym (u nas takich uczniów nie było).
Z kolei uczniowie, którzy nie mogli napisać sprawdzianu z przyczyn losowych, mają prawo przystąpić do egzaminu w terminie ustalonym przez Centralną Komisję Edukacyjną.
Oficjalne wyniki sprawdzianu szóstoklasisty zostaną podane 22 czerwca 2013 roku.O sprawdzianie szóstoklasistySprawdzian szóstoklasisty to zbiór zadań z matematyki, przyrody, historii i języka polskiego. W zestawie znajdowały się zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Uczniowie klas szóstych mieli również za zadanie napisać dłuższą wypowiedź na podany temat. Szóstoklasiści rozwiązywali zadania, które miały sprawdzić ich wiedzę z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów.


Wszystkim naszym szóstoklasistom 
życzymy wspaniałych wyników na sprawdzianie! 
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne SP 41

ZOBACZ ODPOWIEDZI I SAM SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ FOTORELACJĘ ZE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 2013

 

 

WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!


MIŁO NAM POINFORMOWAĆ, ŻE UCZNIOWIE KLASY VIB - 
PAWEŁ ROMAN JEST LAUREATEM PRZEDMIOTOWEGO KONKURSU Z MATEMATYKI, A SZYMON MADEJ UZYSKAŁ TYTUŁY LAUREATA W PRZEDMIOTOWYM KONKURSIE Z PRZYRODY I MATEMATYKI.


LAUREATOM GRATULUJEMY!
Dyrekcja 
i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 41
w Bydgoszczy

fot.: Szymon po uroczystości wręczenia dyplomów 
laureatom konkursów kuratoryjnych

fot.: Szymon odbiera dyplom i nagrody w czasie uroczystości, która poświęcona
była laureatom konkursów kuratoryjnych

 

 

 

NOWY PROJEKT JĘZYKOWO – PLASTYCZNY…


EUROPEAN YOUTH MURALS jest projektem, do którego nasza szkoła dołączyła w listopadzie 2012 roku. Uczniowie z całej Europy tworzą prace charakteryzujące region, w którym mieszkają i pod koniec marca wysyłają je do miejscowości Salou w Hiszpanii. 
Wykonaniem pracy w naszej szkole zajęły się uczennice z koła plastycznego, tj.: Alicja, Julia z klasy IIIc, Daria, Weronika i Róża z klasy Va, Kinga z klasy Vc, Amanda z klasy VIb oraz uczennice klasy VIa, czyli Natalia, Agata i Weronika. 
Koordynatorami programu są: pani mgr Joanna Gralak i pan mgr Gracjan Czapiewski.Głównym założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie murala odzwierciedlającego treści związane z pokojem i przyjaźnią, miłością, kulturą i nauką wplecione w charakterystyczne dla naszej kultury i regionu ilustracje. 
Po wyłonieniu zwycięzców projektu, prace są przesyłane do każdej ze szkół na zasadzie „łańcuszka” i wystawiane na szkolnym holu. Czekamy z ciekawością na prace naszych kolegów z Europy!

ZOBACZ JAK POWSTAWAŁ NASZ SZKOLNY MURAL

ZAPOZNAJ SIĘ ZE STRONĄ EUROPEAN YOUTH MURALS

 

 

 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 

 

 

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ – SZEŚCIOLATEK W SZKOLE



Szanowni Państwo, organizatorzy konferencji: Urząd Miasta Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli, Szkoła Podstawowa nr 41 w Bydgoszczy serdecznie zapraszają na konferencję:  „BAW SIĘ, UCZ SIĘ, ROŚNIJ Z NAMI – 
SZKOŁA PRZYJAZNA SZEŚCIOLATKOM” - DOBRE PRAKTYKI -
która odbędzie się  19.03.2013 roku, w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy  
ul. Traugutta 12, w godzinach 10.00 - 13.00.

Przedsięwzięcie adresowane jest do dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli, rodziców, przedstawicieli samorządu lokalnego.
Celem konferencji jest promowanie inicjatyw (dobrych praktyk), wspierających adaptację dzieci sześcioletnich do warunków szkolnych.
W trakcie konferencji poruszane zostaną m.in. następujące zagadnienia:

  • Emocje dzieci sześcioletnich
  • Projekt Otwarta Szkoła –adaptacja dziecka do warunków szkolnych
  • Sześciolatek jako dziecko – Kariera szkolna sześciolatka
  • Nowe rozwiązania metodyczne

Prosimy o telefoniczne, imienne zgłoszenie udziału w konferencji do dnia 14.03.2013 roku, numer do sekretariatu SP 41 w Bydgoszczy (52) 373 05 54 lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 W poniżej prezentujemy program konferencji.
                                                                                            

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONFERENCJI

 

PROGRAM KONFERENCJI PN. 
„BAW SIĘ, UCZ SIĘ, ROŚNIJ Z NAMI – 
SZKOŁA PRZYJAZNA SZEŚCIOLATKOM” -DOBRE PRAKTYKI-

10.00 – 10.15      Uroczyste przywitanie przybyłych gości przez p. Wojciecha Konarskiego,vdyrektora SP41
10.15 – 10.55      Wystąpienie p. Rafała Bruskiego – Prezydenta Miasta Bydgoszczy Otwarcie konferencji i placu zabaw w ramach projektu „Radosna Szkoła” 
10.55 – 11.05      Sześciolatek w szkole – wystąpienie p. Iwony Waszkiewicz – dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy
11.05 – 11.15       Wystąpienie p. Anny Łukaszewskiej – Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty
11.15 – 11.30      Emocje dzieci sześcioletnich – wystąpienie p. Mirosławy Kaczyńskiej – doradcy metodycznego Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
11.30 – 11.45      Projekt Otwarta Szkoła –adaptacja dziecka do warunków szkolnych -  wystąpienie p. Ewy Bednarek- nauczyciela SP41
11.45 – 12.00      Dobre praktyki – zajęcia w ramach projektu Otwarta Szkoła dla dzieci 5-6. letnich z Przedszkoli Osiedlowych
12.00 – 12.15       Przerwa, zwiedzanie szkoły
12.15 – 12.30      Sześciolatek jako dziecko – Kariera szkolna sześciolatka – wystąpienie p. Hanny Matuszewskiej i p. Marzeny Jelińskiej – nauczycieli SP41
12.30 – 12.45      Nowe rozwiązania metodyczne – wystąpienie p. Krystyny Karpińskiej doradcy metodycznego  KPCEN
12.45 – 13.00     Podsumowanie konferencji przez Dyrektora Wydziału Edukacji

 

 

 

 

DZIEŃ ŚW. PATRYKA – IRLANDZKIE ŚWIĘTO W POLSKIEJ SZKOLE

17 MARCA OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. Od czasu, kiedy po raz pierwszy w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli irlandzkich szkół współpracujących z nami w ramach projektu SOCRATES COMENIUS, świętujemy ten dzień także w naszej szkole. Placówki, które z nami współpracowały, to dwie szkoły z Dublina: Good Shepherd National School oraz Scoil Mhuire. 
W tym roku, ze względu na to, że 17 marca przypadł w niedzielę, Dzień św. Patryka obchodziliśmy w piątek, 15 marca 2013 roku. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, które często przyozdobione są one symbolami narodowymi Irlandii. Dlatego Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepszy strój irlandzki, w którym nagrodzeni będą najlepiej przebrani uczniowie i najbardziej "zielone" klasy.

Rozdanie konkursowych nagród miało miejsce w czasie apelu z okazji Świąt Wielkanocnych, tj. w środę, 27 marca 2013 roku.

NAGRODZENI ZA NAJLEPSZY STRÓJ IRLANDZKI ZOSTALI:

    • Alicja Szymczak z klasy VIa,
    • Adrian Banaszek z klasy Vc,
    • Kamil Banaszek z klasy IVc,
    • Agata Osmałek z klasy IVb,
    • Aleksandra Jakubczuk z klasy IVb,
    • Wiktoria Belka z klasy IVa,
    • Weronika Jendraszak z klasy Va,
    • Dominika Czubala z klasy Vb,
    • Monika Łobodzińska z klasy VIc.

WYRÓŻNIONE ZOSTAŁY RÓWNIEŻ KLASY ZA NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ CIEKAWYCH STROJÓW IRLANDZKICH. NAGRODZONA ZOSTAŁA KLASA IVb, Vb i klasa Va.

Zwycięzcom gratulujemy!


Ponadto członkowie organizacji wręczyli każdej Patrycji i każdemu Patrykowi  z naszej szkoły prezent… pięknie zapakowane słodkości.

