ROK 2010 - ROKIEM FRYDERYKA CHOPINA

„Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.
- Cyprian Kamil Norwid

W roku 2010 odbyły się oficjalne obchody 200. rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Franciszka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, stanowi natchnienie dla rzeszy polskich muzyków. Jego dzieła są ponadczasowe. Znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny. Stał się legendą, jego twórczość jest bliska sercom wielu pokoleń.

Rok Chopinowski 2010 był również ogromną szansą na promocję polskiej kultury i sztuki. To możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Już 1 marca 2010 roku, do Polski przybyły tysiące turystów, zainteresowanych twórczością następcy Mozarta. Obowiązkiem naszym było spełnić ich oczekiwania, byliśmy to winni powszednim pokoleniom dla których muzyka Fryderyka Chopina wraz z twórczością Mickiewicza, Słowackiego, Matejki była jedyną ostoją tożsamości narodowej, natchnieniem do zrzucenia kajdan niewoli. Miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola to najsłynniejsze miejsce licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczający go park w Żelazowej Woli są własnością Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Rewitalizacji poddany został kościół w Brochowie, gdzie kompozytor został ochrzczony.

Kujawko-pomorskie  jest drugim województwem, po mazowieckim, w  którym znajduje się  najwięcej miejsc i obiektów związanych z życiem i twórczością Chopina. Szafarnia,  Toruń, Golub-Dobrzyń to tylko niektóre z licznych miejscowości na kujawsko-pomorskim Szlaku Fryderyka Chopina.

Instytucje kulturalne oraz placówki oświatowe, z okazji tak ważnej  rocznicy, przygotowały okolicznościowe lekcje dla dzieci i młodzieży o życiu i twórczości Artysty.

W  2010 roku po raz pierwszy w naszej szkole został zrealizowany projekt pt. "PATRONI ROKU", którego  bohaterem został, ze względu na rok jubileuszowy, Fryderyk Chopin.   W  ramach obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego w szkole zostały  zrealizowane następujące akcje:

• Utworzono okolicznościową wystawę o artyście w gablocie na II piętrze oraz  zamieszczono informacje o wydarzeniu na stronie internetowej szkoły.

• Ogłoszony został konkurs plastyczny pn.  "Fryderyk Chopin malowany muzyką" dla uczniów naszej szkoły  i zrealizowano wystawę pokonkursową  na holu II piętra.

• Przeprowadzone zostały interdyscyplinarne lekcje o Fryderyku Chopinie  (muzyka, plastyka, j. polski, historia).

• Uczniowie naszej szkoły brali udział w wojewódzkich konkursach o Fryderyku  Chopinie, których organizatorem była Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy i  Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W ramach tych konkursów uczniowie naszej szkoły  wyjechali do Szafarni, gdzie odbyły się zmagania konkursowe.

• Stworzono i zaprezentowano prezentację multimedialną, połączoną z  prezentacją utworów kompozytora w czasie części artystycznej Bydgoskiego  Konkursu Ekologicznego.

Fot. Informacje o Artyście w gablocie na II piętrze szkoły.