SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

logo

pko sko 950x200 male

 

 

 

ZIELONO MI! ZAPROSZENIE NA SZKOLNY DZIEŃ ŚW. PATRYKA 2017

 

 

Jak co roku, 17 MARCA OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. Od czasu, kiedy po raz pierwszy w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicieli irlandzkich szkół współpracujących z nami w ramach projektu SOCRATES COMENIUS, świętujemy  ten dzień także w naszej szkole. Placówki, które z nami współpracowały, to dwie szkoły z Dublina: Good Shepherd National School oraz Scoil Mhuire.

Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.


Z okazji irlandzkiego święta narodowego, zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy w piątek, 17 marca 2017 roku.

Znajdź w swojej garderobie coś zielonego, ubierz się i baw się wesoło. 
Jeśli nie masz ubrań koloru zielonego, przypnij zielony listek koniczynki wycięty z papieru lub wykonaj inny gadżet charakterystyczny dla Irlandii. Wykaż się pomysłowością. Na najciekawsze stroje czekają … NAGRODY

Z okazji obchodów Dnia św. Patryka przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji, m. in.:

  • na holu II piętra można wziąć udział w loterii. Los będzie kosztował 1 zł, a do wygrania są … maskotki. Tym razem są to śliczne, mięciutkie owieczki;
  • a przez cały dzień będzie można kupić w KAWIARENCE LEPRECHAUNA „zielone i pomarańczowe” słodkości: cukiereczki, soczki i ciasteczka. Wszystko w kolorach Irlandii.

 

ATRAKCJE Z OKAZJI DNIA ŚW. PATRYKA DLA KLAS O-III

 

DSC00561


Zapraszamy uczniów klas 0-III
do ubrania się tego dnia na zielono lub pomarańczowo,
przypięcia do ubrania trzylistnej koniczynki oraz wzięcie udziału w różnych atrakcjach.

Na holu III piętro odbędą się lekcje kulturowe z konkursami, pokazami i zagadkami, a także poczęstunki zielonych zdrowych napojów.
Z okazji Dnia św. Patryka zapraszamy także do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą czapkę Leprechauna. A kto to taki?
Leprechaun to skrzat, który strzeże garnca ze złotem, który znajduje się na końcu tęczy. Jest ubrany na zielono i ma śmieszną czapkę.
Zachęcamy dzieci do wykonania takiej właśnie czapki.

Technika wykonania pracy jest dowolna. Docenione będą najbardziej oryginalne pomysły.
Gotowe prace proszę dostarczyć do pani Joanny Gralak lub pani Kingi Mastarelskiej-Paczkowskiej do sali 42 do czwartku, 16 marca br.