Do innych atrakcji tego Dnia, które przygotowała pani Alicja Essuman–Mansah należały, m. in.:

  • konkurs wiedzy o Irlandii, czyli kilka pytań, na które odpowiedzi znajdowały się w tekstach i na zdjęciach umieszczonych na wystawce poświęconej obchodom Dnia św. Patryka na holu II piętra. Wystarczyło zapoznać się z wystawą,
  • loteria. Los kosztował 1 zł, a do wygrania były … trzy maskotki, w tym miś z zieloną koniczynką,
  • konkurs na najszybciej rozwiązaną krzyżówkę dla klas 4-6,
  • konkurs na najszybciej rozwiązany labirynt,
    a przez cały dzień można było kupić na stoisku „zielone i pomarańczowe” słodkości: cukiereczki, soczki i ciasteczka w cenie od 10 do 50 groszy za sztukę.

Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w tegoroczne 
Obchody Dnia św. Patryka w naszej szkole. 
DZIĘKUJEMY! 
Organizatorzy

 

 

SZKOLENIE INNE NIŻ WSZYSTKIE – „ZAPOBIEC – PRZETRWAĆ”

Jaka jest różnica między bronią policyjną a wojskową i co trzeba robić, gdy do szkoły wejdzie agresywny rodzic lub uzbrojony napastnik? Tego między innymi dowiedzieliśmy się w ramach szkolenia antyterrorystycznego pt. „ZAPOBIEC – PRZETRWAĆ”, skierowanego do nauczycieli naszej placówki, które odbyło się w poniedziałek, 11 MARCA 2013 roku. 
Dostaliśmy do rąk policyjny pistolet, strzelbę gładkolufową imperator oraz karabin AK-47, czyli kałasznikowa. Każdy mógł broń dotknąć i przyjrzeć się jej z bliska.  Wszystko po to, aby wiedzieć, jak przetrwać w sytuacji zagrożenia. Uczyliśmy się w sali gimnastycznej, jak upadać, jak ułożyć ciało podczas ataku napastnika i jak ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem. Policjanci tłumaczyli także, co zrobić, gdy do szkoły przyjdzie rodzic, który zachowuje się agresywnie. Kiedy zaczyna się agresja słowna i jak trzeba wtedy zareagować.
Gorąco zrobiło się, gdy nauczyciele mieli zabarykadować się w klasie na hasło "Azyl, azyl, azyl", próbując jak najbardziej utrudnić wejście napastnikom do sali. 
Mundurowi przeprowadzili też symulowany akt terroru kryminalnego. Był huk, grożenie bronią i wyzwiska oraz spora dawka adrenaliny. Zajęcia były bardzo interesujące i przydatne. Dzięki nim wiemy – my nauczyciele, co mamy robić, gdy wydarzy się coś złego – niecodziennego.

 

 

 

 

KOLEJNE ZAJĘCIA W RAMACH WARSZTATÓW TWÓRCZOŚCI RODZINNEJ

W sobotę, 16 marca br. zapraszamy dzieci z Przedszkola  Alf oraz z Przedszkola Sióstr Elżbietanek na warsztaty twórczości rodzinnej  -  „JA TEŻ POTRAFIĘ - MOJE TWÓRCZE JA”.
Warsztaty  przygotowane zostały z myślą o  dzieciach 5 i 6 –letnich.  Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest obecność na nich rodzica.
Temat  marcowego zajęcia to: "Zabawy z nitką, filcem i papierem – Wielkanoc tuż, tuż…". 

Zapisy trwają - szczegółowe informacje na plakacie oraz ulotkach informacyjnych, które dzieci otrzymają w przedszkolach.  Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Głównym celem spotkań jest:

    • wspólna działalność artystyczna (rodzic i dziecko),
    • miłe i pożyteczne spędzenie czasu,
    • rozwój kreatywności dzieci i dorosłych,
    • rozwój motoryki małej dziecka,
    • zapoznanie z różnymi technikami działalności artystycznej,
    • odkrywanie przyjemności tworzenia,
    •  radość z uzyskanego efektu.

Organizatorzy:
pani mgr Ilona Bukowiecka
pani mgr  Sylwia Hałas
pani mgr Grażyna Kwiatkowska

 

 

 

ZAPROSZENIE NA KOLEJNE SPOTKANIE "OTWARTEJ SZKOŁY"

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI 3 I 4 - LETNIE WRAZ Z RODZICAMI 
NA KOLEJNE SPOTKANIE ADAPTACYJNE W RAMACH 
PROJEKTU OTWARTA SZKOŁA, 
KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ WE WTOREK, 19 MARCA  2013 ROKU 
O GODZINIE 16:30.Podczas marcowego spotkania poznacie tradycje i obrzędy wielkanocne.

 

 

 

ZAPROSZENIE NA OBCHODY DNIA ŚW. PATRYKA

Jak co roku, 17 MARCA OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. Od czasu, kiedy po raz pierwszy w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli irlandzkich szkół współpracujących z nami w ramach projektu SOCRATES COMENIUS, świętujemy  ten dzień także w naszej szkole. Placówki, które z nami współpracowały, to dwie szkoły z Dublina: Good Shepherd National School oraz Scoil Mhuire.

Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony.Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem.


W tym roku 17 marca, Dzień św. Patryka przypada w niedzielę.   
Z okazji irlandzkiego święta narodowego, zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy 
w piątek,  15 marca 2013 roku.

Znajdź w swojej garderobie coś zielonego, ubierz się i baw się wesoło. 
Jeśli nie masz ubrań koloru zielonego, przypnij zielony listek koniczynki wycięty z papieru lub wykonaj inny gadżet charakterystyczny dla Irlandii.. 
Wykaż się pomysłowością. 
Na najciekawszy strój czeka … nagroda.

Z okazji obchodów Dnia św. Patryka przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji, m. in.:

  • konkurs wiedzy o Irlandii, czyli kilka pytań, na które odpowiedzi znajdują w tekstach i na zdjęciach umieszczonych na wystawce poświęconej obchodom Dnia św. Patryka na holu II piętra. Wystarczy zapoznać się z wystawą,
  • na holu II piętra można wziąć udział w loterii. Los będzie kosztował 
    1 zł, a do wygrania są … trzy maskotki, w tym miś z zieloną koniczynką,
  • po 3 lekcji można wziąć udział w konkursie na najszybciej rozwiązaną krzyżówkę dla klas 4-6,
  • po lekcji 4 odbędzie się konkurs na najszybciej rozwiązany labirynt.

A przez cały dzień można kupić na stoisku „zielone i pomarańczowe” słodkości: cukiereczki, soczki i ciasteczka w cenie od 10 do 50 groszy za sztukę.

ZAPRASZAMY!

 

 

 

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH 2013

Tegoroczne REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE w Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy odbywać się będą w dniach 11 - 13 marca br.,pod hasłem: BYĆ SOLĄ ZIEMI.Uczniowie naszej szkoły uczestniczyć będą w nich według poniższego planu:


PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 r.
godz. 11:00- szkoła podstawowa, klasy: IV, V, VI;
godz. 12:00- szkoła podstawowa, klasy: "0", I, II, III. WTOREK, 12 marca 2013 r.
godz. 11:00- szkoła podstawowa, klasy: IV, V, VI;
godz. 12:00- szkoła podstawowa, klasy: "0", I, II, III. ŚRODA, 13 marca 2013 r.
godz. 11:00- Msza święta dla wszystkich klas szkoły podstawowej.

 

 

 

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZENNIC W KONKURSIE PLASTYCZNYM!

W czwartek, 28 lutego 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy odbyło sięrozstrzygnięcie 5. EDYCJI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU LITERACKO -PLASTYCZNEGO "MÓJ ANIOŁ".
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkoły podstawowej. Każdy uczestnik mógł zgłosić jedną pracę plastyczną, dla której inspiracją miało być własne wyobrażenie anioła lub wiersz na temat "O czym śnią Anioły".Z naszej szkoły dostarczyliśmy na ww. konkurs 5 prac (tylko tyle mogła dostarczyć jedna szkoła). Cztery uczennice, uczestniczki koła plastycznego, tj.: Daria Padzikowska, Weronika Jendraszak i Alicja Łabenda otrzymały za swoje prace WYRÓŻNIENIA, a Julia Wyczling zdobyła I MIEJSCE. 
Laureatki oprócz dyplomu i atrakcyjnych nagród rzeczowych otrzymały również pięknie wydany tomik pt. „O czym śnią anioły”, który zawiera wyróżnione i nagrodzone wiersze oraz prace plastyczne.Po wręczeniu nagród wyróżnione prace można było kupić. Cena wywoławcza to 5 zł za pracę plastyczną i 1 zł za wiersz. Dochód został przekazany na cel charytatywny.

NAGRODZONYM UCZENNICOM GRATULUJEMY!


