SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

LEKKI TORNISTER - SZKOLNA AKCJA PROFILAKTYCZNA

 Lekki tornister baner

1 października wspólnie z MEN zainaugurowaliśmy projekt pn. "Lekki, przyjazny tornister", w ramach którego chcemy zwrócić uwagę nauczycieli, dzieci i rodziców naszej szkoły na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.

Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, które dziecko nabyło w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz bólami kończyn. Nabyte przez dzieci wady postawy, które zmieniają statykę kręgosłupa skutkują na całe życie. Aby zapobiec wadom postawy wśród dzieci, należy nie tylko dobrze dobrać i spakować tornistry, ale również zapewnić odpowiednią ilość ruchu i właściwe stanowisko pracy.


Plan działań w ramach ww. projektu został wypracowany we wtorek, 20 listopada br. podczas zebrania z Samorządem Uczniowskim i Radą Rodziców. Pierwszym działaniem będzie przygotowanie przez Samorząd Uczniowski plakatu z informacją o konkursie międzyklasowym na hasło przewodnie działań związanych z przyjaznym, lekkim plecakiem. Najciekawsze hasło będzie myślą przewodnią na stronie szkoły zawsze na początku każdego miesiąca, począwszy od lutego, przypominającym o konieczności kontroli wagi plecaka. Będzie to połączone z różnymi akcjami towarzyszącymi np.: jedna klasa zrobi plakaty, w następnym miesiącu inna klasa napisze wiersz, w kolejnym miesiącu kolejna klasa przygotuje dramę itd. Projekt potrwa do końca roku szkolnego. Koordynatorką akcji jest pani Małgorzata Ulanowska-Dylik.