SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

logo

pko sko 950x200 male

 

 

 

SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2016

 

świeto niepodległości2016

 „ (…)Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat.
Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat.(…)”
Refren utworu pt. „Piosenka małego patrioty”.

W piątek, 11 listopada 2016 roku odbędą się ogólnopolskie obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Jak co roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy także w naszej szkole. Uroczyste akademie odbyły się w środę, tj. 9 listopada 2016 roku. Apel dla dzieci młodszych przygotowała klasa 2 b, której wychowawcą jest pani Hanna Czajkowska, a dla uczniów starszych - klasa 6 b pod okiem swojego wychowawcy, pani Joanny PstrongApele uświetnił, prezentując odpowiednio dobrane pieśni patriotyczne, chór szkolny pod kierunkiem pana Gracjana Czapiewskiego. Nie mogło zabraknąć pieśni Patrona Roku 2016 - Feliksa Nowowiejskiego, czyli: "Roty" i "Hymnu do Bałtyku". Zabrzmiała również pieśń legionowa pt. "My, Pierwsza Brygada". Oprawę plastyczną przygotowała pani Alicja Essuman-Mensah. Tradycyjnie dokumentację fotograficzną uroczystości, którą możecie obejrzeć pod artykułem, stworzyła pani Ilona Bukowiecka. Techniczną stroną spotkania, czyli obsługą nagłośnienia oraz włączaniem prezentacji multimedialnych zajęli się uczniowie z klasy 6 a, tj.: Robert Kamiński i Patryk Wasielewski, przy wsparciu pani Hanny Forbot. Wszyscy uczniowie tego dnia prezentowali się wyśmienicie, prezentując przyczepiony do odświętnego stroju apelowego biało-czerwony kotylion. Większość uczniów stworzyła je sama na lekcji plastyki, inne zaś zostały zrobione na szydełku przez mamy. Pewne jest to, że postawą w czasie apelu potwierdziliśmy swoją miłość do Ojczyzny i pokazaliśmy radość z tego, że nasza Ojczyzna jest niepodległa.

Na koniec spotkania zostały rozstrzygnięte dwa październikowe konkursy samorządowe. Pierwszy z nich, czyli na zbiórkę karmy dla zwierząt opisujemy w osobnym artykule. W ramach konkursu na strój z okazji Halloween nagrodziliśmy 15. uczniów, którzy zachwycili samorządową komisje konkursową swoimi strojami, w czasie październikowej dyskoteki szkolnej.

 

POSŁUCHAJ "PIOSENKI MAŁEGO PATRIOTY"

 

DLACZEGO ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI OBCHODZIMY WŁAŚNIE 11 LISTOPADA? CO SIĘ WYDARZYŁO 11 LISTOPADA 1918 ROKU?

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12 listopada 1918 roku Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

DZIEJE OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP (1918-1945). Obchody przywrócono w 1989 r. Do 1937 roku PPS (Polska Partia Socjalistyczna) świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 świętowanie było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji w 1989 r. pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

 

DSC01832

DSC01824

DSC01835

DSC01819

DSC01825

DSC01814

DSC01817

DSC01815

DSC01791

DSC01795

DSC01800

DSC018021

DSC01804

DSC01806