SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

logo

pko sko 950x200 male

 

 

 

NASZA NIEDZIELNA PRZYGODA Z „DZIADKIEM DO ORZECHÓW”

                  Dok1

W niedzielę, 19 lutego 2017 roku 19. osobowa grupa uczniów należących do chóru szkolnego i Samorządu Uczniowskiego wraz z panem Gracjanem Czapiewskim i rodzicami wybrała się do Opery Nova, aby zobaczyć dzieło Piotra Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów”.
Balet jest wystawiany w 2 aktach, 3 odsłonach z jedną przerwą. Choreografem tego bydgoskiego przedstawienia jest Paul Chalmer (światowej sławy baletmistrz), a orkiestrą dyrygował - jak zwykle - Maciej Figas.
Akcja baletu rozgrywa się w wigilijną noc. W domu jest dużo gości i dzieci oraz ciekawych prezentów, które dostaną. Pojawia się ojciec chrzestny głównej bohaterki – Klary, który daje jej w prezencie magicznego dziadka do orzechów. Goście wracają do swych domów, a Klara zagląda do pokoju, w którym został jej prezent. Dzieją się tam dziwne rzeczy. Choinka się wydłuża, prezenty są ogromne, a dziewczynka zmienia się w śliczną kobietę. Zabawka broni Klary przed myszami i ich królem. Walczą ze sobą i obaj zostają ranni. Z pomocą przychodzi ojciec chrzestny i przemienia dziadka do orzechów w młodzieńca - Księcia. Myszy zostają pokonane. Dobro zwycięża. Młodzi ruszają balonem w świat, który okaże się egzotyczny i magiczny.

Uważam, że furorę na scenie zrobili kilkuletni tancerze Operowego Studia Baletowego i postacie wymyślone przez Chalmera specjalnie dla bydgoskiego przedstawienia - Trzy Mądre Małpy, które bawią się i dowcipkują. Paul Chalmer zadbał też o stopniowanie napięcia. Uosabiają je zegary odmierzające czas i wybijające magiczną północ, zwiastującą pojawienie się zdarzeń ze świata baśni. Na uwagę zasługują również wspaniała scenografia oraz efekty multimedialne, dzięki którym na scenie widzimy padający śnieg i kalejdoskopowe tła, dopasowane do popisów tanecznych w II akcie.
Zdobyć bilety na ten spektakl baletowy nie było łatwo, bo wiele osób chce zobaczyć przedstawienie zrobione z wielkim rozmachem i po prostu wyjątkowe. Zachwyceni byli szczególnie Ci uczniowie, którzy pierwszy raz oglądali ten rodzaj sztuki. Piękne stroje i aura cudownej muzyki przenosi widza w bajkowy świat... i pozwala jeszcze raz przeżyć magiczne chwile Świąt Bożego Narodzenia, które niedawno obchodziliśmy.   

Tekst przygotował uczestnik spektaklu Szymon Owczarczak z klasy 6c.

 

20170219 192031