FOTORELACJA Z MIEDZYSZKOLNEGO KONKURU "MÓJ ANIOŁ
"


PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O KONKURSIE W GAZETA.PL

 

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc marzec 2013 roku w wysokości 51,30 zł (19 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 1 do 5 marca 2013 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca. W dniach 11–13 marca 2013 roku odbędą się rekolekcje – można zrezygnować z obiadów.

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

WEŹ UDZIAŁ W SZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO!

Lubisz język angielski i rywalizację? Weź udział w szkolnym konkursie języka angielskiego dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Powalcz o tytuł SZKOLNEGO MISTRZA JĘZYKA ANGIELSKIEGO! 
Konkurs polegał będzie na rozwiązaniu testu z materiału przerobionego na lekcjach języka angielskiego. 

Terminy konkursu:
Klasy I – środa, 27 lutego, godz. 9.50
Klasy II – wtorek, 26 lutego, godz. 8.00
Klasy III – poniedziałek, 25 lutego, godz. 8.55

Wszystkie testy pisane będą w sali 18.
Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do pani Joanny Gralak do piątku, 23 lutego 2013 roku.

ZAPRASZAMY!!!

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z OKAZJI WALENTYNEK

14 lutego świętowaliśmy w naszej szkole WALENTYNKI. Z okazji Święta Zakochanych odbyła się w naszej szkole dyskoteka i Poczta Walentynkowa dla klas starszych i młodszych. Atrakcje te zorganizował i przeprowadził Samorząd Uczniowski. 
Natomiast w Dzień św. Walentego, na 4 i 5 lekcji odbyło się spotkanie dla klas IV-VI, przygotowane przez panią Annę Smeję-Robak i panią Beatę Nowicką, które było dopełnieniem atrakcji walentynkowych.

W niecodziennej atmosferze, pełnej ekscytacji związanej ze świeżo otrzymanymi kartkami Walentynkowymi (dzięki tak sprawnie działającej jak co roku „Poczcie Walentynkowej”), wysłuchaliśmy wierszy o tematyce charakterystycznej dla tego święta, a więc o miłości. Były to wiersze nie tylko w języku polskim, ale i również w języku angielskim, gdyż przecież „moda” na Walentynki „przyszła” do nas nie skądinąd jak z krajów anglojęzycznych, więc kto jak kto, ale to Anglicy i Amerykanie są mistrzami w tej dziedzinie, a tak upragnione słowa – I love you – rozpoznaje dziś każdy, bo przecież znaczą one tak wiele. Nasi uczniowie choć mistrzami słowa angielskiego nie są, wykonali w ramach konkursu przepiękne Walentynki opatrzone życzeniami i wierszykami w języku angielskim, za co pod koniec spotkania zostali nagrodzeni gromkimi brawami, słodkościami i dyplomami.

Spotkanie było bardzo udane, ponieważ nie tylko wprowadziło nas wszystkich w atmosferę wzajemnej życzliwości i sympatii, ale przybliżyło nam postać świętego Walentego. Dzięki wyświetlanym prezentacjom dowiedzieliśmy się dlaczego akurat właśnie ten święty jest kojarzony z dniem zakochanych, poznaliśmy miejsca kultu świętego Walentego w Polsce oraz dowiedzieliśmy się także, że jest on patronem ludzi chorych na epilepsję i ludzi obłąkanych. Te istotne fakty warto zapamiętać, aby w tak skomercjalizowanej kulturze, zdominowanej przez modę nie zapomnieć o tym co przecież najważniejsze, a więc o chrześcijańskich korzeniach. 
Mimo iż wielu twierdzi, że za modą podążać wcale nie jest dobrze; ten dzień warto uczynić jednak wyjątkowym, bo „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy…” (ks. Jan Twardowski).

FOTORELACJA ZE SPOTKAŃ WALENTYNKOWYCH

 

 

 

REALIZUJEMY PROJEKT OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI


Od  II semestru roku szkolnego 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do realizacji nowego projektu „Od grosika do złotówki”. 
To projekt edukacji finansowej realizowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Projekt realizują  nauczyciele  i uczniowie  klas drugich.Projekt ma na celu:

  • ukształtowanie u dzieci umiejętności z zakresu gospodarowania pieniędzmi, m.in. ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy też oszczędzaniu,
  • umożliwienie uczniom poznawania świata finansów osobistych,
  • wspomaganie ich samodzielnego uczenia się,
  • inspirowanie dzieci do realizowania własnych pomysłów,
  • rozbudzanie ich ciekawości poznawczej oraz motywacji do dalszej edukacji.

Tekst przygotowała: pani mgr Marzena Jelińska

 

 

ZAPOZNAJ SIĘ ZE STRONĄ INTERNETOWĄ PROJEKTU

 

 

 

KOLEJNE AKCJE PROZDROWOTNE W NASZEJ SZKOLE

W ramach działań prozdrowotnych prowadzonych w naszej szkole przystąpiliśmy do kampanii MAM KOTA NA PUNKCIE MLEKA. 
Misją programu  jest edukacja w zakresie walorów odżywczych mleka i produktów mlecznych oraz zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się. Akcja ma zachęcać do picia mleka i spożywania produktów mlecznych. Patronem i organizatorem jest Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Kampania edukacyjna  skierowana jest do nauczycieli uczniów, jak i rodziców.

Kolejny program, który realizujemy w celu  wdrażania nawyków prozdrowotnych w szkoleTĘCZOWE SMAKI LUBIĄ WSZYSTKIE DZIECIAKI.
    
Program edukacyjny ma na celu rozpowszechnianie informacji dotyczących zasad prawidłowego żywienia wśród uczniów . Patronem akcji jest firma ZPM JBB. 
W ramach realizacji programu  prowadzone będą pogadanki i konkursy. Dzięki materiałom multimedialnym  dzieci będą miały możliwość nauki o zdrowiu poprzez zabawę i tematyczne gry komputerowe.


Tekst przygotowała: pani mgr Marzena Jelińska

 

 

 

 

APELE PODSUMOWUJĄCE PRACĘ UCZNIÓW W I SEMESTRZE

W czwartek, 31 stycznia 2013 roku podsumowaliśmy pracę uczniów klas 1–3 w pierwszym semestrze obecnego roku szkolnego. Apele  podsumowujące przygotowałaklasa 1B pod okiem swojej wychowawczyni pani Marii Latta.
Natomiast w piątek,  1 lutego 2013 roku odbyły się apele podsumowujące pracę uczniów klas 4–6, które przygotowała klasa 4C ze swoim wychowawcą, panem Mirosławem Przymusem.

 W czasie nich nagrodzono uczniów za wysokie wyniki w nauce (średnią ocen powyżej 4, 75 oraz zachowaniem wzorowym lub bardzo dobrym) oraz szczególne osiągnięcia w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie, tj.:

    • SZYMON MADEJ - zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z przyrody oraz z matematyki;
    • PAWEŁ ROMAN - zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki;
    • ALICJA SZYMCZAK - zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka polskiego.

Oddzielne podziękowania za wytężoną i kreatywną pracę w pierwszym semestrze otrzymałSamorząd Uczniowski.

Wszystkie osoby wyróżnione otrzymały z rąk dyrekcji szkoły słodki upominek. Niebywałym zaszczytem był również uścisk dłoni. Jak Pan Dyrektor podsumował:„chciałbym takich czasów doczekać, gdy będę się zastanawiał skąd wziąć fundusze na zakup nagród dla Was, bo będzie Was jeszcze więcej….”.  

 


NAGRODZONYM OSOBOM JESZCZE RAZ GRATULUJEMY 
I ŻYCZYMY PODOBNYCH SUKCESÓW NA ZAKOŃCZENIE ROKU.

 

  

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc luty 2013 roku w wysokości 54,00 zł (20 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 1 do 5 lutego 2013 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca.

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

 

FERIE ZIMOWE W SZKOLE...

 

W dniach od 14–18 stycznia 2013 roku odbyły się w naszej szkole PÓŁKOLONIE ZIMOWE. Uczniowie każdego dnia brali udział w wielu atrakcyjnych zajęciach:

    • sportowych,
    • komputerowych,
    • artystycznych,
    • ewaluacyjnych.

Dzięki uprzejmości pana dyrektora szkoły, mgra Wojciecha Konarskiego możliwe było zorganizowanie dzieciom wyjścia do Multikina na film w formacie 3D „Strażnicy marzeń”. 15 uczniów naszej szkoły pod czujnym okiem nauczycieli każdego dnia bezpiecznie, wesoło i przyjemnie  spędzało wolny czas. Do organizacji ferii przystąpiło wielu nauczycieli różnych specjalności. Dzięki temu zajęcia były bardziej zróżnicowane i pozwoliły rozwinąć różne zainteresowania dzieci. Zajęcia prowadzili:  pani Sylwia Przybysz, pani Ilona Bukowiecka, pani Grażyna Kwiatkowska, pani Sylwia Hałas, pan Mirosław Przymus, pan Szymon Książkiewicz i pan Piotr Olszewski.

Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z półkolonii zimowych oraz we wtorek od godz. 17.00 na parterze - wystawki tematycznej „Ferie zimowe 2013 – działo się, działo”.

                                                          ZAPRASZAMY ZA ROK! 
 Opracowanie:  mgr  Sylwia Hałas

 

 

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

Aby czas zimowego wypoczynku, który w naszym województwie rozpoczął się od 14 stycznia 2013 roku dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń, PAMIĘTAJMY O PODSTAWOWYCH ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA: 


Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu dróg oraz zbiorników wodnych.  W czasie zjeżdżania zachowajmy bezpieczną odległość między sankami.  Nie doczepiajmy sanek do samochodu.  Rzucając się śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.  Nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody.  Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.  Bądźmy widoczni na drodze.  Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.  Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.  Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.  W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.  Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.  W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.  

 

 

 

ZAPROSZENIE...

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DZIECI 3 I 4 - LETNIE WRAZ Z RODZICAMI 
NA KOLEJNE SPOTKANIE ADAPTACYJNE W RAMACH PROJEKTU 
OTWARTA SZKOŁA, 
KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK, 10 STYCZNIA 2013 ROKU 
O GODZINIE 16:30.

Podczas styczniowego spotkania poznacie Legendę o Smoku Wawelskim 
oraz zapoznacie się z warsztatem twórcy teatralnego.

 

 

 

 

KOLĘDY I PASTORAŁKI 2013

REGULAMIN KONKURSU W RAMACH SUPERKLASY "KOLĘDY I PASTORAŁKI 2013"

  • Konkurs odbędzie się 9 stycznia 2013 roku (środa) o godzinie 14.00 kl. I-III, a o godz. 15.00 kl. IV-VI.
    Miejsce konkursu - sala gimnastyczna. Kolejność prezentacji: od klas najmłodszych do najstarszych według porządku alfabetycznego.
  • Jury będzie oceniać wykonawców w następujących grupach: klasy I-III oraz klasy IV-VI.Wszystkie klasy powinny wytypować wykonawcę lub wykonawców, który weźmie/ którzy wezmą udział w konkursie.
  • Każdy przedstawiciel z klas lub grupa klasowa prezentuje/ą jedną kolędę lub pastorałkę(zabrania się prezentowania piosenek bożonarodzeniowych). Czas występu z „zainstalowaniem się” nie może przekroczyć 5 minut. 
  • Organizatorzy dopuszczają nośniki dźwięku: opisane płyty CD także nośniki mp3. Utwór zaprezentować można również a cappella.
  • Skład jury ustalają organizatorzy.
  • Ustalenia jury są niepodważalne i ostateczne.
  • Jury oceniać będzie:                                             
    • dobór repertuaru,
    • poziom wykonania,
    • opracowanie sceniczne,
    • zgodność formy kolędowania z tradycją,
    • pomysłowość i oryginalność uczestników wyrażająca się w przygotowanych przez nich strojach kolędniczych oraz rekwizytach wykorzystanych podczas występu.
  • Prosimy wszystkich wychowawców klas, aby przypomnieli uczniom swojej klasy o obowiązku uczestnictwa w konkursie.                    


Z GÓRY DZIĘKUJEMY!

Organizatorzy

 

 

 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE JUŻ ZA NAMI

"Śpiewajcie Aniołowie, pasterze, grajcie Mu. 
Kłaniajcie się Królowie, nie budźcie Go ze snu." 

Stało się już tradycją, że na początku stycznia rozbrzmiewają w naszej szkole KOLĘDY I PASTORAŁKI, które prezentują uczniowie w ramach konkursu Superklasy.

Kolędy i pastorałki śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Teksty kolęd pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub je opracowywali muzycznie. Kolędy związane są również z rodzimą twórczością ludową.
Nie ograniczały się kolędy tylko do roli pieśni religijnej, obrzędowej. W pewnych okresach historycznych stały się pieśniami patriotycznymi, symbolizowały polskość. W latach okupacji hitlerowskiej zabronione było śpiewanie hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła". W okresie Bożego Narodzenia śpiewaliśmy ze łzami w oczach, jako hymn polski, czwartą zwrotkę kolędy "Bóg się rodzi": "Podnieś rękę. Boże Dziecię,
Błogosław Ojczyznę miłą..."Śpiew kolęd i pastorałek to zatem jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Radość przynoszą one nie tylko z powodu wykonywania pięknych melodii i wyszukanych tekstów, ale także ze względu na ilość i różnorodność. W polskiej tradycji jest ok. 500 kolęd i pastorałek. Nasz kraj jest w tej kwestii ewenementem na skale światową. Z tego zbioru wybraliście - drodzy uczestnicy konkursu - te kolędy i pastorałki, które są najpiękniejsze i najbardziej efektowne, czasami mniej znane. Wartościowe i ciekawe występy - gwarantowały Wasz sukces.


Zmagania konkursowe oceniało czterososobowe jury w składzie: 

  • Pani Iwona Szymczak - przewodnicząca jury;
  • Pani Iwona Masiak;
  • Pan Gracjan Czapiewski;
  • Kacper Krecz, który jest przedstawicielem Samorządu Szkolnego.

Jury w swojej ocenie kierowało się następującymi kryteriami:

  • dobór repertuaru
  • poziom wykonania,
  • opracowanie sceniczne,
  • zgodność formy kolędowania z tradycją,
  • pomysłowość i oryginalność uczestników wyrażająca się w przygotowanych przez nich strojach kolędniczych oraz rekwizytach wykorzystanych podczas występu.

* 100 to maksymalna ilość punktów jaką mogła uzyskać klasa; każdy oceniający może przydzielić od 0 do 25 punktów, za każde kryterium maks. 5 punktów.


WYNIKI I PUNKTACJA(*)

KLASY I - III

KLASY IV - VI

KLASY I

KLASY IV

I miejsce, 98 pkt

I C

I miejsce, 99 pkt

IV B

II miejsce, 92 pkt

I B

II miejsce, 94 pkt

IV C

III miejsce, 91 pkt

I A

III miejsce, 93 pkt

IV A

KLASY II

KLASY V

I miejsce, 93 pkt

II C

I miejsce

- - -

II miejsce, 91 pkt

II A

II miejsce

- - -

III miejsce, 82 pkt

II B

III miejsce

- - -

KLASY III

KLASY VI

I miejsce, 97 pkt

III A

I miejsce, 91 pkt

VI A

II miejsce, 86 pkt

III B

II miejsce

- - -

III miejsce, 76 pkt

III C

III miejsce

- - -

Zwycięzcy w kategorii klas I - III:                        
 I miejsce - I C                                                        
II miejsce - III A                                                           
III miejsce - II C



Zwycięzcy w kategorii klas IV - VI:                          
I miejsce - IV B
II miejsce - IV C
III miejsce - IV A

 

 

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, rodzicom i wychowawcom za piękne 
i dobrze przygotowane występy! 
 Organizatorzy:
           Maria Latta
Sylwia Hałas
       Gracjan Czapiewski

 

 

 

 

JASEŁKA I WIGILIE SZKOLNE 2012

W czwartek, tj. 20 grudnia br. o godz. 16.30 odbyły się w naszej szkole JASEŁKA.Przedstawienie bożonarodzeniowe, które odbyło się na sali gimnastycznej przygotowaliuczniowie klasy VI b i VI c pod opieką pani Gabrieli Grzesińskiej. 
Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod dyrekcją pana Gracjana Czapiewskiego.Dekoracje stworzyli: pani Alicja Essuman-Mensah i pan Gracjan Czapiewski, a nad akustyką i oświetleniem czuwał pan Jan Szafrański, tata Róży uczennicy klasy V a, który zawsze jest gotowy nam pomagać w artystycznych przedsięwzięciach. Przygotowaną muzykę włączali Adam i Mateusz - uczniowie z klasy VI c. Całą uroczystość fotograficznieudokumentowała pani Ilona Bukowiecka.


Tegoroczne jasełka - podobnie jak w zeszłym roku - zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, tj.: Proboszcz Parafii MBNP, ks. Andrzej Kłosiński, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele naszej szkoły. Salę gimnastyczną zapełnili uczniowie, rodzice i pracownicy naszej placówki. 
Jasełka wprowadziły całą zgromadzoną publiczność w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i artystycznie zachwyciły obecnych, o czym świadczyły gromkie brawa. 
Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni wspólnie kolędowali. Razem z chórem śpiewaliśmy znane kolędy i pastorałki. Na koniec, życzenia bożonarodzeniowe wszystkim zgromadzonym złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Alicja Szymczak, a członkowie organizacji przekazali gościom i pracownikom szkoły, zaprojektowane przez uczennicę klasy VIa, Natalię Burzych kartki z życzeniami świątecznymi.

