SP nr 41 im.Romualda Traugutta w Bydgoszczy

12
        DZIENNIK
   
ELEKTRONICZNY

obiady menu baner

logo sus niebieskie male

projekt po co dlaczego jak

SOiT - logo1

erasmus baner 2018a

pko sko 950x200 male

 

 

 

CZCIMY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2014

 

"Półtora wieku walk, krwawych nieraz
i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości, po długiej, ciężkiej nocy cierpień."

- Józef Piłsudski

 

„W dniu Narodowego Święta Niepodległości świętujemy powrót Polski na mapę Europy po 123 latach niewoli. Urodziliśmy się już w wolnym kraju, ale powinniśmy przywoływać w tym dniu emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość – wzruszenie, dumę i radość.” Do tak uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości i wspólnych działań, które pozwolą w tym dniu poczuć się razem, zachęcał w liście do nauczycieli, uczniów i rodziców Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W odpowiedzi na apel Prezydenta RP do radosnego i godnego świętowania Odzyskania Niepodległości, w naszej szkole odbyły się dodatkowe lekcje na temat patriotyzmu i historii listopadowego Święta. Tradycyjnie już na lekcjach plastyki w klasach 4-6 i edukacji plastycznej w klasach 1-3 uczniowie tworzyli biało-czerwone kotyliony, które stały się nieodłącznym symbolem tego święta. Ponadto, w czwartek, tj. 6 listopada 2014 roku dla klas 0-3 i w piątek, tj. 7 listopada 2014 roku dla klas 4-6 odbyły się uroczyste akademie w dwóch grupach wiekowych. Apele dla klas 1-3 przygotowałi uczniowie klasy 2 c ze swoją wychowawczynią, panią Grażyną Kwiatkowską. W bardzo piękny i przystępny sposób przedstawiłi swoim koleżankom i kolegom historię naszego kraju i jego największego święta z 1918 roku oraz w jaki sposób możemy dziś wyrażać swoją miłość do Ojczyzny. Uczniom starszym powody świętowania, sylwetki bohaterów Narodu, słowem i za pomocą pięknej prezentacji multimedialnej, przypomniała klasa 4 b, przygotowana przez panią Joannę Pstrong. Niezwykłą atmosferę całości nadał chór szkolny pod dyrekcją pana Gracjana Czapiewskiego, który rozpoczął swój koncert od zaśpiewania Hymnu Polski. W dalszej części  odbiorcy usłyszeli wzruszające pieśni legionowe, takie jak: "O mój rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada", "Piechota".  Niezwykle smutną piosenkę wojskową pt. "Deszcz jesienny, deszcz" z 1943 roku, w duecie, wykonali Natalia Kwiatkowska z klasy 6 c i Kacper Rochowiak z klasy 6 a. W ich interpretacji piosenka poruszyła najczulsze struny duszy uczestników uroczystości. 

Atmosferę podniosłości i odświętności dodatkowo nadała okolicznościowa dekoracja, którą przygotowali pani Alicja Essuman- Mensah i pan Gracjan Czapiewski oraz wspomniane wyżej kotyliony zdobiące - na znak patriotyzmu - piersi uczniów i nauczycieli.

Spotkania apelowe były też okazją do wręczenia nagród dwóch rozstrzygniętych konkursów, które zorganizował Samorząd Uczniowski, tj. na najciekawszy strój z okazji Halloween oraz na zbiórkę karmy dla zwierząt w ramach akcji "Październik – miesiącem dobroci dla zwierząt".

Miło nam poinformować, że dzięki Waszej ofiarności i miłości do zwierząt zebraliśmy ponad 120 kg karmy dla naszych pupili. Nagrodziliśmy dyplomami, okolicznościowymi kotylionami i słodyczami te klasy, które zebrały najwięcej zwierzęcego pożywienia. Wśród klas młodszych zwycięzcą została klasa 2 c, która zebrała przeszło 54 kg karmy(!), a w kategorii klas starszych triumfatorem jest klasa 5 c - zebrała ona 10 kg karmy. Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim klasom, wychowawcom i rodzicom dziękujemy za udział w tym dobroczynnym konkursie. Tradycyjnie dokumentacją fotograficzną uroczystości zajęła się pani Ilona Bukowiecka. Zachęcamy do obejrzenia pięknych zdjęć, które zostały zamieszczone pod tekstem. 

KRÓTKO O ŚWIĘCIE
11 Listopada 
to najważniejsze polskie święto narodowe, które upamiętnia odzyskanie bytu państwowego przez Polaków po 123 latach zaborów. 11 Listopada ustanowione zostało świętem narodowym w 1937 roku, od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Główni twórcy polskiej niepodległości to: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. W Narodowe Święto Niepodległości dziękujemy za poświęcenie żołnierzom: Legionów Polskich, Polskich Sił Zbrojnych, Legionu Puławskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, Armii Polskiej we Francji. Do najbardziej znanych pieśni patriotycznych okresu odzyskania niepodległości Polski należą: "O mój rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada", "Piechota", "Jeszcze jeden mazur dzisiaj", "Hej, hej ułani", "Wojenko, wojenko", "Warszawianka".

 

 

CHODŹMY RAZEM - DLA NIEPODLEGŁEJ - INFORMACJE NA STRONIE PREZYDENTA RP