SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

WĘDRÓWKA PRZEZ HISTORIĘ POLSKI W 99. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

baner święto niepodległości 2017 wisła

 

 

„W ojczyźnie ma się i przeszłość, i przyszłość. W obczyźnie tylko teraźniejszość.”
- Prof. Ludwik Hirszfeld,
twórca
nauki o dziedziczeniu grup krwi.

11 LISTOPADA TO NAJWAŻNIEJSZE POLSKIE ŚWIĘTO NARODOWE, które upamiętnia odzyskanie bytu państwowego przez Polaków po 123. latach zaborów. Na progu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła uczciła głównych twórców polskiej wolności, którymi byli: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski oraz wspominaliśmy poświęcenie żołnierzy Legionów Polskich i Polskich Sił Zbrojnych.

W tygodniu przed świętem odbyły się dodatkowe lekcje na temat patriotyzmu i historii listopadowego Święta. Tradycyjnie już na lekcjach plastyki w klasach 4-7 i edukacji plastycznej w klasach 0-3 uczniowie tworzyli biało-czerwone kotyliony, które stały się nieodłącznym symbolem tego święta. Na lekcjach muzyki rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. Kulminacją  były uroczyste akademie, które odbyły się w czwartek, tj. 9 listopada 2017 roku dla klas 0-3 i w piątek, tj. 10 listopada 2017 roku dla klas 4-7. Apele dla klas młodszych przygotowali uczniowie klasy 2b ze swoją wychowawczynią, panią Grażyną Kwiatkowską. W bardzo piękny i przystępny sposób przedstawili swoim koleżankom i kolegom historię naszego kraju i jego największego święta z 1918 roku oraz w jaki sposób możemy dziś wyrażać swoją miłość do Ojczyzny. Uczniów starszych „w wędrówkę” przez ciekawą i skomplikowaną historię Polski, za pomocą krótkiego filmu, montażu słownego oraz popisowego tańca, zabrała starszą społeczność szkolną klasa 5a. Uczniów do występu przygotowała pani Beata Nowicka. 
Niezwykłą atmosferę całości nadał chór szkolny pod dyrekcją pana Gracjana Czapiewskiego, który rozpoczął swój koncert od zaśpiewania Hymnu Polski i „Ody do radości”. W dalszej części odbiorcy usłyszeli wzruszające i najbardziej znane kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, tj.: „Rotę” i „Hymn do Bałtyku”. Niezwykle miłą częścią akademii były solowe występy naszych uczennic, laureatek Miejskiego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Emilia Owczarczak z klasy 5c wykonała piosenkę „Dziewczyna z grantem”, a Weronika Siwak - uczennica klasy 5a zaśpiewała pieśń „Mury”.

Akademiom towarzyszyła dekoracja, której motywem przewodnim było upamiętnienie Roku Rzeki Wisły oraz wystawa pt. „Gdynia pierwszym portem niepodległej Polski”, która pokazywała rozwój portu i miasta od 1918 roku aż po dzień dzisiejszy. Oprawę plastyczną przygotowali: pani Alicja Essuman-Mensah i pan Gracjan Czapiewski. Techniczną stroną akademii profesjonalnie zajęli się chłopcy: Robert Kamiński z klasy 7a oraz Antoni Gburek z klasy 5c. Dokumentacją fotograficzną uroczystości zajęły się panie: Ilona Bukowiecka i Alicja Essuman-Mensah. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które zostały zamieszczone pod tekstem. 

Listopadowe apelowe były także okazją do wręczenia nagród laureatom dwóch konkursów, które zorganizowała Rada Samorządu Uczniowskiego, tj.: na najciekawszy strój z okazji Halloween oraz na zbiórkę karmy dla kotów w ramach akcji "Październik – miesiącem dobroci dla zwierząt".
Hanna Kapela podziękowała wszystkim klasom za włączenie się ww. konkurs oraz poinformowała, że zebraliśmy 92,5 kg kociej karmy. To kolejny sukces, który na pewno przyczyni się do znośniejszej zimy naszych pupili. Dodatkowym elementem tej akcji będzie lekcja o jeżach, którą dla uczniów poprowadzi Pani z fundacji, której przekażemy zebraną karmę. Nagrodziliśmy okolicznościowymi dyplomami i słodyczami te klasy, które zebrały najwięcej zwierzęcego pożywienia. Wśród klas młodszych zwycięzcą została: Zerówka, klasa 1b oraz klasa 2b. Każda z nagrodzonych klas zebrała przeszło 11 kg karmy. W kategorii klas starszych triumfatorem jest klasa 4b - zebrała ona 10,5 kg karmy. Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim klasom, wychowawcom i rodzicom dziękujemy za udział w tym dobroczynnym konkursie.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego podziękowała również wszystkim, którzy tak wyśmienicie bawili się na dyskotece z okazji Halloween, a szczególnie tym, którzy przyszli na nią w ciekawym stroju i tym samym wzięli udział w konkursie na przebranie z okazji Halloween. Nagrodzone zostały następujące osoby: Oliwia Piasecka, Patrycja Szumańska, Magdalena Szumańska, Weronika Siwak, Marco Lenart, Nel Wierzbińska- Skupsch. Gratulujemy pomysłu i zaangażowania! Rozstrzygnięty został również konkurs języka angielskiego z okazji Halloween. Laureatami tego konkursu przedmiotowego zostały następujące osoby: Marcel Wawrzyńczak, Hanna Kapela, Robert Kamiński i Patryk Wasielewski.

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy tej szczególnej lekcji historii, która swoje wyjątkową oprawę będzie miała w przyszłym roku, w 100. rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości.

 

DSC03325

20171113 072011

20171113 072103

DSC03328

DSC03333

DSC03336

DSC03337

DSC03341

DSC03347

DSC03350

DSC03354

 

DSC03359

DSC03361

DSC03364

DSC03365

DSC03374

DSC03378

DSC03380

DSC03381

20171110 112452

DSC03385