Następnym punktem obchodów Świąt było uroczyste spotkanie pracowników szkoły i zaproszonych gości w świetlicy szkolnej.

W piątek, 21 grudnia br. odbywały się WIGILIE SZKOLNE. Wszystkie klasy, w dwóch turach zgromadziły się w sali gimnastycznej, aby wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego. Wigilie prowadziła pani Sylwia Przybysz. Pani katechetka opowiadała nam o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia i słowami ciekawie wprowadzała w śpiew kolęd, które wykonywał chór szkolny. Usłyszeć można było te najpiękniejsze i bardzo popularne kolędy, takie jak: Cicha noc, Wśród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu czy Przybieżeli do Betlejem, ale także rzadziej wykonywane pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe.

Ponadto, w czasie wigilii odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego naNAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski. W tym konkursie nagrodzeni zostali:


W kategorii klas I-III:

Daniel Biskup, który zdobył I nagrodę,
Sara Gniecka, zdobywczyni II nagrody,
Daniel Brzuskiewicz, który otrzymał III nagrodę.

wyróżnienia otrzymali:

Wiktoria Waszak, 
Kacper Klempczyński.

W kategorii klas IV-VI:Kacper Klein, który zdobył I miejsce,
Pola Jankowska, zdobywczyni II miejsca,
Weronika jendraszak, która otrzymała III miejsce.

wyróżnienia otrzymali:

Daria Padzikowska,
Michał Doroszko,
Mateusz Boczek,
Łukasz Kornowski.

Nagrodzonym gratulujemy pięknych i pomysłowych 
szopek bożonarodzeniowych!

Na końcu uroczystej wigilii, wszystkim osobom zgromadzonym w sali gimnastycznej świąteczne życzenia złożył dyrektor szkoły, pan Wojciech Konarski. 

Dziękujemy: młodym wykonawcom i ich opiekunom za niezapomniane wrażenia artystyczne oraz wszystkim, którzy zachcieli brać udział w naszym małym kolędowaniu tj.: emerytowanym pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom i nauczycielom.
Zapraszamy wszystkich za rok, życząc w tym miejscu zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!

Dyrekcja 
Szkoły Podstawowej nr 41
w Bydgoszczy

 

 

ZOBACZ SZOPKI BOŻONARODZENIOWE W BYDGOSKICH KOŚCIOŁACH


W najbliższą sobotę 5 stycznia 2013 roku odbędzie się WYCIECZKA PO NAJWIĘKSZYCH BYDGOSKICH KOŚCIOŁACH w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych szopek bożonarodzeniowych. Wyjazd autobusem spod szkoły o 9.30. Powrót około 12.00. Zapraszamy dzieci z całej szkoły, rodziców, rodzeństwo i wszystkie zainteresowane osoby. Z uwagi na wynajęcie autokaru, koszt od osoby 8 zł. W programie wycieczki omawianie szopek przez miejscowych księży. Zgody do piątku do 12.00.

ZAPRASZAM!
Grażyna Mężydło

 

 

 

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

 

 

 

TWORZYLIŚMY KARTKI DLA UCZNIÓW Z CAŁEGO ŚWIATA


W ramach programu eTwinning dołączyliśmy do Projektu Global Christmas Greetings", gdzie wymieniliśmy się kartkami świątecznymi z uczniami z całego świata. Kartki wykonane przez uczniów naszej szkoły zostały rozesłane do innych uczestników projektu. W odpowiedzi dostaliśmy bardzo dużo kartek świątecznych ze szkół z zagranicy. Zapraszamy do ich obejrzenia i poczytania, jak brzmią życzenia świąteczne w różnych krajach na świecie. Wystawa znajduje się na holu III piętra.

ZAPRASZAMY!
mgr Joanna Gralak

 

 

 

 

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIATECZNĄ ROZSTRZYGNIĘTY


Wynki konkursu na kartki świąteczne "Christmas Cards":I miejsce - Filip Czubala z klasy IA
II miejsce - Julia Wyczling z klasy IIIB
III miejsce - Norbert Damski z klasy IIB oraz Magda Bartoszewicz z klasy ICwyróżnienie:
Filip Stelak z klasy IC
Oliwier Kurlandt z klasy IA
Hubert Kabaciński z klasy IIA

ZAPROSZENIE...

 

 

 

ZAPROSZENIE NA JASEŁKA!

 

 

 

ŚWIETLICOWY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Od dnia 3.12.2012 r. do19.12.2012 r. w świetlicy szkolnej odbywać się będzie kiermasz bożonarodzeniowy w godzinach od 7.30. do 9.00. oraz od 14.00. do 16.00.
Zebrane fundusze będą przekazane na misje oraz na niespodzianki gwiazdkowe dla dzieci świetlicowych.


ZAPRASZAM!
Grażyna Mężydło

ZOBACZ NASZE WYBRANE WYTWORY

 

 

 

KONKURS WIEDZY O ZDROWIU I HIGIENIE


REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O ZDROWIU I HIGIENIE pod hasłem „Żyję Zdrowo i dbam o higienę” dla dzieci z klas „I-III”CELE GŁÓWNE:
Głównym celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy prozdrowotnej, szerzenie zdrowego i higienicznego trybu życia, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia.


CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• wie, czemu służy właściwe odżywianie,
• dostrzega konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia,
• rozumie potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia,
• rozumie znaczenie czystości dla zdrowia,
• rozumie konieczność codziennych zabiegów higienicznych,
• aktywnie uczestniczy podczas rywalizacji.


REGULAMIN KONKURSU:
1. W konkursie biorą udział uczniowie z klas I-III .
2. Drużynę stanowi dwoje dzieci z każdej klasy, wybranych jako reprezentanci przez wychowawcę.
3. Punkty zdobywają zawodnicy dla całej klasy.
4. Punkty przyznaje organizatorka konkursu.
6. Dla zwycięzców przewidziane są dyplomy.


PRZEBIEG KONKURSU: 
I Rozpoczęcie konkursu i powitanie uczestników przez prowadzącą.
II Zapoznanie z celem konkursu.
III Przedstawienie drużyn i ustalenie reguł.

ZADANIA KONKURSOWE DLA PRZEDSTAWICIELI KLAS I - III:

  • Posegregowanie produktów na zdrowe i szkodliwe;
  • Rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej (1 punkt za każdą prawidłowo rozwiązaną zagadkę);
  • Zadania typu PRAWDA/FAŁSZ; TAK/NIE
  • Zadania testowe;
  • Układanie rozsypanki wyrazowej;

ZAKOŃCZENIE KONKURSU:

  • Utworzenie „Drzewa zdrowia” -„Co to znaczy być zdrowym?- burza mózgów.
  • Ankieta dla uczestników konkursu.
  • Podsumowanie konkursu, podliczenie punktów, rozdanie dyplomów.

 

 

 

 

WAŻYMY TORNISTRY!

W  ramach kampanii „Lekki tornister”, w naszej szkole odbyło się ważenie tornistrów.Celem kampanii jest uświadomienie uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, iż działając wspólnie mogą skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi.
 Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza) oraz nadmierne obciążenie stawów biodrowych i kolan. Nabyte w dzieciństwie wady postawy skutkują na całe życie.


Celem akcji przeprowadzonej w naszej szkole, wśród uczniów klas młodszych, było:1.    uświadomienie skutków nadmiernego obciążenia kręgosłupa i nieprawidłowego noszenia tornistrów,
2.    zbadanie rzeczywistych przyczyn ciężkich tornistrów,
3.    wprowadzenie rozwiązań, które pomogą wyeliminować problem zbyt ciężkich tornistrów.

 

 

 

ZAPROSZENIE NA ŚWIĄTECZNY KIERMASZ MISYJNY

 

 

 

UWAGA GÓRA GROSZA! ZNOWU W NASZEJ SZKOLE!

Jak co roku w naszej szkole w dniach  od 26 listopada do 7 grudnia 2012 roku organizujemy akcję, której patronuje Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji jest zebranie pieniędzy na domy dziecka w całej Polsce. Istotna jest nie tyle suma, ile ilość zebranych monet, gdyż przekazywać można tylko pieniądze o nominałach od 1 gr. do 5 zł. W ramach akcji organizujemy we wtorek „Kiermasz Słodkości i Różnorodności”, na którym będzie można kupić biżuterię, kartki, zakładki, maskotki, przybory szkolne oraz ciasto i ciasteczka. Kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie w całości przekazana na cele akcji.Uwaga! Płacić można tylko monetami o nominałach od 1 gr do 2 zł.

