SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

BIAŁO – CZERWONA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

świętoniepodl.2015a

 

 

Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości
i nie ma pra­wa do przyszłości.

- Józef Piłsudski 
 

W poniedziałek, 9 listopada 2015 roku - klasy 0-3 i 10 listopada 2015 roku - klasy 4-6 naszej szkoły obchodziły 97. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Część oficjalną akademii dla klas starszych rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie klasa 5c, którą do występu przygotowała pani Hanna Podosek, przedstawiła ciekawą i pouczającą historię o naszym kraju, który mimo iż na 123 lata utracił suwerenność i zniknął z map, nadal istniał w sercach Polaków. Oczekiwali oni z nadzieją aż nadejdzie ten dzień pełen radości, chwały, ten dzień, który wspominamy od 1918 roku, a obchodzimy nieprzerwanie od 1989 roku. Opowieść o losach naszego kraju dopowiadały odpowiednio dobrane piosenki i pieśni patriotyczne, które w sposób odpowiedni do charakteru utworu odśpiewał chór szkolny pod kierunkiem pana Gracjana Czapiewskiego. Usłyszeliśmy: piosenkę pt. „Polska flaga”, która w bardzo konkretny sposób tłumaczy piękno i znaczenie tego symbolu narodowego, pieśni wojenne, tj.: „Piechotę” oraz przejmujący utwór pt. „Deszcz jesienny, deszcz”. Na zakończenie zabrzmiał „Hymn do Bałtyku”. Pieśń tę napisał w 1919 roku Feliks Nowowiejski, kompozytor słynnej „Roty”do tekstu Marii Konopnickiej. Odzyskanie przez Polskę w 1918 roku dostępu do morza, chociaż na małym odcinku, było wydarzeniem doniosłym w naszych dziejach: politycznym, społecznym i etnicznym. Wywołało to wielki entuzjazm w narodzie. „Hymn do Bałtyku”powstał pod wpływem tych wydarzeń i stał się pieśnią polskiej floty.

POSŁUCHAJ „HYMNU DO BAŁTYKU” W WYKONANIU CHÓRU I ORKIESTRY REPREZENTACYJNEJ MARYNARKI WOJENNEJ RP

Występy artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Podniosłą atmosferę spotkania dodatkowo tworzyły, wykonane przez nich na lekcjach plastyki, KOKARDY NARODOWE, które zdobiły odświętne stroje uczniów oraz okolicznościowa dekoracja, którą stworzyli: pani Alicja Essuman-Mensah i pan Gracjan Czapiewski.

Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły, pan Wojciech Konarski, dziękując artystom za ich ciężką pracę, a także przypomniał zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię.

Ostatnim punktem tego uroczystego spotkania było rozstrzygnięcie konkursów, które zorganizował Samorząd Uczniowski, tj. na najciekawszy strój z okazji Halloween oraz na zbiórkę karmy dla zwierząt w ramach akcji "Październik – miesiącem dobroci dla zwierząt". Miło nam poinformować, że dzięki Waszej ofiarności i miłości do zwierząt zebraliśmy 215 kg karmy dla naszych pupili. To rekordowa ilość jedzenia dla zwierząt w historii tej cyklicznej akcji! Nagrodziliśmy dyplomami, okolicznościowymi medalami, tytułem klasy przyjaznej zwierzętom oraz upominkami te klasy, które zebrały najwięcej zwierzęcego pożywienia. Zwycięzcą została KLASA 3C, która zebrała przeszło 56,5 kg karmy(!) i KLASA 1E, która zgromadziła 27,5 kg karmy. W klasach starszych wręczyliśmy nagrody indywidualne. Podziękowania i upominki otrzymali: Amelia Hypszer z klasy 4b, Natalia Czerwińska z klasy 5a, Szymon Owczarczak z klasy 5c i Maciej Szymczak z klasy 6c. Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczniom, wychowawcom i rodzicom dziękujemy za udział w tym dobroczynnym konkursie.  W ramach konkursu na strój z okazji Halloween nagrodziliśmy 19. uczniów, którzy zachwycili samorządową komisje konkursową swoimi strojami, w czasie październikowej dyskoteki szkolnej.

Nad nagłośnieniem czuwali chłopcy z klasy Va, tj. Patryk Wasielewski, Hubert Kabaciński i Robert Kamiński, którzych profesjonalny sposób obsługi sprzętu technicznego nadał apelom uroczystego charakteru. Tradycyjnie dokumentacją fotograficzną uroczystości zajęła się pani Ilona Bukowiecka. Fotorelację znajduje się poniżej, do której obejrzenia zachęcamy.

 

 11988435 940909775990660 1346055923430309807 n

DSC00010

DSC00012

DSC00005

DSC00006

DSC00013

 

DSC00022

DSC00026

DSC00029

DSC00033

DSC00035

 

DSC00041

DSC00042

DSC00043