SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

„A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO I ZAMIESZKAŁO MIĘDZY NAMI” – JASEŁKA 2017

 

DSC03786

 

„Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony:
Wzgardzony okryty chwałą, śmiertelny Król nad wiekami!
A Słowo ciałem się stało, i mieszkało między nami.

Pieśń o Narodzeniu Pańskim, Franciszek Karpiński.

Tradycyjnie w jedno popołudnie przed świętami Bożego Narodzenia sala gimnastyczna naszej szkoły zamienienia się w scenę, a na niej odgrywana jest w różnych odsłonach historia, która miała miejsce na ziemi palestyńskiej przeszło 2000 lat temu. W tym roku opowieść o narodzinach Jezusa w bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawiła klasa 5a, która do występu przygotowywała się pod okiem naszych katechetów, czyli: pani Sylwii Przybysz i pana Marcina Mareckiego. Przed godz. 15:00, w czwartek, 21 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się: dyrekcja, emerytowani i obecni pracownicy naszej szkoły oraz uczniowie i ich rodzice, aby obejrzeć tegoroczne jasełka i w ten sposób oficjalnie rozpocząć szkolne bożonarodzeniowe świętowanie. Spotkanie rozpoczęło się od serdecznych życzeń, które społeczności szkolnej przekazał dyrektor szkoły, pan Wojciech Konarski. Następnie zabrzmiała angielska pieśń: „Deck the halls”, którą w polskiej wersji językowej wykonał chór szkolny pod kierunkiem pana Gracjana Czapiewskiego. Kolęda wprowadziła widzów w opowieść o Herodzie Wielkim i jego niecnych zamiarach wobec nowonarodzonego Władcy; o pastuszkach, którym blask gwiazdy i głos anioła ogłaszały narodziny Jezusa oraz o Trzech Królach, którzy zdążali, wiedzeni gwiazdą do Betlejem, aby oddać pokłon i złożyć drogocenne dary Mesjaszowi. Każda scena przeplatana była odpowiednio dobranymi kolędami i pastorałkami, które swoją treścią dopowiadały narrację jasełek. Wykonywał je – oczywiście – chór szkolny. Swój występ miał także utworzony w tym roku szkolnym zespół flażoletowy. Uczniowie z klas czwartych zgrali pastorałkę pt. „Gdy śliczna Panna”. Była to bardzo udana i miła prezentacja. Dzieci do występu przygotowała pani Hanna Forbot. Wszyscy wykonawcy byli wspaniali - włożyli sporo umiejętności i wysiłku, aby powierzone im zadanie w tym przedstawieniu było wykonane perfekcyjnie i przyniosły widzom niebywałe wrażania estetyczne. Należy podkreślić profesjonalizm, swobodę sceniczną i wspaniałą dykcję aktorów. Na końcu zabrzmiała pastorałka „Bosy pastuszek”, którą w towarzystwie chóru brawurowo wykonała Weronika Siwak.

Dodatkowo świąteczną atmosferę w sali gimnastycznej stworzyła odpowiednio dopasowana dekoracja. Zaprojektowali i wykonali ją: pani Alicja Essuman-Mensah i pan Gracjan Czapiewski. Profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie zapewnił pan Jan Szafrański, który od lat pomaga nam w realizacji bożonarodzeniowego przedstawienia. To dzięki panu Janowi nasze przedstawienie co roku nabiera bajkowego charakteru. Za współpracę bardzo dziękujemy. Przygotowaną muzykę i podkłady włączali: Robert Kamiński z klasy 7a i Antoni Gburek z klasy 5c. Całą uroczystość fotograficznie udokumentowała pani Ilona Bukowiecka. Jej dzieło możecie Państwo oglądać pod artykułem. Po jasełkach, w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla gości i pracowników szkoły.

Następnego dnia, czyli w piątek, 22 grudnia miało miejsce klasowe świętowanie. W ten dzień uczniowie spotkali się z wychowawcami na wigiliach klasowych, które poprzedziło wspólne kolędowanie w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziła pani Sylwia Przybysz. Pani katechetka przedstawiała historię kolędy, którą później wszyscy wykonali pod przewodnictwem chóru szkolnego. Zaśpiewaliśmy następujące kolędy i pastorałki: „Czas radości”, „Północ już była”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem” i „Bosy pastuszek”.

Po kolędowaniu został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt. „Inspiracje Nadwiślańskie – zabytki, które oglądają Wisłę”, który został ogłoszony w ramach Projektu „Patroni Roku”. Miło nam poinformować, że:

  • I miejsce otrzymał Robert Kamiński z klasy 7a;
  • II miejsce zdobyła Kamila Zbytniewska z klasy 6b;
  • III miejsce przypadło Amelii Just z klasy 4a.

Wyróżnienia otrzymały: uczennica z klasy 4a - Oliwia Charczenko oraz Hanna Kapela z klasy 7a.
Wręczyliśmy także dyplomy oraz nagrody za szczególne zaangażowanie w konkurs dla uczniów klasy 4a, czyli: Julii Bartkowiak, Agaty Jóźwiak, Izabeli Krzemińskiej oraz Wiktora Żydaka.


ZWYCIEZCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!

Szkolne kolędowanie upłynęło w miłej, radosnej i uroczystej atmosferze i tego również na święta Bożego Narodzenia i Nowy 2018 Rok życzymy wszystkim przyjaciołom naszej placówki; niech blask płynący z betlejemskiej stajenki zawsze pomaga nam odszukać dobrą drogę.

 

DSC03793

DSC03792

DSC03795

DSC03803

DSC03806

DSC03811

DSC03814

DSC03824

DSC03821

DSC03829

DSC03825

DSC03831

 

DSC03864

DSC03866

 

DSC03863

DSC03878