RODZICOM ZAANGAŻOWANYM W PRZYGOTOWANIE AKCJI SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

 

KIERMASZ MIKOŁAJKOWY

Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom, którzy 30 października br., w czasie zebrań z rodzicami zakupili ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Autorami tych ozdób są rodzice i uczniowie klasy III b i III c oraz uczestnicy koła plastycznego klas starszych. Kiermasz świąteczny został zorganizowany przez Radę Rodziców po raz drugi. Cała zebrana kwota została przeznaczona na zakup upominków z okazji Mikołajek dla wszystkich uczniów naszej szkoły.


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WŁĄCZENIE SIĘ W AKCJĘ!
Rada Rodziców naszej Szkoły!

 

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc grudzień 2012 roku w wysokości 40,50 zł (15 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 3 do 5 grudnia 2012 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Wpłaty będą przyjmowane nie dłużej niz do 10 grudnia 2012 roku. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca.

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

 

ZAPROJEKTUJ SŁONECZNY ORDER I ... BĄDŹ ZWYCIEZCĄ...

 

Informujemy, iż kapituła szkolnego orderu zmienia nazwę na Słoneczny Order.
W związku z tym organizatorki: mgr Ilona Bukowiecka i mgr Sylwia Przybysz ogłaszają konkurs na logo Słonecznego Orderu, którym nagradzani będą nauczyciele podczas święta nauczycieli 14 października.


ZASADY:

    • konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły;
    • prace należy wykonać dowolną techniką;
    • format prac  a4;
    • logo musi być czytelne;
    • jedna osoba może oddać max. 3 projekty;
    • prace muszą być opisane , imieniem, nazwiskiem i klasą;
    • termin oddania projektów upływa 5 grudnia 2012 roku.

Zwycięzca zostanie nagrodzony i jego nazwisko zagości w gablocie słonecznego orderu

ZAPRASZAMY DO TWÓRCZEJ ZABAWY!
mgr Sylwia Przybysz
mgr Ilona Bukowiecka

 

 

 

 

KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIATECZNĄ

Ogłaszamy konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną, którą wyślemy do zaprzyjaźnionych szkół w Europie. Forma wykonania kartki jest dowolna, materiały również. Kartka powinna zawierać tekst "We are from Poland.  Wesołych Świąt!".
Kartki powinny zawierać elementy charakterystyczne dla naszej kultury i kraju. Gotowe prace należy dostarczyć do pani Iwony Masiak lub pani Joanny Gralak do 30 listopada 2012 roku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE! 

 

 

NASI UCZNIOWIE LAUREATAMI KONKURSU PLASTYCZNEGO     

  


              

 

W sobotę, 17 listopada 2012 roku w Zespole Szkół nr 32 w BydgoszczyROZSTRZYGNIĘTO MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY pn. „ZOSTAŃ SŁAWNYM MALARZEM...”. Głównym celem konkursu było stworzenie dowolną techniką reprodukcji sławnego malarza. Prace na ten konkurs stworzyli uczestnicy koła plastycznego. Dwaj uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni w tym konkursie. I MIEJSCE zajęła praca Darii Padzikowskiej z klasy 5a, a WYRÓŻNIENIE otrzymał Karol Kruk z klasy 6b.  Daria wykonała pastelami reprodukcję obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. „Brama Floriańska z okien Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”,  a Karol wykonał kopię obrazu Leonarda da Vinci pt. „Mona Lisa”, którą namalował farbami plakatowymi. 
Po wręczeniu nagród została przedstawiona prezentacja multimedialna ze znanych dzieł malarskich.


Tekst przygotowała: Daria Padzikowska


DARII I KAROLOWI GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA 
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

 

NASTĘPNE SUKCESY NASZYCH UCZENNIC...

Weronika Jendraszak i Daria Padzikowska z klasy Va brały udział w konkursach wojewódzkich poświęconych twórczości Leona Wyczółkowskiego. Uczennice do poniższych konkursów przygotowała pani mgr Hanna Podosek. 1. "Gdyby obrazy Wyczóła mówiły świat literatury by wzbogaciły" organizatorem była Szkoła Podstawowa nr  56. Konkurs polegał na napisaniu własnej kompozycji tekstu opierając się o obrazy L. Wyczółkowskiego. Weronika zdobyła WYRÓŻNIENIE , a jej praca została opublikowana w zbiorze dzieł laureatów konkursu.2. "Wyczuj Wyczóła" to konkurs zorganizowany przez Zespół Szkół nr 9, w którym można było wybrać kilka kategorii konkursowych np. album multimedialny, turniej jednego wiersza itp. W konkursie wzięły udział Daria Padzikowska, która zajęła 1 MIEJSCE w kategorii album multimedialny, a Weronika Jendraszak otrzymała 1 MIEJSCE w kategorii turniej jednego wiersza, który prezentowała w EMPIK'u,  gdzie odbyło się także wręczenie nagród. 3. Festiwal Słowa to konkurs polegający na przedstawieniu programu artystycznego jednego aktora. Weronika wybrała Baśnie Braci Grimm Królewna Śnieżka, konkurencja i poziom były bardzo wysokie, ale Weronika dzielnie reprezentowała SP 41.

Tekst przygotowała: pani Marta Jendraszak


WERONICE I DARII GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA 
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

 

 

 

ZAPROSZENIE...

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 
NA 
KOLEJNE ZAJĘCIA ADAPTACYJNE 
DLA DZIECI 3 I 4 LETNICH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 41

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 22 LISTOPADA 2012 ROKU O GODZ. 16:30.

W programie spotkanie z Klaunem oraz zajęcia integracyjno - adaptacyjne z elementami ruchu rozwijającego metodą Weroniki Sherborn. Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z  rodzicami.

Dyrekcja,
Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 41 
w Bydgoszczy

  

 

 

SPOTKANIE Z TEATREM UCZNIÓW KLAS MŁODSZYCH

W środę, 7 listopada 2012 roku uczniowie klas 1-3 byli w kinie "Adria" na przedstawieniu  pt. "Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka " w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji. Po przedstawieniu dzieci pełne wrażeń bezpiecznie wróciły do szkoły.

 

 

 

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI JUŻ ZA NAMI…

Dnia 9 listopada klasy IV-VI wraz z nauczycielami zostały zaproszone na apel z okazji przypadającego w tym roku w niedzielę Święta Odzyskania Niepodległości. Apel przygotowała klasa VB z małą pomocą uczniów klas VIA oraz VIC. Repertuar obok treści ściśle historycznych zawierał także powtórkę naszej wiedzy z języka polskiego. Nie zabrakło bowiem informacji na temat najważniejszych pisarzy, poetów przełomu XIX i XX w., tych dzięki którym nasze państwo przetrwało. Natomiast recytacje wierszy Tadeusza Różewicza oraz odwołania do słów Jana Pawła II zmuszały do zadumy i głębszej refleksji nad przeszłością naszego narodu. 
Spotkanie to nie byłoby jednak tak uroczyste gdyby nie śpiew naszego znamienitegochóru, który wykonał aż cztery utwory, w tym oczywiście Hymn Polski. O oprawę plastyczną jak zwykle zadbała Pani Alicja Essuman-Mensah i Pan Gracjan Czapiewski. Oddawała ona w pełni powagę i wyjątkowy charakter tego święta. 
Postawa naszych uczniów podczas uroczystości niewątpliwie potwierdziła, że mimo iż mali jesteśmy pamiętać chcemy, a znak nasz to „Orzeł Biały”. 

Specjalne podziękowania należą się współorganizatorom: Pani Alicji Essuman-Mensah oraz Panu Gracjanowi Czapiewskiemu.

Organizatorem apelu była Pani Anna Smeja-Robak, której również za twórczą, owocną pracę oraz miłe słowa w powyższym tekście dziękują wszyscy współorganizatorzy apelu.

 

 

 

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 1918 roku z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem zakończyła się pierwsza wojna światowa. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. 
11 LISTOPADA 1918 roku nastąpiło także przekazanie przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu władzy wojskowej. Dzień 11 listopada ustanowiono ŚWIĘTEM NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.
11 listopada to dla nas Polaków największe święto narodowe. W 1918 roku po zakończeniu I wojny światowej, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Odzyskanie niepodległości i zjednoczenie ziem trzech zaborów po przeszło 120 latach niewoli jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski XX wieku. Data 11 listopada skłania nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie historii, potrafili wywalczyć, zorganizować i wreszcie obronić odrodzone państwo. To data – symbol, bo wolność zawitała wówczas do polskich domów. Od chwili wymazania Rzeczypospolitej z politycznej mapy Europy Polacy nie zrezygnowali nigdy w pełni z walki o niepodległość. 

 

ZAPRASZAMY DO PODRÓŻY PRZEZ HISTORIĘ


Uczniowie klasy IIIa wraz ze swoim wychowawcą panią Małgorzatą Merską i uczniowie klasy Vb z panią Anną Smeją-Robak - aby godnie uczcić Święto Niepodległości - przygotowali akademie patriotyczne, na które zapraszamy uczniów „O”-III i uczniów klas IV-VI w piątek, 9 listopada 2012 roku. Akademię dla klas starszych uświetni koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru, który zaśpiewa pod dyrekcją pana Gracjana Czapiewskiego.Przypominamy, że godny strój, wysłuchanie apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

 

 

 

PAMIĘTAMY...

1 listopada - Wszystkich Świętych, 2 listopada - Dzień Zaduszny

 "Jestem każdego roku pod wrażeniem ciszy, która niejako spowiła uroczystość WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Wszystko jakby przycicha. Chcemy słyszeć głos z drugiej strony? Pewnie tak. A poza tym trzeba mieć czas na wspomnienie, na łzę, na refleksję, na postawienie kwiatów na mogile, na zapalnie zniczy. Stąd ta cisza, żeby niczego nie uronić.
Na cmentarzu pelplińskim wspominam jeden modlitewny spacer z księdzem prof. Januszem Pasierbem. To był dzień 2 listopada. Wybieraliśmy się do Ziemi Świętej nazajutrz. On mnie zaprosił na spacer o godzinie 22.00. Jak na cmentarz – pora wyjątkowa. Czułem się nieswojo o tej godzinie. Poza tym cisza była wyjątkowa. Wtedy nawet drobiazgi urastają do rangi symbolu. Liście spadające, liście pod butami. W pewnym momencie oderwał się taki jeden liść – nawet duży. Słychać było, kiedy się oderwał, jak spadał. I wreszcie uderzył o ziemię. Uderzył o ziemię – tak to było słychać, a nikt po nim nie płakał. Przyroda inaczej umiera. Przyroda umiera po to, żeby powrócić za rok. A jeżeli umiera, to umiera również w Panu tak, aby znów z Nim się cieszyć i weselić, kiedy On posyła Ducha, by powstało życie.
Kiedy posyła Ducha, wszystko staje się życiem. Wszystko umiera w Panu. Jeżeli w Panu, to nie ma łez ani smutku, ani żałoby."

– Wspomnienie śp. ks. bpa prof. dra hab. Jana Bernarda Szlagi
Pierwszego biskupa pelplińskiego
(tekst pochodzi ze strony: www.pelplin.diecezja.org)

 

JAK CZCIMY ŚWIĘTO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I DZIEŃ ZADUSZNY W NASZEJ SZKOLE?W związku z tym, że 1 i 2 listopada to dni wolne od zajęć, obchody związane z tymi szczególnymi dniami odbywają się przed lub po Świętach.

Wiele klas wraz ze swoimi wychowawcami naszej szkoły udaje się na bydgoskie cmentarze, aby oddać się zadumie nad grobami zmarłych. 
Jak co roku także Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem udali się na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, który znajduje się na Wzgórzu Wolności. Udaliśmy się do nekropolii w środę, 31 października, aby uczcić poległych w czasie II Wojny Światowej oraz znanych bydgoszczan, których symboliczne groby znajdują się na tym bydgoskim cmentarzu.
Odwiedziny Cmentarza – Miejsca Pamięci Narodowej było nie tylko oddaniem czci zmarłym przez zapalenie zniczy i złożenie kwiatów, ale także lekcją historii o bydgoskiej martyrologii i okazją wspomnienia biografii sławnych bydgoszczan, tj. międzywojennych Prezydentów Bydgoszczy – Leona Barciszewskiego, Bernarda Śliwińskiego, czy dziennikarza Konrada Fiedlera.

 

Klasa II c wraz z wychowawcą panią Sylwią Hałas udali się w okresie Wszystkich Świętych na Stary Rynek, aby uczcić pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Bydgoszczy składając kwiaty i zapalając znicze przez Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

 

 

 

 

ZAPROSZENIE...

Czarodziejski listopad! Kolorowe liście. Tajemniczy świat nauki.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 
NA 
KOLEJNE ZAJĘCIA ADAPTACYJNE 
DLA DZIECI 3 I 4 LETNICH
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 41

SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 8 LISTOPADA 2012 ROKU O GODZ. 16:30.

W programie eksperymenty naukowe i zabawy badawcze.

Dyrekcja,
Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 41 
w Bydgoszczy

 

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc listopad 2012 roku w wysokości 56,70zł (21 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 5 do 8 listopada 2012 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca.

Ponadto, 2 listopada br. – dzień wolny od zajęć dydaktycznych – można zrezygnować z obiadu. 

 

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

 

DOŁĄCZ DO NAS W HALLOWEEN!


W ramach projektu programu eTwinning w środę 31 października będziemy świętować w naszej szkole Halloween. Na tę specjalną okazję przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji. Każdy, kto chce uczestniczyć w świętowaniu przebiera się w kostium związany z Halloween i uczestniczy w apelu przygotowanym dla klas O-III na holu 3 piętra na 3 i 4 godzinie lekcyjnej. Konkursy dla klas O-III:
Jak co roku zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie na lampion z dyni.Wybieramy najciekawsze i najśmieszniejsze lampiony. Lampiony przynosimy we wtorek 30 października do sali 42 w godzinach 8.00-14.30. 
Jeśli nie macie dyni możecie wziąć udział w drugim konkursie, na najciekawszą ozdobę halloween'ową. Forma i materiał wykonania ozdoby jest dowolny. Docenimy prace pomysłowe i nowatorskie. Gotowe ozdoby dostarczamy do wtorku 30 października do pani Joanny Gralak.Na zakończenie halloween'owych atrakcji dnia 5 listopada 2012 roku zapraszamy uczniów klas O-III na dyskotekę, która odbędzie się na holu 3 piętra o godzinie 15.30 do 16.30. Na dyskotece obowiązuje strój halloween'owy i dobry humor do zabawy :)


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Joanna Gralak
Iwona Masiak

 

 

 

HALLOWEENOWE KONKURSY...

W tygodniu przed 31 października br. będziemy bawić się z okazji Halloween. Wśród atrakcji, które przygotowali nauczyciele i Samorząd Szkolny są: Konkurs na plakat i prezentację multimedialną, konkurs na strój halloweenowy, konkurs na najlepszy lampion z dyni oraz dyskoteka halloweenowa, która odbędzie się w szczególnej scenerii. Zapoznajcie się z regulaminami poszczególnych konkursów, które umieszczone są poniżej, szukajcie także informacji o innych akcjach na tablicach ogłoszeń w szkole. Mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie w nich coś atrakcyjnego i weźmie z chęcią w nich udział.

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VI Z OKAZJI HALLOWEEN

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać plakat (format dowolny) lub prezentację multimedialną (minimum 10 slajdów) o tematyce halloween. Praca powinna zawierać komentarz w języku angielskim.
Prace oceniane będą w dwóch kategoriach.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas spotkania klas IV-VI dnia 30 października 2012 roku.

Prace do konkursu oddajemy do dnia 23 października pani Anny Smeji-Robak (także prezentacje multimedialne zapisane wyłącznie na płytce cd). Prace oddane po terminie nie będą brały udziału w konkursie.

Bardzo liczymy na wasze zdolności twórcze, 
nagrody czekają na zwycięzców.

 

 

 

 

 

SZKOŁA PRZYJAZNA SZEŚCIOLATKOM

 

Konkurs pt. „Mam 6 lat", skierowany do Rad Rodziców w szkołach i przedszkolach, ogłosiło w marcu tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej. Udział w nim wzięła, jako jedna z nielicznych szkół bydgoskich nasza Rada Rodziców wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym.
Celem konkursu było upowszechnianie najciekawszych form aktywności Rad Rodziców umożliwiających przyjazną adaptację dzieci 6-letnich do edukacji szkolnej oraz wsparcie współpracy między radami.


Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej nr 41 im. R. Traugutta, podjęła się napisania projektu, dzięki któremu na Wojewódzkiej Gali Finałowej, odebrała pamiątkowy certyfikat, który określa szkołę mianem przyjaznej sześciolatkom. 
Jesteśmy dumni z przyznanego nam tytułu, który motywuje nas do dalszej pracy czego dowodem jest CAŁOROCZNY PROJEKT „OTWARTA SZKOŁA” we współpracy ze środowiskiem lokalnym, instytucjami samorządowymi i pozarządowymi.

 

 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

2 listopada 2012 roku - dzień wolny od zajęć dydaktycznych.Osoby, które chcą zjeść obiad w tym dniu proszone są o zgłoszenie tego faktu pani intendent (sekretariat) do poniedziałku, tj. 29 października 2012 roku.

 

 

 

 

PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIA Z RODZICAMI

Informujemy, że 30 października br. (wtorek) o godz. 17.30 odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami uczniów klas I-VI.

Zapraszamy!
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, 
Pedagodzy Szkoły

 

 

 

 

OBCHODY XII DNIA PAPIESKIEGO

 

KONKURS PLASTYCZNY

Z okazji Dnia Papieskiego w klasach I-III zorganizowano konkurs plastyczny, poświęcony Janowi Pawłowi II w myśl hasła przewodniego XII edycji-"JAN PAWEŁ II- PAPIEŻ RODZINY".Prace oceniało jury w składzie: p. Gracjan Czapiewski- nauczyciel plastyki, p. Sylwia Przybysz- nauczyciel religii, p. Ilona Bukowiecka-nauczyciel klas I-III.
Wystawę prac  można oglądać przez najbliższe dni na holu III piętra. Znalzły się na niej również pozakonkursowe prace uczniów klas IV-VI.
 


OTO ZWYCIĘZCY:
 
klasy pierwsze:
1 MIEJSCE-Anna Jasińska- kl. 1B
2 Miejsce- Emilia Godlewska -kl. 1b
3 Miejsce- Paulina Stępnakowska - kl. 1b
 
klasy drugie:
1 MIEJSCE-Hanna Kapela kl. 2a
2 Miejsce- Paweł Paczkowski kl. 2c
3 Miejsce- Hanna Dziergawka kl. 2a
wyróżnienie- Oliwia Bieluczyk kl. 2a
 
klasy trzecie:
1 MIEJSCE- Julia Wyczling kl. 3b
2 Miejsce- Emilia Wiśniewska kl. 3a
3 Miejsce- Alicja Pawełczak kl. 3b
wyróżnienia- Rafał Paczkowski kl. 3a i Jaśmina Żygowska kl. 3b
 
Dodatkową atrakcją było zorganizowanie przez p. Ewę Bednarek wystawki w szkolnej bibliotece.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom.
Dyplomy oraz upominki zostaną wręczone podczas apeli z okazji Święta Niepodległości.

 

 

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2012

 

„Szukać prawdy, kochać piękno,
chcieć dobra, czynić najlepsze -
to zadanie i cel człowiek.”
                            /Mendelssohn/

Jak co roku, 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej potocznie nazwane Dniem Nauczyciela. Dzień ten jest świętem wszystkich pracowników szkoły. W naszej szkoły obchodziliśmy go szczególnie uroczyście w piątek, tj. 12 października br. o godz. 14:00 w sali gimnastycznej. Na uroczystą akademię przybyli: dyrekcja, nauczyciele, także emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie i rodzice. Głównym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej było wystąpienie Pana Dyrektora, mgra Wojciecha Konarskiego, który złożył życzenia i wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły wyróżniającym się w pracy Nauczycielom i Pracownikom Administracji i Obsługi. 
Część artystyczną rozpoczęli tanecznie Weronika Jendraszak i Łukasz Kornowski, którzy zaprezentowali trzy tańce towarzyskie. Następnie dzieci ze świetlicy i Zespół Taneczny "Lejdis", które zostały przygotowane przez panią Grażynę Mężydło i panią Bogusławę Floryszczak, recytowały, tańczyły i wesoło, pięknie śpiewały. 
Po części artystycznej Kapituła Słonecznego Orderu wręczyła odznaczenia dwóm nauczycielkom. W tym roku uczniowie uhonorowali tytułem Najlepszego Nauczyciela Roku 2012 panią Jadwigę Salus i panią Beatę Nowicką. Gratulujemy!
Na samym końcu przyszedł czas na prezenty. Dzieci ze świetlicy wręczyły piękne bukiety zrobione z suszonych liści, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia i obdarowali wszystkich obecnych w sali gimnastycznej pracowników szkoły przygotowanymi przez siebie prezentami w postaci pięknie opakowanych słodkości. 
Uroczystą akademię zakończył wspólny taniec.
Dekoracje stworzyli pani Alicja Essuman–Mensah i pan Gracjan Czapiewski. Nad nagłośnieniem czuwał pan Mirosław Przymus i Grzegorz Zybała z klasy VIc. Tradycyjnie dokumentowaniem uroczystości poprzez robienie pięknych zdjęć, które możesz obejrzeć w galerii szkoły, zajęła się pani Ilona Bukowiecka.

Po uroczystej akademii miało miejsce spotkanie przy kawie w świetlicy szkolnej dzisiejszych i dawnych pracowników placówki.

 

 

ŚLUBUJEMY...

I przyrzekamy naszej szkole, rodzicom i pani: 
będziemy solidnymi, pilnymi uczniami.

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. 9 października 2012 roku w naszej szkole odbyło się wielkie święto, Pasowanie na Ucznia.
Uroczystość rozpoczęto baśniową inscenizacją, przygotowaną przez klasę 3c z panią Jagodą Salus. W czasie zabawy uczniowie klas pierwszych wykazali się śpiewem, sprawnością, wiedzą i umiejętnościami. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, zgromadzeni wysłuchali słów przemówienia Pana Dyrektora Wojciecha Konarskiego, skierowanego do uczniów klas pierwszych. 
Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły uroczystej przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Pana Dyrektora. Miłym akcentem był list od najstarszych uczniów szkoły, w którym zapewnili młodszych kolegów o swojej przyjaźni i pomocy w trudach zdobywania wiedzy. Świadkami tej podniosłej chwili byli: rodzice, dziadkowie i rodzeństwo pierwszaków, nauczyciele. Dzieci świetnie prezentowały się w stroju galowym i uczniowskich biretach. Wzorowo zdały swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyły na zaszczytne miano ucznia Szkoły Podstawowej nr 41 im. Romualda Traugutta w Bydgoszczy.
Po części oficjalnej nastąpił moment wręczenia uczniom legitymacji, tarczy szkolnych, kolorowych zakładek do książek od uczniów klas trzecich oraz papierowych laleczek symbolizujących klasową rodzinę. Nie zabrakło także prezentów od rodziców w postaci rożków obfitości pełnych słodyczy.
Nie tylko dla pierwszoklasistów i ich rodziców, ale również dla nas nauczycieli była to chwila bardzo wzruszająca, wyjątkowa i ważna. 

Życzymy naszym milusińskim radosnego wkroczenia w tajemniczy 
i fascynujący świat nauki.
Dyrekcja 
i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 41
w Bydgoszczy

 

 

 

WYTAŃCZYLI  ZŁOTY MEDAL...


W sobotę, 6 października 2012 roku w Koronowie odbył się Turniej Tańca Towarzyskiego, w którym udział wzięli Weronika Jendraszak i Łukasz Kornowski.Rywalizowali oni w tańcach standardowych i latynoamerykańskich w kategorii wiekowej 12 - 13 lat H. zatańczyli najlepiej jak potrafili pięć wybranych tańców reprezentując klub taneczny D&P Gest. Pani Hanna Matuszewska i Dorota Gołębiowska mocno trzymały kciuki,  a oni czuli się pewnie, mając takie wsparcie.


Opracowanie tekstu: pani Marta JendraszakWeronice i Łukaszowi gratulujemy życząc jednocześnie dalszych sukcesów w tańcu!
Dyrekcja,
Grono Pedagogiczne
SP nr 41 w Bydgoszczy

 

 

 

 

ZAPROSZENIE...


 

 

 

WAŻNA INFORMACJA O OBIADACH

Szanowni rodzice i uczniowie!

Przedpłata na obiady za miesiąc październik 2012 roku w wysokości 62,10 zł (23 obiadów x 2,70 zł) będzie przyjmowana w sekretariacie w dniach od 1 do 3 października 2012 roku od godz. 7:30.
Wszystkie planowane nieobecności na obiadach zgłaszamy w czasie opłacania posiłków. Odpisy można zgłaszać nie później niż na dwa dni robocze przed końcem miesiąca.

Ponadto, 12 października br. to dzień obchodów Dnia Edukacji Narodowej – można zrezygnować z obiadu. 

 

Marzena Kowalewska
– intendentka szkoły

 

 

 

ZAPISY DO ŚWIETLICY NA ROK SZKOLNY 2012/2013


Zapisy do świetlicy szkolnej tylko w dniu 3. WRZEŚNIA od godz. 7.00.Przyjmujemy dzieci z klas 0, I, II, III, wyłącznie rodziców pracujących. Ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

 

 

 

 

 

ŻYCZENIA NA NOWY ROK SZKOLNY 2012/2013

 

 

 Zachęcamy do przeczytania ARTYKUŁU:http://bydgoszcz.gazeta.pl/szwederowo/1,112632,12414096,

 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Informujemy, że w PONIEDZIAŁEK, tj. 3 WRZEŚNIA 2012 roku odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 według poniższego harmonogramu:

* klasy 1-3 godz. 9.00, 
* klasy 4-6 godz. 11.00, 
* "O" godz. 12.00.  

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 41 
w Bydgoszczy